פרופ' גולדרייך

בג"ץ: יש להעניק את פרס ישראל לפרופ' גולדרייך

שרת החינוך הגיבה: "אדם שקורא לחרם על מוסד אקדמי ישראלי לא ראוי לפרס". פרופ' גולדרייך: מקווה שהדבר יתקן ולו במעט את הנזק האדיר שגרמה הפרשה הזו לחופש הביטוי וליוקרתו של פרס ישראל
אמוץ שפירא ולירן כוג'הינוף
29 במרץ 2022
12:09
עודכן ב 13:08

בג"ץ החליט היום (שלישי) להורות לשרת החינוך יפעת שאשא ביטון להעניק את פרס ישראל לשנת התשפ"א בתחום חקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופסור עודד גולדרייך. פרופסור גולדרייך הגיב: "שמח שבית המשפט החליט לבטל את החלטת השרה, ומקווה שהדבר יתקן ולו במעט את הנזק האדיר שגרמה הפרשה הזו לחופש הביטוי וליוקרתו של פרס ישראל"

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון מסרה בתגובה להחלטה כי "בג״ץ יכל להכריע כשהנושא הגיע לפתחו, אך מרגע שבחר להעביר את ההכרעה אליי היה נכון שיכבד אותה. אדם שקורא לחרם על מוסד אקדמי ישראלי לא ראוי לפרס ממלכתי ממדינת ישראל, יהיו הישגיו אשר יהיו ויהיו דעותיו הפוליטיות אשר יהיו. צר לי על ההחלטה אך אכבד אותה". 

השופטים יצחק עמית והשופטת יעל וילנר תמכו בעתירה, ואילו השופט נועם סולברג, בדעת מיעוט, סבר כי אין עילה משפטית להתערבות בהחלטת השרה. 

וילנר קיבלה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה וקבעה כי לא היה מקום להתערב בהחלטת הוועדה המקצועית להעניק לפרופ' גולדרייך את הפרס. לפי וילנר, "הגם שאין להקל ראש בחומרת המעשה של פרופ' גולדרייך, וחרף החומרה היתרה שטמונה בקריאה לחרם – החלטת השרה שלא להעניק לו את הפרס בגין חתימתו על העצומה, אינה מגעת כדי נסיבה חיצונית נדירה וקיצונית שניתן להביאה בחשבון". 

השופט עמית ציין בפסק כי "מצוינות אקדמית אינה הולכת בהכרח יד ביד עם דעות התואמות את הקונצנזוס הציבורי. שלילת פרס ישראל מאיש אקדמיה בעל שם, בשל התבטאויות ספורדיות כאלה ואחרות, היא הזמנה לניטור, מעקב ורדיפה אחר אנשי אקדמיה בישראל". 

מנגד, לדעתו של השופט סולברג בדעת המיעוט כי אין עילה משפטית להתערבות בהחלטה השרה. לטענתו, "זכות 'המילה האחרונה' נתונה לשרת החינוך, ואין זה מתפקידו של בית המשפט לבצע 'מקצה-שיפורים'. משניתנה החלטת שרת החינוך בסמכות, שיקולים רלוונטיים נשקלו, ושיקולים זרים לא באו במניין – לא קמה עילה להתערבות שיפוטית". 

בחודש יוני האחרון הודיע שר החינוך באותה תקופה יואב גלנט ליועמ"ש על החלטתו שלא להעניק את פרס ישראל בחקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופסור עודד גולדרייך. גלנט נימק את ההחלטה וכתב: "בעניינו של פרופסור גולדרייך מתקיים התרחיש של יד אחת בונה ויד שניה הורסת, שכן אל מול יכולותיו המחקריות עומדת פעילותו הנמשכת המבקשת, בכוונת מכוון, לפגוע באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל". חודש לאחר מכן, עם כניסתה של שאשא ביטון לתפקיד, היא הודיעה כי היא לא תתערב בהחלטה. 

במכון ויצמן למדע ברכו על החלטת בג"צ ואמרו כי פרופ' גולדרייך הוא מדען מוביל ומוערך בתחומו אשר למחקרו תרומה משמעותית לקידום המדע והרחבת הידע לטובת האנושות כולה. "החלטת בג"ץ הינה צעד חשוב בשימור יוקרתו ומעמדו של הפרס כנקי משיקולים שאינם מבוססי הישגים".