-
צילום: דוברות משטרה

אחרי שומר החומות: האם המשטרה ערוכה להסלמה?

במבצע לפני כשנה נחשפו פערים רבים במוכנות המשטרה באירועים של הפרות סדר בכמה מוקדים במקביל. מה עשתה המשטרה מאז והאם היא מוכנה?
משה שטיינמץ
31 במרץ 2022
23:08
עודכן ב 14:45

במבצע שומר החומות הבעיה המרכזית של המשטרה הייתה סדר הכוחות שלה, לא היו לה מספיק שוטרים, בעיקר לוחמים מיומנים, והבעיה הזו לא ממש נפתרה. מיד אחרי המבצע הוחלט להקים חטיבת מילואים של משמר הגבול, כדי להתמודד עם הפרות סדר נרחבות ברחבי הארץ. חטיבה שתמנה 26 פלוגות. העלות של המהלך כולו מתקרבת ל-100 מיליון שקלים, אבל, הוא אמור להיות מתוקצב רק ב-2023.

בינתיים, הוקמו רק שתי פלוגות מילואים חדשות, המתווספות ל-16 פלוגות המילואים הוותיקות. מצד שני, רבים מלוחמי מג"ב בסדיר ובקבע עברו השנה קורס יסמ"ג – הכשרה שמעניקה מיומנות הדומה לזו של שוטרי יס"מ.

חוץ משתי פלוגות המילואים, נוספו השנה כ-250 תקני קבע למג"ב. במסגרת גידול כללי של 800 שוטרים, אבל זה מעט מדי. לא סתם דרש השבוע המפכ"ל תוספת מיידית של 4,000 שוטרים. המסקנה של המשטרה, כאמור, היא שדרושה שמיכה רחבה, הרבה שוטרים בשטח, ומהר.

איך עוצרים גל טרור? | עוד יום

בשומר החומות, לאורך 12 ימי המבצע, ככל ששוטרים רבים יותר הגיעו לשטח, כך ירד מספר מוקדי הפרות הסדר. אלא שבשומר החומות חלפו 72 שעות מאז הוכרז גיוס המילואים ועד שהלוחמים היו בשטח. עכשיו המשטרה מתכננת לעשות זאת בתוך 24 שעות. גם כאן, המבחן יהיה המציאות.

לוחמים זקוקים גם לאמצעים: בשומר החומות גילו במשטרה שהמחסנים ריקים, היו חסרים אז רובים, קסדות, אפודים ואמצעים לפיזור הפגנות. צה"ל פתח את המחסנים שלו וסיפק למשטרה נשק וציוד, ואפילו 500 זוגות נעליים. מאז המשטרה השלימה ציוד, והכפילה למשל את כמות נוזל הבואש שהיא מחזיקה. ועדיין יש חוסרים, למשל בכלי רכב.

הערב ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים הודיעו על תוספת תקציב מיידית של 111 מיליון שקלים לטובת הקמת חטיבת המילואים והצטיידות באפודים, קסדות ואופנועים. להסלמה עכשיו, זה כנראה לא יעזור.