שוטרי מג"ב בירושלים ביום הראשון לרמדאן
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

רה"מ בנט בהערכת מצב בשב"כ: מניחים שיהיו עוד ניסיונות רבים לבצע פיגועים

הערכה: המחבלים שחוסלו הלילה ליד ג'נין תיכננו פיגוע ירי גדול במרכז הארץ • אחת מהחלטות הקבינט: להגביר את המעקבים אחר אסירים ביטחוניים משוחררים • גנץ: לא נעצור ולא נחסוך אף מאמץ מבצעי כדי להביא שקט וביטחון
כתבי כאן חדשות
02 באפריל 2022
11:11
עודכן ב 21:29

המתיחות הביטחונית: ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הערב (שבת) הערכת מצב עם ראש השב"כ רונן בר ועם בכירים נוספים בארגון. בתום הדיון אמר ראש הממשלה על חיסול חוליית המחבלים הלילה ליד ג'נין: "במהלך השבת - שב"כ, המשטרה, ימ"מ וצה"ל סיכלו פצצה מתקתקת של פיגוע בדרך, אך אנחנו בהחלט מניחים שיהיו עוד הרבה ניסיונות ואנחנו בשעות אלה פועלים כדי למנוע גם אותם".

בנט הוסיף: "המטרה היא לבלום את המחבלים, היכן שהם נמצאים - רצוי בשלבי תכנון, אם לא אז בשלבי ביצוע או ממש בזירה. לכן, אנחנו דואגים שבמקביל לפעולות היזומות שלנו בשטח, יהיו יותר כוחות פרוסים ברחבי הארץ כדי לגדוע את הגל הזה בתחילתו. המשטרה במתכונת מורחבת, צה"ל בתגבור ענק ברחובות ישראל והמטרה שלנו היא לקיים חיי שגרה, תוך עירנות אזרחית ופעולות נחרצות של כוחות הביטחון". בחדשות השבת בכאן 11 דווח הערב כי לפי הערכות, המחבלים שחוסלו בג'נין תכננו לבצע פיגוע ירי גדול במרכז הארץ, בדומה לפיגוע שאירע בבני ברק.

עוד דווח הערב בחדשות השבת כי אחת מהחלטות הקבינט המדיני-בטחוני השבוע היא על תגבור המעקב של שב"כ אחר אסירים ביטחוניים משוחררים. בעקבות הפיגועים האחרונים, השרים העלו את הדאגה מכך שאסירים ביטחוניים מקצינים בכלא והמעקב אחריהם אחרי שחרורם הוא חלקי. שב"כ ידגיש את המעקב אחר אסירים משוחררים בעלי נגישות לאמל"ח או זיקה לעולם הפלילי.

וברקע המתיחות הגוברת עם תחילת הרמדאן, 200 חיילים שנלקחו מהכשרות ליחידות מיוחדות מתגברים את כוחות המשטרה בירושלים. במערכת הביטחון עדיין לא קיבלו החלטה סופית על ההקלות לפלסטינים בחג. בכירים ישראלים אמרו לכאן חדשות: אם ייצא פיגוע מיהודה ושומרון או עזה, נשקול מחדש את הקלות הרמדאן. 

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ביקר היום בבית החולים רמב"ם את סנ"צ ש', מפקד הפלגה בימ"מ שנפצע קשה בהיתקלות עם חוליית המחבלים של הג'יהאד האסלאמי הלילה. לאחר הביקור אמר שבתאי: "יש לא מעט פעילויות בימים האחרונים שמבוצעות בצורה אינטנסיבית. זו ההזדמנות לומר תודה לכל השוטרים והלוחמים שמקריבים את עצמם יום-יום שעה-שעה".

שר הביטחון בני גנץ אמר הערב: "‏אני מבקש לשבח את הלוחמים שפעלו באומץ ובנחישות. במבצע נפצע קשה מירי ש', מפקד פלגה נועז. הוא ניצח במאות התקלויות וקרבות, ואני מתפלל להחלמתו". גנץ שלח הערב מסר לפלסטינים: "הטרור מאיים על היכולת לקדם צעדים שישפרו את איכות החיים והכלכלה. אנו בוחנים איזה צעדים נוכל לממש לקראת הרמדאן בהתאם למצב הביטחוני". 

מקבלת "ידיעת הזהב" ועד איתור רכב המחבלים

בפעילות מעצרים משותפת של צה"ל, ימ"מ ושב"כ, התפתח קרב יריות, שבו נפצע באורח קשה סנ"צ ש', ושלושה לוחמים נוספים נפצעו קל. מפרטי האירוע עולה שסמוך לשעה 01:00 התקבלה "ידיעת הזהב" משב"כ על מיקום החולייה, שנעה באותו הזמן במכונית מג'נין לטולכרם. לקראת השעה 01:30 כוחות ימ"מ שנערכו באזור איתרו את החוליה, ובזמן ניסיון המעצר המחבלים פותחים באש. הלוחמים הגיבו בירי וחיסלו את שלושת המחבלים. 

איך עוצרים גל טרור? | עוד יום 

לפני חמישה חודשים סנ"צ ש' פיקד על מבצע לכידת שני המחבלים הנותרים שברחו מכלא גלבוע והגיעו לג'נין. בריאיון לכאן חדשות הוא שיחזר את הרגעים הדרמטיים מאותו הלילה. 

בריאיון לכאן חדשות לפני חצי שנה: כך שיחזר מפקד הפלגה שנפצע קשה את תפיסת האסירים שברחו לג'נין

כמה שעות לאחר ההיתקלות ליד ג'נין וחיסול המחבלים הלילה, נתפס חבר רביעי בחולייה, בפעילות חריגה לאור יום בכפר שוויכה שבאזור טולכרם. מדובר בפעילות של יחידת דובדבן ושב"כ, על פי הערכה כי המבוקש יבקש להגיב על חיסול החוליה באמצעות פיגוע נוסף. בנוסף, לוחמי היחידה איתרו נשק מסוג M16 ותחמושת אשר היו ברשותו. 

נשק ורימונים שנמצאו ברכב המחבלים

דובר הג'יהאד האסלאמי טארק עז א-דין, אומר הבוקר כי חיסול שלושת פעילים הארגון בג'נין הוא הסלמה מסוכנת שהיא בבחינת הכרזת מלחמה. לדבריו: "ההתנגדות לא תשב בחיבוק ידיים ולא תהיה סבלנית עוד זמן רב לנוכח הפשעים האלה". 

שלושת המחבלים שחוסלו בפיגוע הם סאיב עבאהרה, בן 30 מג'נין, ח'ליל טוואלבה, בן 24 מג'נין, וסייף אבו ליבדה, בן 25 מטולכרם. הג'יהאד האסלאמי פרסם כי מדובר באנשי זרוע הצבאית של הארגון ופרסם הודעת אבל על מותם: "מטילים את מלוא האחריות על ישראל בנוגע לפשע הזה. הדם שלהם לא נשפך לשווא. גורמי ביטחון טוענים כי השלושה היו בעבר אנשי תנזים פת"ח. 

ברכבם נתפסה גם "צוואה" של אבו ליבדה, שקוראת לבצע פיגועים נוספים בישראל. בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות נראה אחד המחבלים לבוש במדי הג'יאהד האסלאמי מקריא את המכתב ואומר כי הוא "מייחל להיות שהיד". עוד כתב: "אני מקדיש את נפשי לדרכו של אללה, לדרך השחרור של אדמת פלסטין המוסלמית מטומאת היהודים. אני לוחם ג'יהאד בדרכו של אללה, ותחת דגל הג'יהאד האסלאמי. אני קורא לתושבי טולכרם להמשיך בדרך הג'יהאד".

חזר מהקבר: עד כמה דאעש נפוץ אצל ערביי ישראל? | עוד יום