ברוס וויליס
צילום: אי-פי

פוגעת בדיבור ויכולה להיגרם משבץ: על המחלה שבגללה ברוס וויליס פרש

למחלת האפזיה יש כמה סוגים - כולם משפיעים בצורה כזו או אחרת על היכולת לדבר ולהבין דיבור ובחומרות שונות, בהתאם לסוג המחלה
מערכת כאן חדשות
31 במרץ 2022
14:34

כוכב הקולנוע והטלוויזיה ברוס וויליס הדהים והעציב אתמול (רביעי) את עולם התרבות, כשהודיע על פרישתו ממשחק. בהודעות של בני משפחתו של וויליס נמסר כי הוא החליט לעשות זאת בשל מחלת האפזיה שבה לקה, ושפוגעת ביכולת הקוגנטיבית שלו. מהי אותה מחלה וכיצד ניתן לטפל בה?

אפזיה, הנקראת בעברית "שתקת", משפיעה על החלק השמאלי במוח שאחראי על השפה, ופוגעת ביכולת לדבר ולהבין דיבור. המחלה מתבטאת בדיבור מקוטע, קושי בהבנת שיחות חברתיות, החלפת מילה במילה אחרת וביטוי מילים באופן לא ברור. כל אחד מהתסמינים מופיע בהתאם לסוג האפזיה. המחלה לרוב מופיעה בשל שבץ מוחי או פגיעת ראש, או בצורה איטית יותר בשל גידול מוחי או מחלה דמנטית.

קיימים מספר סוגים של המחלה: אפזיה מוטורית, המשפיעה על היכולת במציאת מילים. החולים בסוג זה של אפזיה לרוב ידברו במשפטים קצרים, אך יבינו את סביבתם ויהיו מודעים למצבם; לעומת זאת, חולה באפזיה שוטפת ידבר באופן שוטף, אך דבריו יהיו חסרי משמעות. חולה כזה לא יבין את סביבתו ולכן גם לא יהיה מודע למצבו הבריאותי; סוג נוסף של המחלה הוא אפזיה גלובלית שמשלבת את שני הסוגים, והחולים בה אינם מסוגלים להבין שפה ולדבר בעצמם; אפזיה אנומיה פוגעת ביכולת למצוא מילים מאותה הקבוצה, למשל פעלים או כלי תחבורה.

View this post on Instagram

A post shared by Rumer Willis (@rumerwillis)

לאחר הופעת המחלה, חולים רבים אינם יכולים לדבר ומתקשרים באמצעים לא מילוליים - כמו כתיבה, מחוות גופניות, תמונות. טיפול במחלה כולל טיפול שפתי, תרגול מילים ולעיתים אף טיפול תרופתי או ניתוח, בהתאם לסוג האפזיה, הסיבה לפגיעה ורמת הפגיעה.

מהודעות בני משפחתו של וויליס לא עלה בבירור מאיזה סוג של אפזיה סובל השחקן, ועד כמה מצבו חמור. השחקנית דמי מור, גרושתו של וויליס, כתבה באינסטגרם בשם המשפחה: "לתומכים והמעריצים המדהימים של ברוס, רצינו כמשפחה לשתף שברוס האהוב שלנו חווה בעיות בריאותיות ולאחרונה אובחן עם אפזיה, שמשפיעה על היכולות הקוגניטיביות שלו. כתוצאה מכך ועם הרבה שיקול דעת ברוס מתרחק מהקריירה שכל כך חשובה לו". פוסט זהה פרסמו גם אמה המינג, אשתו הנוכחית של וויליס, וילדיו רומר, סקאוט, מייבל, אוולין וטאלולה.

וויליס בן ה-67 התפרסם לראשונה כשהשתתף בסדרת הטלוויזיה "בלשים בלילה", ובסדרת סרטי האקשן האלמותית "מת לחיות". הוא זכה בפרס גלובוס הזהב ושני פרסי אמי, והשתתף בשורה של סרטים מצליחים, ביניהם - "ספרות זולה", "ארמגדון" ו"האלמנט החמישי". כל שנותר כעת הוא לאחל לו הרבה בריאות, ולקוות שיום אחד עוד נזכה ליהנות שוב מכישרונו על המסך.