כינוס שרי החוץ בנגב
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

לא רק איראן: הפסגה היא מסר אמריקני לרוסיה

הכינוס ההיסטורי בנגב הוא גם הזדמנות עבור בלינקן להשיג תמיכה של מדינות המפרץ במדיניות האמריקנית
עמיחי שטיין, פרשנות
28 במרץ 2022
07:31

כבר כמה ימים מדברים על עד כמה חשובה לישראל התמונה של ששת שרי החוץ, "חזית משותפת נגד האיום האיראני", הגדירו אותה גורמים בישראל. אבל בעבור הממשל האמריקני התמונה הזאת נועדה לשדר מסר לא לטהרן, אלא למוסקבה.

בשבועות האחרונים, מאז פלשה רוסיה לאוקראינה, המזרח התיכון, לפחות בקריטריונים האמריקנים, קצת גמגם. ישראל לא הטילה סנקציות, האמירויות ובחריין לא גינו את הפלישה הרוסית, ומצרים ומרוקו די שתקו. המדינות העבירו מסר לארצות הברית: אנחנו לא בכיס שלכם – אם אתם רוצים תמיכה וסיוע שלמו.

חלק מהכעס של מדינות ערב, וגם ישראל, נובע מהעובדה שהממשל האמריקני בוחן בימים אלה את הסרת משמרות המהפכה מרשימת הארגונים התומכים בטרור, בעוד המורדים החות'ים שתוקפים לא מעט מדינות בעת האחרונה גם כן נשארים מחוץ לרשימה.

אבל זה לא רק הכעס של אותן מדינות, אלא גם התלות ברוסיה. איחוד האמירויות לדוגמא רוכשת נשק ממוסקבה. בלינקן ישקיע השבוע בביקור מיוחד במרוקו, וזאת על רקע העובדה שהרוסים מייצאים למרוקו פחם וכמיקלים נוספים בשווי כמעט 1.5 מיליארד דולרים.

מטרתו של שר החוץ האמריקני בלינקן בפסגה תהיה להשיג תמיכה משמעותית ביותר במדיניות האמריקנית, ויעד נוסף: לגרום להם להגביר את כמות הנפט שהן שואבות, על מנת להוריד את המחירים לאור החרם על הנפט הרוסי. אחרי הטעויות האמריקניות בתקופה האחרונה, בלינקן יצטרך לעבוד קשה. לחבק, לפנק וגם לתת מתנות. במטרה למנוע מרוסיה לחזור להיות דומיננטית במזרח התיכון.