t
עוד יום | שובו של דאעש?

חזר מהקבר: עד כמה דאעש נפוץ אצל ערביי ישראל?

2 פיגועים, 6 נרצחים, בתוך פחות משבוע – ושוב עולה שמו של ארגון "המדינה האסלאמית", שנדמה היה ששייך לעבר. עד כמה התופעה הזאת נפוצה בקרב ערבים ישראלים, למה היא צצה דווקא עכשיו ואילו כלים יש בידי מערכת הביטחון כדי להילחם בה? | עוד יום
עוד יום
29 במרץ 2022
07:43

פרק של עוד יום עם עקיבא נוביק, ערן זינגר ורועי שרון

אז מה זה בכלל "דאעש ישראל"? מה שהארגון מכנה בהודעות שהוא מוציא "ארגון המדינה האסלאמית בפלסטין". הרעיון הדאעשיסטי, האסלאמיסטי המעוות, אומר שכל מה שהוא לא מוסלמי, או בעיני הארגון הזה אמור להיות מוסלמי - צריך להשמיד ולהרחיק מכאן. בשנים האחרונות למדנו שהיו בישראל כמה עשרות ערבים שהצטרפו או ניסו להצטרף לדאעש וכמה הצליחו לעבור את הגבול לסוריה כדי להילחם לצד לוחמי הארגון. רבים נעצרו כשחזרו לארץ, היו מי שנהרגו שם - והיה נדמה שזה מאחורינו.

צריך לעשות הבחנה בין כמה זה פופלארי בקרב ערביי ישראל להצטרף אקטיבית לדאעש ולהילחם בשורות הארגון, לבין כמה זה פופולארי לצפות בסרטונים של דאעש ולומר - "אני יכול להזדהות עם זה, ואללה כל הכבוד לו, אבל זה לא אומר שאני אעשה את זה". כי לזה יש פופולאריות, וזה לא עניין של ערבים בישראל, אלא של מוסלמים במזרח התיכון, בעולם כולו ובמיוחד באירופה.

הסרטונים האלה פופולאריים בקרב הדור המוסלמי הצעיר, שמרגיש מקופח. שמרגיש שהוא לא מקבל את מה שמגיע לו לא מהמדינה שלו, לא מהמשפחה שלו ולא מהסביבה שלו, ושיש לו משהו להוכיח. זה רעיון מעוות שמצליח להגיע לאנשים שיש להם פרופיל מאוד מסוים. התשתית של ההסתה ברשתות לא צריכה להציג נימוק אמיתי כדי לצאת לפיגוע ונוצרת אווירה מלבה שמלבה את עצמה.

בלי הסרטונים האלה דאעש לא היה קיים. אם לא היו מצלמות אבטחה בפיגוע בחדרה, דאעש היה נוחל כאן תבוסה לא פשוטה - כי מבחינתו אין ערך לפיגועים האלה אם אתה לא מראה ומפאר אותם. כל מה שעומד בבסיסו של הרעיון של "אני גבר" נוסח דאעש זה לקחת את הנשק הזה גם אם אתה יודע שבסופו של דבר יהרגו אותך.

כשהפיגועים מבוצעים על ידי מחבלים בעלי תעודת זהות כחולה - עומדת בפני כוחות הביטחון בעיה של ממש. כשיש הסלמה ביהודה ושומרון, או צפי להידרדרות ביטחונית אז מוסיפים פלוגות ומתגברים כוחות שנפרשים על כל הגזרה - בכל מקום שיש בו חיכוך. בקו התפר או במזרח ירושלים, באזורים שבהם יש חיכוך בין אוכלוסיה יהודית לאוכלוסיה פלסטינית - יש כוחות. מה אפשר לעשות מול גל טרור בתוך הקו הירוק? להביא עוד 3,000 שוטרים? 5,000? איפה תשים אותם ואיפה לא תשים אותם?

בסופו של דבר, אם מחבל מחליט לבצע פיגוע, והוא נוסע ורואה שלושה שוטרים - אז הוא יסע כמה מטרים שמאלה וימינה וימצא מקום שאין בו שוטר. כשפלסטינים ביהודה ושומרון רוצים להיכנס לתוך שטח הקו הירוק - הם צריכים היתר ולעבור את גדר ההפרדה. כשמגיע מחבל מתוך גבולות הקו הירוק ולא משתף אף אחד, לא כותב פוסט בפייסבוק, לא מתכנן עם אף אחד ולא עושה שום דבר אקטיבי- יש לו תעודת זהות כחולה? הוא יכול להיכנס לרכב עם סכין, וללכת ולעשות פיגוע ואין לדבר הזה סוף. ולכל זה צריך להוסיף גם את העובדה שיש 200 אלף כלי נשק בלתי חוקיים בחברה הערבית - והם מאוד זמינים.

הפוטנציאל של הנזק הוא עצום - וזה עלול לא להיעצר בפיגוע שראינו בחדרה.