ויקטור אורבן בעצרת בחירות בהונגריה
צילום: רויטרס

מנהיג ששולט 12 שנה נגד קואליציית מפלגות לא קשורות: זה לא הסיפור של ישראל - אלא של הבחירות בהונגריה

מתנגדיו של רה"מ ויקטור אורבן טוענים שבשנות שלטונו הפכה הונגריה ליותר אוטוקרטית, והתרחקה מערכי האיחוד האירופי. מולו, ובראש קואליציית הנגד, ניצב פטר מרקי זאי, שמקווה שהאג'נדה השמרנית שלו תמשוך את מאוכזבי הממשלה המכהנת • ההונגרים ילכו לקלפיות ביום ראשון כשהכול צמוד, וכשבמוקד הקמפיין נמצאת המלחמה באוקראינה. דבר אחד בטוח - במוסקווה ובבריסל כוססים ציפורניים
יואב זהבי
02 באפריל 2022
10:11

מנהיג ששולט ביד רמה 12 שנה וקואליציית נגד של מפלגות לא קשורות – זה הסיפור של הבחירות בהונגריה. ביום ראשון הקרוב זה יקרה, וההונגרים לא זוכרים מערכת בחירות כל כך צמודה. לפי הסקרים האחרונים, האופוזיציה מפגרת ב-2% מאחורי מפלגת "פידס" של ראש הממשלה ויקטור אורבן, ונראה שבאמת יש סיכוי לחילופי שלטון במדינה.

מול אורבן ניצבת קואליציה משונה של שש מפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית: סוציאליסטים, ירוקים, שמרנים וימין רדיקלי שעבר מיתון מסוים. כלום כמעט לא מאחד בין המפלגות האלה פרט למטרה העליונה: "רק לא אורבן'. נשמע הזוי, נכון?

מתנגדיו של ראש הממשלה המכהן טוענים שבשנות שלטונו הפכה הונגריה ליותר ויותר אוטוקרטית. שופטים שלא מזוהים עם מפלגת השלטון הודחו, כלי תקשורת נסגרו ואלו שממשיכים לפעול משדרים לרוב תכנים פרו-ממשלתיים, זכויות להט"ב נפגעו והמדינה הלכה והתרחקה מהערכים שמזוהים עם האיחוד האירופי שבו היא חברה.

מי שמנהיג את איחוד המפלגות הלא קשורות נגד אורבן - הוא מועמד עצמאי בשם פטר מרקי זאי, בן 50 ועד לאחרונה ראש העיר הודמזוושרהיי (בהצלחה) שבה נולד. על ארבעה עמודים ניצבת האג'נדה שלו: כלכלת שוק, שלטון החוק, דמוקרטיה ואינטגרציה באירופה. בזמן שאורבן דיבר בשנים האחרונות שוב ושוב על "הבירוקרטים מבריסל", וטען שלהונגריה "יש ערכים אחרים" משלהם בכל מה שנוגע למדינות לאום, גלובליזציה וערכי המשפחה, מרקי זאי אומר: "אנחנו רוצים לחזור מהמזרח למערב".

מרקי זאי הוא שמרן, קתולי אדוק ואב לשבעה ילדים. נראה שלא סתם הוא האיש שנבחר להוביל את מחנה הנגד. לא מזמן רמז שהבן של אורבן הומוסקסואל, וטען שהממשלה ההונגרית היא זו שיצרה את בעיית הפליטים במדינה. המטרה ברורה: למשוך את "מאוכזבי אורבן" השמרנים מהפריפריה ולהראות להם שיש אלטרנטיבה.

ידיח את אורבן? פטר מרקי זאי (צילום: רויטרס)

בשבועות האחרונים הקמפיין סובב סביב המלחמה באוקראינה. הונגריה אמנם תמכה בסנקציות של האיחוד האירופי נגד רוסיה, אבל מתנגדת בתוקף לסנקציות על ענף האנרגיה הרוסי (90% מהגז והנפט שבודפשט מייבאת – רוסי). היא גם היחידה מבין חברות האיחוד האירופי שגובלות באוקראינה ומסרבות להעביר לה נשק.

באופוזיציה צלבו את אורבן על שביקר בקרמלין שלושה שבועות לפני הפלישה לאוקראינה, ולאחרונה אמר מרקי זאי: "נכון שרשתות התקשורת הרוסיות כבר לא פועלות כאן, אבל הערוצים שלנו תומכים ברוסיה". אורבן טוען מנגד ש"השמאל רוצה לשלוח חיילים ונשק הונגרי לחזית, הם רוצים לגרור אותנו למלחמה".

ביום ראשון כל המתח הזה יתנקז לקלפיות: שש שנים נוספות של הונגריה אוטוקרטית ואירו-סקפטית או חזרה להונגריה דמוקרטית יותר וחופשית יותר. תהיו בטוחים שבמוסקווה ובבריסל כוססים ציפורניים.