מוכר לחם בקהיר, השבוע
צילום: אי-פי

מתקרבים לפת לחם: משבר החיטה בעולם מסכן את היציבות במצרים

85% מהחיטה המיובאות למצרים מגיעה מרוסיה ומאוקראינה, והמלחמה כבר נותנת את אותותיה עם עלייה גדולה במחירים. את השפעות התהליך אפשר גם לראות ביום בהיר מנמל התעופה בן גוריון
רועי קייס
30 במרץ 2022
07:34

לא פשוט לספק פת לחם ליותר ממאה מיליון בני אדם, אבל זה עוד יותר לא פשוט כשאתה המדינה המובילה בעולם בייבוא חיטה - ועכשיו בצל המלחמה של רוסיה באוקראינה, האספקה שלך בסכנה. זהו למעשה סיפורה של מצרים, ארץ הנילוס, המדינה שבכל שנה מייבאת 13 מיליון טון חיטה.

אוקראינה ורוסיה אחראיות על 85% מהחיטה שמקבלת מצרים. המלחמה באוקראינה גורמת לכך שאספקת החיטה משתי המדינות לא מגיעה למצרים, כמו למקומות אחרים בעולם. התוצאה היא פחות חיטה שעולה הרבה יותר, 30% יותר מבדרך כלל. ואם החיטה עולה הרבה יותר זה אומר שגם מחירי הלחם קופצים. במצרים, זה המוצר הכי בסיסי וחשוב, שהממשלה גם מסבסדת לעשרות מיליונים. 

בגלל שמחירי הלחם עולים, המדינה צריכה לשלם יותר כדי לסבסד, כלומר הגרעון בקופה צומח במקביל, יש מי שמנצל את המצב כדי להעלות מחירים - המוכרים, שגם הם סובלים מעלויות גדולות יותר. לנוכח כך מה שנשיא מצרים, א-סיסי, עשה לאחרונה הוא להורות לכלל הגורמים כולל הצבא לוודא שהלחם הלא מסובסד מתומחר במחיר סביר אחרי שהוא עלה בשווקים פי שניים.

במקביל משרד האספקה המצרי הורה לאסור הוצאה של חיטה וקמח מהמדינה למשך שלושה חודשים בעקבות המצב. החשש הוא מן הסתם ממה שמכונה "מהומות לחם" שכבר מצרים ידעה כאלה בעבר ובדרך כלל הם כוונו לשלטון. בעבור משטר א-סיסי, שזוכר היטב מה קרה למובארכ באביב הערבי על רקע המצב הכלכלי, זה כאב ראש גדול מאוד. הוא בכל מקרה מנסה לאחרונה תחת כל עץ רענן להרגיע.

מצרים מנסה כרגע מצד אחד לפתח אמצעים מקומיים לגידול חיטה ומצד שנים לגוון את האופציות מבחוץ, כלומר חוץ מרוסיה ואוקראינה, אבל אלה דברים שלוקחים זמן. הדבר הכי טוב בעבור א-סיסי יהיה שהמלחמה הזאת תיגמר והכל ישוב לקדמותו.

והסיפור הזה חשוב להבין מתקשר גם להתחממות שאנחנו עדים לה עם ישראל בעת האחרונות, השקת קו הטיסות מחדש מנתב"ג לשארם כדי שהתיירים הישראלים יעשירו את הקופה המצרית עד כמה שאפשר. בישראל, שרואה במצרים בעלת ברית אסטרטגית מוכנים לעשות לא מעט כדי לסייע לשכנה שלנו או ליתר דיוק לא-סיסי, אף אחד בירושלים לא רוצה לראות תסיסה נגדו ברחוב המצרי.