הנציבה פרי מעידה בוועדת הבדיקה, נקודת הבריחה מהכלא
צילומים: פלאש 90

הבריחה מכלא גלבוע: ועדת הבדיקה הזהירה את נציבת שב"ס

פרי עשויה להימצא אחראית למחדל, אף שבעדותה גלגלה את האחריות לדרגים שתחתיה, ובעיקר למפקד כלא גלבוע. הנציבה הגיבה: "נשקוד יחד על יישום המלצות הוועדה"
משה שטיינמץ
31 במרץ 2022
11:39
עודכן ב 18:58

ועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת המחבלים מכלא גלבוע שיגרה היום (חמישי) מכתבי אזהרה לנציבת שב"ס קטי פרי, לסגנה ומפקד אגף הביטחון והמבצעים מוני ביטן, למפקד מחוז צפון גונדר אריק יעקב ולמפקד הכלא פרדי בן שטרית. זאת לאחר שסיימה את שלב שמיעת העדויות הראשון. הנציבה הגיבה במכתב לעובדי שב"ס ובו כתבה: "נמתין לתוצאות הסופיות של הוועדה ונשקוד יחד על יישום המלצותיה". 

הנציבה, רב גונדר קטי פרי, עלולה להיפגע אם הוועדה תגיע למסקנה סופית כי במילוי תפקיד נציבת בתי הסוהר היא לא הביאה לכך שלמניעת בריחות ממתקני כליאה יינתנו קשב מבצעי ומודיעיני במידה מספקת, לא פעלה כנדרש להתאים את דרכי הפעילות של שב"ס למניעת בריחות ולא ביקרה כיאות את הסגל הפיקוד הכללי. פרי עשויה להימצא אחראית למחדל, אף שבעדותה גלגלה את האחריות לדרגים שתחתיה, ובעיקר למפקד כלא גלבוע.

"אנו סבורים שתרומתנו העיקרית תתבטא בהפקת לקחים מערכתיים", כתבו חברי הוועדה. "בהתאם לכך, מצאנו בשלב זה להתמקד בגורמים הבכירים בשלושת דרגי הפיקוד בשב"ס: הנציבות, המחוז ובית הסוהר. אנו סבורים שבכל אחד מהדרגים האלו נפלו ליקויים לכאורה גם בתחום המודיעין, גם בתחום המבצעים והאבטחה וגם בתחום הפיקוד והפיקוח".

הוועדה ציינה לשבח את המשרתים בשב"ס, אך הוסיפה כי "לצד זאת, נחשפו ליקויים לכאורה בפעילות שב"ס בנוגע למניעת בריחות ממתקני כליאה בכלל, ולבריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע ב-6 בספטמבר 2021". לדברי חברי הוועדה, "הליקויים לכאורה שבבסיס האזהרה לממלאי התפקידים הם בתחומי המודיעין הביטחון והמבצעים, מעבר האסירים הביטחוניים בין תאים ואגפים והיבטי פיקוד שונים.

כמו פרי, כל אחד מהמוזהרים עלול להיפגע ממסקנות הוועדה והמלצותיה. אולם הוועדה הדגישה שהיא עדיין לא החליטה מה יהיו המסקנות וההמלצות בסוף הדרך. טרם הוחלט אם לנקוט צעדים אישיים נגד גורם כלשהו, ואם כן - אילו צעדים ומידת חומרתם. בתוך כך, ביום שלישי בשבוע הבא יעיד מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי בפני הוועדה.

עוד כתבה הוועדה: "למפקדים בשב"ס אחריות כוללת לכמה תחומים שנפלו בהם לכאורה ליקויים. נתונה להם זכות טיעון לפני הוועדה בעצמם או בידי עורך דין. הם רשאים לעיין בחומרים רלוונטיים שנמסרו לעיון הוועדה, ולבקש לזמן עדים ולהגיש ראיות נוספות. נוסף על כך, הוועדה תדון בדוח הסופי בליקויים מערכתיים שאינם מצדיקים אזהרות אישיות".

בשב"ס  מסרו בתגובה: "הנציבה מכבדת את החלטת הוועדה. הוועדה מצאה לציין לשבח את תוכנית העבודה הרב שנתית שהניחה הנציבה טרם אירוע הבריחה. הנציבה תציג בפני הוועדה חומרים המעידים על פעילותה המאומצת והנמרצת, בזמן הקצר שעמד לרשותה מרגע מינויה לתפקיד, כדי לגשר על הפערים והכשלים המתמשכים בשב"ס אשר איפשרו את בריחת האסירים".

בעדותו של השר לביטחון הפנים לשעבר גלעד ארדן בפני ועדת הבדיקה הוא נשאל מדוע לא מונו מפכ"ל ונציב שב"ס במשך שנתיים. הוא השיב: "בסוף 2019 כבר ניתן אישור מהיועץ המשפטי לממשלה למנות מפכ"ל ונציב לשירות בתי הסוהר, אך כבר דובר על לשלוח אותי לתפקיד שגריר וחששתי להביא מועמד שלא יאושר בממשלה". לדבריו, "אני מסכים שהמצב לא בריא, אבל לא בהכרח יש למצב הזה קשר סיבתי לאירוע הבריחה".

גם ממשיכו בתפקיד, השר לשעבר אמיר אוחנה, נשאל מדוע לקח לו יותר מחצי שנה עד שמינה נציבה לשב"ס. השר לשעבר השיב שמדובר בזמן סביר בעיניו והסביר: "רציתי לפעול במהירות ולא בפזיזות. הייתי עסוק בישיבות ממשלה שנמשכו עד הבוקר על המאבק בקורונה, עם כל זה הצלחתי להגיע למחוזות וליחידות, ולגבש החלטה תוך פרק זמן סביר ביותר, בחצי השנה הזו עשיתי כמיטב יכולתי להגיע להחלטה". עוד אמר אוחנה בוועדה כי "יש בעיה של אמירת אמת בשב"ס".