למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: כאן חדשות

על אף ההנחייה: מדיניות נשיאת הנשק בצה"ל אינה נאכפת

אתמול הנחה רה"מ על הרחבת מדיניות נשיאת הנשק בסדיר ובמילואים • אולם בפועל לוחמים מיחידות רבות מדווחים כי אינם מורשים לצאת עם נשקם האישי • צה"ל: בכל יחידה קיימת הסמכות להחריג הנחייה זו על ידי מפקד בדרגת אלוף משנה
רועי שרון
29 במרץ 2022
18:56

בעקבות ההסלמה הביטחונית: ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה אתמול על ״הרחבת מדיניות נשיאת נשק על ידי חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים״. אבל, מבדיקת כאן חדשות עולה כי גם ההנחייה הקיימת היום בצה"ל בנוגע לנשיאת כלי נשק - לא מבוצעת.

על פי הנחיית ראש אגף המבצעים בצה"ל שהופצה לפני כשנה ״מאושר לכל החיילים בעלי רובאות 03 ומעלה שעומדים בכשירות הנדרשת לנשיאת נשק צבאי - לצאת עם נשק לביתם״. רובאי 03 הוא שלב יחסית מוקדם בהכשרת לוחמים, סביב אמצע הטירונות, כלומר חודשיים בצבא.

בימים האחרונים דיווחו לוחמים רבים גם מיחידות מובחרות וגם בשלבים מתקדמים בשירות הצבאי, כי הם אינם מורשים לצאת עם נשק אישי. חלקם מסיבות של חשש מגניבת כלי נשק, חלקם בנימוקים אחרים של מפקד היחידה.

המשמעות היא שכדי להגדיל את מספר הלוחמים שיישאו נשק בדרך הביתה, אין צורך בהנחייה של ראש ממשלה, אלא מספיק ליישם את הפקודה הקיימת. מעבר למוסמכי 03 ומעלה, כנראה שלא יתווסף ולו חייל אחד שייצא עם נשק, בעקבות הודעת ראש הממשלה אתמול.

מצה"ל נמסר בתגובה: "על פי הנחיות אגף המבצעים בצה״ל, לוחמים שסיימו טירונות קרבית ברמת רובאי 03 ומעלה, רשאים לצאת עם נשקם האישי לביתם, בכפוף לעמידה בתנאים לאבטחת הנשק בזמן שהותם מחוץ ליחידה. בכל יחידה קיימת הסמכות להחריג הנחייה זו על ידי מפקד בדרגת אלוף משנה".