t
-

מניות יותר טובות מדירה להשקעה? אמא של שאול בטוחה שהוא טועה

שאול אמסטרדמסקי העדיף לא להירשם להגרלת הדירות בהנחה, ובטוח שהשקעה בבורסה עדיפה בהרבה על רכישת דירה אם הוא לא מתכוון לגור בה. אז אמא של שאול נכנסה לתמונה והזכירה לו שמאז הפעם הקודמת שהוא סירב לדירה בהנחה מחירי הנדל"ן לא הפסיקו לעלות. אז מי מנצח - הפרשן הכלכלי שלנו או אמא שלו?
שאול אמסטרדמסקי
31 במרץ 2022
19:12

בשבוע שעבר סיפרתי למה לא נרשמתי להגרלה הגדולה של הדירות, למרות שאני זכאי. מלא אנשים כתבו לי בתגובות שאני טועה ומטומטם, ומפסיד את העסקה של החיים שלי. אחד האנשים האלה שחושבים שאני טועה היא אימא שלי, שכתבה לי את זה מייד אחרי התוכנית.

אז רציתי לשאול אותך, אמא, למה את חושבת שאני טועה?

"תראה שאולי, בשוק החופשי היום, לקנות זה מאוד מאוד יקר. הגרלה זה הנחה של מאות אלפי שקלים".

אבל לדירה שאני לא רוצה

"שאתה יכול להשכיר, ואז שכר הדירה ישלם את המשכנתה. ככה אנשים קונים נדל"ן. אז נכון שהתנאים היו הרבה יותר טובים. כשאני אמרתי לך, אתה רואה? אני כמו פולנייה". 

תגידי, כשאת מתעסקת עם הדירה שלך, שהייתה של סבתא, ומשכירה אותה - זה כיף לך? כן ישלמו, לא ישלמו. התפוצץ הדוד, לא התפוצץ הדוד. פתאום עושים תמ"א, עושים ככה. זה כיף לך כל זה?

"תשמע, זה נכון שיש קצת בעיות. קצת. אבל עדיין, בסיכום הכללי, זה הרבה יותר שווה מאשר לשלם שכירות. זה לא רק שיקול כלכלי. כשאתם חיים בשכירות, אז בעל הבית יכול לסיים את החוזה מתי שמתאים לו".

סבבה, דירה זה ודאות וביטחון, אבל בהגרלה הזאת אין דירה איפה שאני רוצה לגור, ורוב הסיכויים שאני אזכה בדירה בדימונה, בעפולה או באשדוד. מה אני אעשה עם זה?

"אתה קונה דירה בהנחה משמעותית, זה מאות אלפי שקלים. זה שווה בשביל להשכיר אותה ובעוד כמה שנים למכור".

בהנחה שהמחירים יעלו בצורה משמעותית

"החיים מוכיחים שהנדל"ן עולה. אתה בעצמך רואה מה קורה ב-14 השנים האחרונות"

משנת 2004 ועד עכשיו, 2022, המחיר של דירה בבניין הזה עלה בקצת יותר מ-100%. בבורסה הייתי עושה יותר טוב מזה

"נכון שלטווח ארוך מניות עולות. אבל, עדיין, אתה תלוי במשברים הגלובליים שקורים כל הזמן. כמו, המלחמה באוקראינה עכשיו. דוגמה אישית שלי: אני פרשתי לפנסיה בחודש מארס 2020, כשהייתה מפולת בבורסה. נחסכה לי פנסיה משמעותית. כאילו בשנים האחרונות עבדתי בלי להפריש את הפנסיה. החיים מזמנים מחלות, משברים - חשוב שלפחות תהיה דירה, זה ביטחון".

אבל הדירה היא לא שלי, היא של הבנק. אני לוקח מיליון וחצי שקל הלוואה ל-30 שנה. זה ביטחון? כי מבחינתי זה לא ביטחון. זה לא לישון בלילה, זה מה שזה.

אם הייתי אומר לך שאני רוצה לקנות דירה, נכנס למחיר למשתכן וזוכה בעפולה - היית עוזרת לי לקנות אותה?

"הייתי עוזרת לך".

אם הייתי אומר לך שמצאתי מניות מדהימות ואני צריך 400 אלף שקל בשביל לקנות אותן, היית נותנת לי?

"אני צריכה לחשוב על זה, לראות, לא בטוחה".

גם מניות זה נכס. אבל אתם משום מה, בדור שלכם, וגם פה באופן כללי בישראל - גם אנשים בגילי - חושבים כאילו מניות זה לא נכס, משהו כזה שמהמרים עליו, ודירה זה ברזל

"אני מסכימה איתך שמניות זה נכס. אם היינו חיים במדינה שהשכירות בה נמוכה, ורוב האנשים גרים בשכר דירה, זה היה בסדר. אבל אנחנו חיים במדינה אחרת, מה לעשות?"

דרך אגב, אחת הדרכים לעצור את הטירוף של המחירים זה שאנשים יבינו שבמחירים האלה, וואלה, אפשר לא לקנות דירה. אפשר ללכת לשוק ההון – ואז המחירים היו נרגעים. זו לא שביתת קוטג' שלא יקנו את הקוטג', שלא יקנו את הפסטה. כמו שזה היה לפני חודש ואז המחירים ירדו

"אני לא יודעת אם אתה, בתור בן אדם יחיד יכול לעצור את זה".