t
זירת הפיגוע בחדרה

פיגוע בחדרה: שני שוטרים נרצחו, המחבלים חוסלו

12 פצועים, בהם 3 שוטרים, פונו לבית החולים במצב קשה, בינוני וקל • כוח מסתערבים שהיה במקום נטרל את המחבלים לאחר קרב יריות • פרסום ראשון: במערכת הביטחון שוקלים - צווי מעצר מנהלי נגד מפגעים פוטנציאליים בקרב ערביי ישראל • צה"ל מתגבר כוחות ב-4 גדודים ביו"ש; מפקד המשטרה: "מילאנו את כל המחוז בשוטרים"
כתבי כאן חדשות
27 במרץ 2022
21:00
עודכן ב 00:51

לוחמי משמר הגבול יזן פלאח ושיראל אבוקרט, בני 19, נרצחו הלילה בפיגוע ירי ברחוב הרברט סמואל במרכז חדרה. פלאח, תושב כסרא סמיע שבצפון התגייס למשמר הגבול לפני כשנה ושירת במג"ב איו"ש. הוא השאיר אחריו הורים, אח ואחות. אבוקרט, תושבת נתניה, שירתה גם היא במג"ב איו"ש והשאירה אחריה הורים ואח. כמו כן, 12 פצועים, בהם 3 שוטרים, פונו לבית החולים במצב קשה, בינוני וקל בעקבות הירי. 

מחקירת האירוע עולה כי שני מחבלים, איימן ואבראהים אגבאריה, הגיעו למקום כשהם חמושים בשלושה אקדחים, שלושה סכינים, 1,100 קליעים, ומשקפי מגן. השניים הם בני דודים מאום אל פאחם ובמערכת הביטחון מעריכים כי השתייכו לארגון דאעש. ארבעה אחים של המחבלים נעצרו. 

בעקבות הפיגוע, במשטרה העלו את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר. המשמעות היא נוכחות מקסימלית של כוחות המשטרה בפריסה רחבה בכל המוקדים והצירים. החל ממחר צפויים מחסומי ביקורת בצירי הנסיעה המרכזיים. כמו כן, במערכת הביטחון שוקלים הוצאת צווי מעצר מנהלי למפגעים פוטנציאליים בקרב ערביי ישראל. מדובר בצעד שכרוך אישור משפטי ואישור שר ביטחון. 

אמו של לוחם שנפצע בפיגוע בחדרה אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "הוא הבין שזה פיגוע וירה במחבל, הוא התגייס במחזור הכי גדול". בתוך כך, מלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט הועבר דך מסרים לשרים כי יש לקיים בידול בין הפיגוע בחדרה לעזה, חמאס והקלות אפשריות ברמאדן. במקביל, בסיומה של הערכת המצב שהתקיימה מוקדם יותר הערב, הנחה הרמטכ"ל אביב כוכבי על תגבור של ארבעה גדודים בקו התפר ובמרחב אזור יהודה ושומרון. 

המחבלים רצחו בתחילה את שני השוטרים - שוטר ושוטרת, שהיו בדרך לבסיסם אחרי השתלמות בחדרה. לאחר שפגעו בשניים לקחו מאחד מהם נשק ארוך טעון והשתמשו בו להמשך הפיגוע. שוטרי ימ"ס שקנו אוכל במסעדה סמוכה שמעו את היריות, קפצו למקום וחיסלו את שני המחבלים. במהלך קרב היריות לוחם ימ"ס אחד נפגע קל והשני נפגע בינוני ומצבו יציב. מסיום האירוע פועלים כוחות הביטחון באום אל פחם ומבצעים מעצרים. מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הגיע לזירת הפיגוע, וראש הממשלה נפתלי בנט עושה את דרכו למקום.

"ראיתי שתי דמויות עם נשקים", סיפר אסף, עד ראייה. "שמענו את היריות, התכופפנו בתוך האוטו, באנו לנסוע אחורה - ונכבה האוטו. בדיעבד, הסתבר שהם ירו לנו באוטו". מפקד מחוז חוף במשטרה אמר לחדשות הערב בכאן 11 כי "זהו אירוע חמור ביותר". לדבריו, "במהלך האירוע שני המחבלים ירו והרגו. הם חוסלו על ידי שני לוחמים שישבו במסעדה. אנחנו עדיין בסריקות. מילאנו את כל המחוז בשוטרים. אנחנו בוואדי ערה, מתכוונים לבצע מעצרים בהמשך. נעשה חיפושים עד שנסגור את האירוע ונוודא שאין עוד אף אחד".

אופיר, עדת ראייה נוספת, שיחזרה בריאיון לחדשות הלילה: "ראיתי את המחבל והאקדח. שמעתי 5 יריות. ראיתי את החייל נופל. נכנסתי לבית, נעלתי אותו והסתגרתי - ואז שמעתי עוד בערך 20 יריות, זה היה מנשק אוטומטי. זה מחזה שלא אשכח".

שרי החוץ של מצרים, מרוקו, איחוד האמירויות ובחריין, שמשתתפים ב"פסגת הנגב", עודכנו בפרטי הפיגוע. הם גינו ושלחו תנחומים למשפחות הנפגעים. שר החוץ יאיר לפיד הוסיף: ״פיגוע הטרור המתועב הערב הוא ניסיון של קיצונים אלימים להטיל אימה ולפגוע במרקם החיים כאן. אני שולח תנחומים למשפחות הנרצחים, ואיחולי החלמה לפצועים". 

שר החוץ האמריקני בלינקן פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי בארה"ב "מגנים את מתקפת הטרור בחדרה". בהמשך הוסיף כי "לפעולות אלימות ורצח שכאלה אין מקום בחברה. אנו עומדים יחד עם השותפים הישראלים שלנו ושולחים תנחומים למשפחות הקרבנות".

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיע הלילה לחדרה בעקבות הפיגוע וקיים חיתוך מצב יחד עם השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה וגורמים נוספים. בהמשך שוחח גם עם אחד הלוחמים שחיסל את המחבלים. מחר יקיים ראש הממשלה הערכת מצב ביטחונית בעקבות הפיגועים בימים האחרונים. 

מעיריית אום אל פחם נמסר: "העירייה מביעה זעזוע עמוק, מגנה את המעשה הנוראי, ומגנה כל מעשה אלימות באשר הוא. העירייה משתתפת בצער משפחות ההרוגים בחדרה, ומאחלת החלמה מהירה לפצועים".

נשקי המחבלים (צילום: דוברות המשטרה)

דובר חמאס, עבד אללטיף אל-קאנוע, אמר בתגובה לפיגוע: "היום זה בחדרה, לפני מספר ימים בבאר שבע ומחר בכל רחבי היישות שלכם". דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר כי "חזרת הפיגועים לעומק ישראל הוא דבר הכרחי ליצירת ההרתעה". עוד אמר שיהאב לערוץ אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה כי הפיגוע בחדרה הוא "תגובה של העם הפלסטיני ומשחררי האומה על פגישת הרוע שמשתתפים בה שרי החוץ של מדינות ערב". לדבריו, זהו "מסר של הרתעה עבור המתנחלים והחיילים".

הפיגוע בחדרה מגיע חמישה ימים בלבד לאחר הפיגוע הרצחני בבאר שבע, שבו מחבל דקר למוות שלושה ישראלים ודרס ישראלי נוסף. שתי נשים נוספות נפצעו קשה, ולאחר טיפול מצבן הוגדר בינוני. המחבל, מוחמד ראלב אבו אל-קיעאן, נורה ונהרג בידי נהג אוטובוס ואזרח נוסף שירו בו. המחבל היה אזרח ישראלי ואסיר משוחרר, תושב הכפר חורה שבדרום שישב בכלא על ניסיון הצטרפות לדאעש בסוריה.


בהכנת הידיעה השתתפו: משה שטיינמץ, אורלי אלקלעי, רועי שרון, איתי בלומנטל, סולימאן מסוודה, גילי כהן, מיכאל שמש, נטלי מתוקו, עמיחי שטיין ושרון עידן