-

איך עוצרים את הטרור מלהגיע לערי ישראל?

תחושת הפחד כבר כאן. חוסר ביטחון לצאת לרחוב, אפילו לסביבה הקרובה, שמא יופיע מחבל • הפעם נראה שמדובר בטרור יותר מאורגן ומתוכנן משהכרנו בשנים האחרונות • גילי כהן משוחחת עם תא"ל במיל' רונן מנליס, לשעבר דובר צה"ל, ועם כתב כאן חדשות לענייני משטרה משה שטיינמץ, בניסיון להבין אילו החלטות קיבלה הממשלה ואילו היא צריכה לקבל כדי לנסות ולעצור את גל הפיגועים ההולך וגובר?
עוד יום
31 במרץ 2022
07:21

פרק חדש בהסכת "עוד יום" עם גילי כהן, משה שטיינמץ ורונן מנליס

אחרי תקופה מסוימת של שקט (יחסי) הטרור חזר לערי ישראל. זה כבר לא זאב בודד, לא מישהו שהתעצבן ויצא מהבית עם סכין, גם לא מישהו שהתאבד בניסיון לדקור שוטר חמוש. אלא מחבלים שהתארגנו, תכננו והוציאו לפועל פיגועים בהיקף גדול ורצחני.

הפעם ננסה להבין איזה מענה יש לממשלה, למערכת הביטחון, עבור גל הטרור החדש. או במילים אחרות: איך מונעים מהטרור הזה להגיע שוב לערי ישראל? נדבר עם שניים, תא"ל מנליס רונן מנליס שהיה דובר צה"ל וגם עוזר הרמטכ"ל אבל עוד קודם, נרד לשטח עם כתבנו לענייני משטרה משה שטיינמץ.

בסוף מבצע שומר החומות, קראו להגדיל את כוחות המילואים של מג"ב. העלו הרבה רעיונות על לחמש אזרחים, לעשות מעין "משמר לאומי". היום, עשרה חודשים לאחר מכן, ציפינו שמשהו יקרה. אבל - שום דבר לא קרה, בעיקר משיקולי תקציב. היום בסדר כוחות המילואים במשטרה יש 16 פלוגות מילואים של מג"ב, בדיוק מה שהיה בזמן מבצע שומר החומות.

"זה עניין של כסף", אומר כתבנו לענייני משטרה, משה שטיינמץ. "כולם אמרו שהם בעד, החל מהמשטרה עצמה ועד משרד הביטחון. זה עלה בכמה ישיבות של הדרג המדיני, אבל כנראה שלאף אחד זה לא בער יותר מידי". לדבריו, יש מספיק לוחמי מג"ב שהשתחררו והיום לא משרתים במילואים, כי אין מסגרות שיקלטו אותם. "כוח אדם לא חסר. מה שחסר זה פשוט לממש את ההחלטות - ולהוציא אותם לפועל".

אז מה בעצם המשמעות של העלאת הכוננות לקראת חודש הרמדאן והחגים היהודיים והנוצריים? המשטרה מגייסת שש פלוגות מילואים, שלוש שתוכננו מראש ועוד שלוש שעליהן הוחלט לאחר הפיגוע בבאר שבע. יוזמה נוספת של המפכ"ל היא לגייס 500 אזרחים מאומנים ומיומנים יוצאי יחידות קרביות למסגרת שתפעל במשך שבוע.

"מה שמיוחד באירועים האחרונים הם לאו דווקא המקום בו הם קרו, אלא בסוג האנשים שביצעו אותם", אומר דובר צה"ל לשעבר רונן מנליס. "אלה שלושה אירועים עם שלושה מאפיינים שונים: בדואי בבאר שבע, ערבים ישראלים בחדרה ושוהים בלתי חוקיים מאזור ג'נין בבני ברק. האנשים האלה לא קמו בבוקר והחליטו שהם רוצים לבצע פיגוע. זה מתבשל בהם במשך תקופה, אבל כשהם רואים שזה 'מצליח' ושהמודיעין הישראלי לא ערוך - זה מייצר את תופעת ההדבקה שאנחנו רואים בשבוע האחרון".