פסגת הנגב

לפיד בפסגת הנגב: לא ניתן למחבלים להכתיב סדר יום

שר החוץ של ארה"ב: נתמודד יחד עם איומים משותפים - כולל איראן ושלוחותיה • שר החוץ של מרוקו: נוכחותנו כאן - התגובה הטובה ביותר לפיגוע אתמול • שר החוץ של בחריין: נדגים לכל האזור מה אפשר להשיג בעבודה משותפת • פרסום ראשון: "פסגת הנגב" תהפוך לפורום שנתי
גילי כהן, רועי קייס ועמיחי שטיין
28 במרץ 2022
10:49
עודכן ב 13:35

"פסגת הנגב" שנחשפה בכאן חדשות: שר החוץ יאיר לפיד התייחס היום (שני) לפיגוע בחדרה, ונשא דברים בהצהרה משותפת עם מקביליו: "לא ניתן למחבלים להכתיב לנו את סדר החיים או המדיניות". לפיד הודה לשרי החוץ שגינו את מתקפת הטרור. שר החוץ של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, הוסיף בהצהרה המשותפת: "בשמו של הנשיא והעם האמריקני, אנחנו מוסרים את תנחומינו הכנים". 

שר החוץ האמריקני המשיך והצהיר: "נתמודד יחד עם איומים משותפים - כולל איראן ושלוחותיה". בלינקן הוסיף כי "אחד הדברים ששוחננו עליהם הוא איך המדינות החברות בהסכמי אברהם יוכלו לסייע לחברה הפלסטינית". הוא ציין שהסכמי אברהם לא מהווים תחליף לתהליך מדיני מול הפלסטינים. 

שר החוץ של בחריין, עבד א-לטיף א-זיאני, גינה את הפיגוע בחדרה והדגיש: "יש לנו עמדה ברורה נגד טרור". א-זיאני טען שהצורך בשיתוף פעולה נעשה דחוף יותר בשל ההתפתחויות האחרונות - מתקפות המורדים החות'ים, איומים מצד ארגוני טרור כמו חיזבאללה והצורך בפתרון לסוגיית הגרעין האיראני. "נדגים לכל האזור מה אפשר להשיג בעבודה משותפת, ואיך אפשר להתמודד מול איומים משותפים בדרך שלא הייתה אפשרית בעבר", הוא אמר. 

שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, הזכיר את ציון יום השנה לשלום בין ישראל ומצרים, שחל בשבוע שעבר. שוכרי התייחס לנושא הפלסטיני והדגיש את החשיבות של פתרון שתי המדינות, כולל חזרה לקווי 67' כשירושלים היא הבירה. שוכרי גינה גם כן את מתקפת הטרור בחדרה והוסיף: "אנחנו מאמינים שזה תפקידנו כמדינות ערביות בעלות רוב מוסלמי להתעמת עם הקיצוניות והטרור ולספק שלום וביטחון לאזור". 

שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, גינה גם כן את אירוע הטרור הרצחני והוסיף: "הנוכחות שלנו פה היא התשובה הטובה ביותר לפיגוע אתמול". בוריטה סיפר על דברים שאמר לו לפיד: "אמרת שכמעט לכל ישראלי יש דם מרוקני. זו לא רק בדיחה, זו גם המציאות. למדתי ששני ראשי עיר בנגב - בדימונה ובירוחם, הם ממוצא מרוקני - זה מצביע על הקשרים ההדוקים בין הממלכה לאוכלוסייה פה".

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאייד, אמר בהצהרתו: "זו הפעם הראשונה שלי בישראל. אנחנו סקרנים, רוצים ללמוד דברים חדשים ולדעת. ישראל היא חלק מהאזור כבר זמן רב, אבל לא הכרנו אחד את השני, זה הזמן להתעדכן ולהכיר. 300 אלף ישראלים ביקרו באמירויות בתוך שנה וחצי – זה מראה כמה אנחנו סקרנים ורוצים להכיר". 


פרסום ראשון: פסגת הנגב תהפוך לפורום שנתי

מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות שהוועידה צפויה להפוך לפורום שנתי קבוע. גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות שהדבר יאפשר לדמויות בכירות נוספות מהעולם הערבי להשתתף בשנים הבאות. 

אתמול שר החוץ לפיד שוחח עם מקביליו בארצות הברית, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים על האפשרות של הקמת ברית אזורית - גם בנוגע לאיומי המל"טים האיראניים ותקיפות ימיות.  

 השרים בתמונה משותפת אתמול (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)

כמה שעות לאחר הגעתם של השרים לישראל, נרצחו שני לוחמי מג"ב יזן פלאח ושיראל אבוקרט בפיגוע בחדרה. השרים שמשתתפים בפסגה עודכנו על פרטי הפיגוע, ושלחו גינוי ותנחומים למשפחות הנרצחים. זמן קצר לפני הפיגוע מערכת הביטחון העלתה כוננות בדרום הארץ, מחשש לאיומים אווירים בזמן הוועידה. 

• לא רק איראן: הפסגה היא מסר אמריקני לרוסיה | עמיחי שטיין, פרשנות

לפני הפסגה, שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן קיים שיחות עם לפיד וראש הממשלה נפתלי בנט. הבוקר ראש הממשלה אובחן חיובי לקורונה, ודוברו של בלינקן עידכן ששר החוץ האמריקני יעבור בדיקת קורונה.