עידית סילמן
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ח"כים בימינה בוחנים קידום חוק של האופוזיציה שיאפשר למנוע הכנסת חמץ לביה"ח

אחרי העימות החריף בין יו"ר הקואליציה סילמן ושר הבריאות הורוביץ, סילמן שוחחה עם ח"כ משה ארבל מש"ס על אפשרות לסייע בקידום החוק שלו - לפיו למנהלי בתי חולים יהיה שיקול דעת בנושא הכנסת חמץ למוסדות בפסח • השר טרופר לכאן רשת ב: "זה בסדר לבקש לא להביא חמץ, אבל לא צריך לחטט בתיקים"
זאב קם
04 באפריל 2022
08:37

ח"כים בימינה החלו לבדוק אפשרות לקדם חוק של האופוזיציה, שמאפשר למנוע הכנסת חמץ לבתי החולים. החוק שנבחן מקנה שיקול דעת למנהלי בתי החולים להחליט בכל מוסד מהי המדיניות בשאלת הכנסת החמץ. אלא שבמפלגת יש עתיד מבהירים שלא יאפשרו לשום חוק מהסוג הזה לעבור בכנסת.

אחרי העימות החריף אתמול בין יו"ר הקואליציה עידית סלימן ושר הבריאות ניצן הורוביץ בנושא, נפגשה סילמן עם ח"כ משה ארבל מש"ס, שהגיש את הצעת החוק המדוברת ביחד עם ח"כ ינון אזולאי. סילמן שוחחה עם ארבל על האפשרות לסייע להצעת החוק של האופוזיציה לעלות להצבעה ביום רביעי הקרוב, אז תתכנס המליאה לדיון פגרה. גם מלשכתו של ח"כ ניר אורבך הביעו עניין בנוסח החוק ובאפשרות לקידומו.

ח"כ סילמן תקפה אתמול בוועדת הבריאות את שר הבריאות ניצן הורוביץ על אמירתו לבתי החולים שאין למנוע הכנסת חמץ בזמן פסח. סילמן אמרה בדיון בוועדה כי "שר בישראל, בקואליציה כמו שלנו, אומר לצערי להכניס חמץ. זה זלזול באחוזים רציניים מהציבור בישראל. לא נוכל לאפשר לאדם כזה להמשיך להיות שר אם הוא ממשיך באמירות האלה". 

בסביבתו של הורוביץ הגיבו: "מה שעשה הורוביץ בפנייתו לבתי החולים, זה לאזכר ולהקפיד על פסיקת בג"ץ בנושא הזה. בתי החולים מחוייבים לעמוד בהוראת הפסיקה, ולכבד את כל הציבור בהקפדה על עקונות חופש הדת, חופש מדת, שיווין וכבוד האדם. בלי פגיעה ובלי כפיה".

האזינו לריאיון עם השר טרופר בכאן רשת ב

בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב התייחס שר התרבות והספורט חילי טרופר לעימות בקואליציה: "זה בסדר לבקש לא להביא חמץ, אבל לא צריך לחטט בתיקים. רוב הישראלים לא מבינים על מה המהומה ולמה לא מחמיצים כאן אף הזדמנות לריב. יש לנו אחלה עם - יש התחשבות וכבוד הדדי בלי חוקים, בג"ץ ומריבות פוליטיות".

ח"כ ארבל הסביר בריאיון לקלמן-ליברמן על הצעת החוק שלו: "אני מצפה מאדם ליברל להיאבק כליברל על חופש הדת של אזרחי ישראל. במקרה שיוכנס חמץ לבתי חולים – אדם ששומר כשרות בפסח יימנע מטיפול.

"הצעת החוק שהגשתי ביקשה לקבוע הסכמה. אני יודע שיש שוני בין בתי החולים – באיכילוב לדוגמה, שבו האוכלוסייה מגוונת, יקבע מנהל בית החולים שיהיה חדרון בכל אגף שבו יהיה אפשר לאכול חמץ. באופן כזה יתאפשר למי ששומר מצוות להתאשפז ולמי שרוצה לאכול חמץ יהיה מקום ייעודי ומוגדר".

האזינו לריאיון עם חברי הכנסת ארבל ורז בכאן רשת ב

בתגובה, ח"כ מוסי רז ממרצ, שהיה ממגישי העתירה בנושא לבג"ץ, אמר לכאן רשת ב: "העתירה הייתה נגד החלטה לא חוקית שלפיה אנשי הביטחון, שבמקום לעסוק בביטחון יפשפשו בתיקים של אנשים כדי לבדוק אם יש חותמת כשרות על מוצרים. אין לי צורך לנופף בפיתות, אבל הרעיון של לכלוא בחדר מסוים את מי שאוכל חמץ - יש בזה בעייתיות".