-

המחבל בפיגוע בבני ברק: פלסטיני בן 26

דיא חמארשה, תושב הכפר יעבד סמוך לג'נין, שהה בישראל באופן בלתי חוקי. הוא ריצה עונש מאסר בן חצי שנה ב-2013 • דיווחים פלסטיניים: כוחות פועלים בכפר יעבד • ראש הפת"ח בג'נין: "המחבל משלנו, הפת"ח עושה פיגועים איכותיים"
כתבי כאן חדשות
29 במרץ 2022
21:35
עודכן ב 07:03

המחבל שרצח חמישה בני אדם בפיגוע הירי בבני ברק ורמת גן הערב (שלישי) הוא דיא חמארשה,  פלסטיני בן 26. חמארשה הוא תושב הכפר יעבד שבצפון השומרון, שככל הנראה שהה בישראל באופן בלתי חוקי ועבד בבני ברק. ב-2013 הוא ריצה חצי שנת מאסר על עבירה ביטחונית. 

לפי דיווחים פלסטיניים, כוחות הביטחון פועלים הבוקר בכפרו. על פי חלק מהדיווחים, הכוחות אף נכנסו לביתו.

חמארשה הגיע לזירה כשהוא רכוב על אופנוע וחמוש ברובה סער. הוא פתח באש לעבר עוברי אורח בשתי זירות שונות בעיר - בראשונה ירה בשלושה בני אדם, ובשניה ירה למוות באדם נוסף. לאחר מכן נוטרל על ידי שוטרים, אך הצליח לפגוע באחד מהם, שלאחר מכן נקבע מותו גם כן. 

חזר מהקבר: עד כמה דאעש נפוץ אצל ערביי ישראל? | עוד יום

באופן חריג, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן גינה את הפיגוע ואמר: "הרג אזרחים פלסטינים וישראלים לא יוביל לשום דבר אלא להמשך הידרדרות המצב, ואנו קוראים לכולם לשמור על היציבות, במיוחד שאנו בפתח חודש רמדאן המבורך והחגים הנוצריים והיהודיים". עוד נכתב כי "אבו מאזן מזהיר מניצול האירוע המגונה לפגיעות ותגובות נגד הפלסטינים על ידי המתנחלים". 

ראש הפת"ח בג'נין עטא אבו רמילהבא הלילה לכפר יעבד לבית המחבל מהפיגוע בבני ברק ואמר כי המחבל הוא איש פת"ח ו"כשהפת"ח עושה פיגועים הוא עושה פיגועי איכות", כלשונו. "הגיבור הזה שמת מות קדושים בפעולה הירואית רצח חמישה ציונים והוא מהגיבורים של תנועת פת"ח. כשפת"ח עושה פיגועים הוא עושה פיגועים איכותיים נגד הציונים המקוללים", אמר ושלהב את הקהל במקום שהניף דגלים צהובים של פת"ח.

בארגוני הטרור הפלסטינים בירכו על הפיגוע הערב. בכיר הג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מדלל אמר על רקע הפיגוע: "הפעולה הזו מגיעה אחרי שתי פעולות מבורכות. זה מדגיש שהשלב הוא שלב ההתנגדות בכל האמצעים ובראשם המאבק החמוש באדמותינו ב-48". דובר חמאס, עבד אללטיף אל-קאנוע, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא יובס הברזל אלא באמצעות ברזל, היישות שלהם תישאר תחת מהלומות הצעירים".

בהכנת הידיעה השתתפו גל ברגר ונורית יוחנן