t
עוד יום | האויב של נסראללה

האויב של נסראללה: מרוצח נתעב לסמל של תקווה | עוד יום

במאי ייערכו בחירות לפרלמנט הלבנוני - וסמיר ג'עג'ע, מנהיג המפלגה הנוצרית "הכוחות הלבנוניים", מנסה לנגוס בכוחו של חיזבאללה. יואב זהבי ורועי קייס שוחחו על הסבך הפוליטי הלבנוני, שבתוכו בוחשים גם כוחות חיצוניים, על רקע המשבר הכלכלי החריף
עוד יום
03 באפריל 2022
07:21

בחודש מאי ייערכו בחירות לפרלמנט בביירות. במשך שנים התרגלנו שאת השכנה שלנו מנהל בפועל בוס אחד - חיזבאללה. עכשיו מנסה מישהו לנגוס בכוחם. המישהו הזה נולד בתחילת שנות ה-50 בפרבר הצפוני של ביירות, בן למשפחה נוצרית מארונית, שחייו נקשרו בקשר הדוק עם ההיסטוריה המדממת של לבנון - הפוליטקאי הלבנוני סמיר ג'עג'ע, מנהיג המפלגה הנוצרית "הכוחות הלבנוניים". יואב זהבי ורועי קייס שוחחו על הסבך הפוליטי הלבנוני, שבתוכו בוחשים גם כוחות חיצוניים, על רקע המשבר הכלכלי החריף.

האזינו לפרק בהסכת עוד יום

הכול מתקשר למצב הכלכלי הקשה בלבנון. אנחנו רואים את הקריסה הכלכלית, ולא מבינים איך לבנון עדיין עומדת כמדינה - ורובם המוחלט של הציבור במדינה מרגיש אותו. הוא גורם לייאוש וסלידה מהפוליטיקאים, מהאליטה, שבמשך שנים נחשבת כמי שגנבה את לבנון ואת משאבי המדינה.

בשנתיים האחרונות גם חיזבאללה לא מצליח להימלט מהביקורת הזאת - ואש הביקורת מלחכת בשולי גלימתו של נסראללה, אם כי היא עדיין לא משמעותית מספיק בכדי לנגוס בכוחו. אין לו באמת מתחרה, אבל הציבור מתחיל לראות בחיזבאללה סוג של בעיה. כשאנשים יוצאים לרחובות ושמים את נסראללה עם גרדום יחד עם המנהיהיגם האחרים - זה אומר משהו. אפילו אפשר לשמוע קריאות ברחובות של "חיזבאללה טרוריסיט".

אז משהו קורה. חיזבאללה לא חסין באירוע הזה והבחירות מאוד חשובו, אחד מהבכירים בארגון הגדיר אותן "מלחמת לבנון השניה במישור הפולטי". בחיזבאללה מבינים שגם אם בסופו של דבר לא יקרה הרבה אחרי הבחירות האלה - הארגון עלול לאבד את הכוח שלו, ובעיקר בעלי הברית שלו.

היריב ממול - סאמיר ג'עג'ע, ידידנו, שהתפרסם בשנות ה-70 בזמן מלחמת האזרחים. הוא מתקופה שההגמוניה הייתה של הנוצרים, כשלבנון הייתה "הפריז של המזרח התיכון". במלחמת האזרחים הוא היה מפקד בפלאנגות הנוצריות - אלה שנלחמו בנוכחות הסורית.

נסראללה VS צה"ל: המלחמה הקרה בין ישראל ללבנון | עוד יום

ב-78 ג'עג'ע היה אחראי לאחד ממעשי הרצח המזעזעים שקרו בלבנון. הוא פיקד על הכוח שהגיע לארמון של טוני פרנג'יה, שעמד בראש זרם "הנפילים" הנוצרי - ורצח אותו ואת ביתו הקטנה. בסופו של דבר יש איזו הבנה של לא מעט נוצרים שג'עג'ע יכול להוביל משהו - ומי שנחשב לרוצח מתועב הפך לתקווה בים של יאוש לבנוני. הוא ישב שנים ארוכות בכלא על הרצח הזה, בתנאים שזכו לביקורת אפילו מאמנסטי ובשנות ה-2000 הוא משתחרר והופך לגיבור מוכה.

על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסתה של לבנון? | רועי קייס, פרשנות

בלבנון, הקרב הפוליטי הוא לא רק עדתי בין עדה לעדה, יש גם קרבות בין עדות לבין עצמן. למה חיזבאללה התחזק? כי העדה השיעית יחסית מלוכדת. בשנים האחרונות נוצר וואקום מנהיגותי במחנה שמתנגד לחיזבאללה - וג'עג'ע יושב על הסיפור הזה. הנוצרים מהווים כ-20% מאוכלוסיית לבנון, העדה השלישית בגודלה אחרי השיעים והסונים. כשמסתכלים על הסיפור של הנוצרים, יש פה בן אדם שכן קורא תיגר על בעלי הברית של חיזבאללה.

אחרי הבחירות לפרלמנט יהיו בחירות לנשיאות, וזה יקבע בין השאר לפי הבחירות לפלרמנט. אם ג'עג'ע וחבריו ישיגו תוצאה טובה - ביום הולדתו ה-70 הוא יכול למצוא עצמו כנשיא לבנון, וזה הסיוט של נסראללה. בסוף, עם כל זה שאנחנו אומרים שלבנון היא מדינת חיזבאלה וכו' - עדיין יש חשיבות לנשיא המדינה, הוא עדיין מנווט תהליכים. לא סתם נסראללה ב-2016 נלחם שמישל עאון יהיה שם.

איומים שנגמרים רע ושנאה גוברת בלבנון: האם נסראללה מתחיל לאבד את זה? | רועי קייס, פרשנות

ג'עג'ע עדיין נחשב חלק מהאליטה, אבל הטיקט שהוא משחק עליו, האנטי-חיזבאללה, משחק לטובתו, כי קורים בלבנון כמה דברים מאוד חשובים שמשפיעים על מעמד חיזבאללה: למשל האסון בנמל ביירות. בחודשים האחרונים, אחד הסיפורים המשמעותיים הוא שלפי הפרסומים השופט שמנהל את החקירה רוצה להאשים את חיזבאללה באירוע. סביב זה היה קלאש מטורף בין חיזבאללה לבין הכוחות הלבנוניים - כי באוקטובר האחרון הארגון הוציא אנשים לרחובות כדי להפגין נגד אותו שופט וכמה מפגינים נהרגו. נסראללה יצא בנאום באופן חזיתי נגד הכוחות הלבנוניים.

אחד הדברים המשמעותים שג'עג'ע אומר: "אני רוצה לבנון אחרת. לבנון של שלום, לא של מל"טים וטילים", כלומר לבנון של חיזבאללה. אחת ההאשמות שחיזבאללה מטיחים בג'עג'ע היא שהוא החבר הכי טוב של ישראל. השופרות של חיזבאללה למשל, כדי להראות עד כמה הוא חבר של ישראל, מפיצים בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות תמונות שלו במדי צה"ל .להסכמי אברהם יש השפעה על לבנון ושומעים יותר קולות שלא מבינים למה להיות אויבים של ישראל. הם לא משמעותיים ולבנון עדיין רואה בנו מדינת אויב - אבל דווקא בגלל המשבר הכלכלי הגדול יש הנחה שישראל יכולה בצורה כזאת או אחרת לעזור. 

הקיץ הקרוב בלבנון הולך להיות מעניין מבחינה פוליטית. קשה להגיד שנראה שינוי משמעותי. אבל אם למשל יהיה שינוי לטובת המחנה האנטי-חיזבאללה - זה עוד לבנה בתהליך הזה שיש לבנונים שמאסו קצת בחיזבאללה ורוצים קצת שקט, חיים יותר טובים. כשחיזבאללה שולח טיסן לישראל כדי לאסוף מודיעין - אז ג'עג'ע ואחרים אומרים: "הדאגה הבסיסית שלנו היום היא להביא לחם הביתה ולאכול, מה אתם מסבכים אותנו במלחמות מיותרות עם ישראל?". יש שיגידו - לא ישתנה שום דבר יום אחרי, אבל זה מועד משמעותי. ויש מי שאומר - לך תדע, הבחירות לא יתקיימו בכלל. לבנון - ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות מה שנקרא.