t
זירת הירי

חמישה נרצחים בפיגוע ירי בבני ברק, המחבל נוטרל

בנט לאחר הפיגוע: "ישראל ניצבת בפני גל טרור ערבי רצחני" • הקבינט המדיני ביטחוני יכונס מחר אחר הצהריים • המחבל: דיא חמארשה, פלסטיני בן 26 תושב יעבד בצפון השומרון, ששהה בארץ ללא היתר • בעקבות הפיגוע: המשטרה העלתה את רמת הכוננות לגבוהה ביותר, צה"ל יתגבר את יהודה ושומרון בארבעה גדודים נוספים • באופן חריג: אבו מאזן גינה את הפיגוע
כתבי כאן חדשות
29 במרץ 2022
20:09
עודכן ב 23:37

חמישה בני אדם נרצחו הערב (שלישי) בפיגוע בבני ברק. מחבל רכוב על אופנוע וחמוש ברובה סער פתח באש לעבר עוברי אורח בשתי זירות שונות ברחוב השניים ורחוב הרצל בעיר. בזירה הראשונה נפצעו אנוש שלושה בני אדם שלאחר מכן נקבע מותם, ובזירה השנייה נורה למוות אדם נוסף. לאחר מכן התעמתו עם המחבל שוטרים רכובים על אופנוע והצליחו לחסלו. בחילופי האש נורה למוות שוטר שחתר למגע וניטרל את המחבל. 

המחבל הוא פלסטיני בן 26 בשם דיא חמארשה, תושב הכפר יעבד שבצפון בשומרון, שככל הנראה שהה בישראל באופן בלתי חוקי. ב-2013 הוא ריצה חצי שנת מאסר על עבירה ביטחונית. 

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע כי יכנס מחר אחר הצהריים את הקבינט המדיני ביטחוני. הערב קיים דיון עם צמרת מערכת הביטחון בו הוצגה השתלשלות האירועים בפיגוע ונידונו המשך הצעדים המבצעיים המידיים שיינקטו על ידי כוחות הביטחון. 

המחבל שביצע את הפיגוע: דיא חמארשה בן ה-26, פלסטיני תושב יעבד

בעקבות הפיגוע, הרמטכ"ל הנחה על העברה של ארבעה גדודים נוספים לקו התפר ושניים לעוטף עזה. כמו כן, הודיע מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי על העלאת כוננות משטרת ישראל לגבוהה ביותר, לראשונה מאז מבצע שומר החומות. החל ממחר כל אנשי המשטרה יעסקו בביטחון שוטף ומשטרת ישראל תעצור את רוב פעילותה ותתמקד בסיכול טרור, נוכחות ברחובות, ואבטחת אזרחים. 

תיעוד הירי 

המפכ"ל הודיע על תגבור של אלפי שוטרי מטה את השטח במשימות של אבטחת מוסדות חינוך, תחנות מרכזיות ומקומות הומי קהל. בנוסף, תעבור משטרת ישראל למתכונת פעילות שלדית - שתי משמרות ביממה של 12 שעות כל משמרת, מה שיאפשר הפעלה גדולה יותר של שוטרים.

פרק של עוד יום עם עקיבא נוביק, ערן זינגר ורועי שרון | עוד יום

ראש הממשלה בנט הגיב לפיגוע הערב ואמר כי "ישראל ניצבת בפני גל טרור ערבי רצחני". עוד הוסיף בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: ליבי עם המשפחות שאיבדו הערב את היקרים להן, ואני מתפלל לשלום הפצועים. כוחות הביטחון פועלים. נילחם בטרור בהתמדה, בעיקשות וביד ברזל. הם לא יזיזו אותנו מכאן. אנחנו ננצח".

באופן חריג, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן גינה את הפיגוע ואמר: "הרג אזרחים פלסטינים וישראלים לא יוביל לשום דבר אלא להמשך הידרדרות המצב, ואנו קוראים לכולם לשמור על היציבות, במיוחד שאנו בפתח חודש רמדאן המבורך והחגים הנוצריים והיהודיים". עוד נכתב כי "אבו מאזן מזהיר מניצול האירוע המגונה לפגיעות ותגובות נגד הפלסטינים על ידי המתנחלים". 

בארגוני הטרור הפלסטינים בירכו על הפיגוע הערב. בכיר הג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מדלל אמר על רקע הפיגוע: "הפעולה הזו מגיעה אחרי שתי פעולות מבורכות. זה מדגיש שהשלב הוא שלב ההתנגדות בכל האמצעים ובראשם המאבק החמוש באדמותינו ב-48". דובר חמאס, עבד אללטיף אל-קאנוע, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא יובס הברזל אלא באמצעות ברזל, היישות שלהם תישאר תחת מהלומות הצעירים".

מדובר בפיגוע השלישי בישראל בתוך שבוע בלבד. שלשום נרצחו לוחמי משמר הגבול יזן פלאח ושיראל אבוקרט, בני 19, בפיגוע ירי ברחוב הרברט סמואל במרכז חדרה. 12 פצועים, בהם 3 שוטרים, פונו לבית החולים במצב קשה, בינוני וקל בעקבות הירי.

מחקירת האירוע עולה כי שני מחבלים, איימן ואבראהים אגבאריה, הגיעו למקום כשהם חמושים בשלושה אקדחים, שלושה סכינים, 1,100 קליעים, ומשקפי מגן. השניים הם בני דודים מאום אל פאחם ובמערכת הביטחון מעריכים כי השתייכו לארגון דאעש. ארבעה אחים של המחבלים נעצרו.

חמישה ימים לפני כן בלבד התרחש פיגוע רצחני נוסף בבאר שבע. מחבל דקר למוות שלושה ישראלים ודרס ישראלי נוסף. שתי נשים נוספות נפצעו קשה, ולאחר טיפול מצבן הוגדר בינוני. המחבל, מוחמד ראלב אבו אל-קיעאן, נורה ונהרג בידי נהג אוטובוס ואזרח נוסף שירו בו. המחבל היה אזרח ישראלי ואסיר משוחרר, תושב הכפר חורה שבדרום שישב בכלא על ניסיון הצטרפות לדאעש בסוריה.