חיפה
צילום: מתניה טואזיג, פלאש 90

פרשת שחיתות בצפון: סגן ראש עיריית חיפה לשעבר נחקר באזהרה

שי אבוחצירה, שעובד היום חברת "סלע בינוי", נחקר באזהרה בפרשת השחיתות בוועדה לתכנון ובנייה בקריות • לפני חודשיים נחשף בסדרת הכתבות "ארץ עיר" כי על אף קשריו החבריים של אבוחצירה עם בכירים בעיריית נשר, החברה שלו קידמה פרויקט בנייה בעיר • אבוחצירה, מנכ"ל "סלע בינוי" רועי בן שלוש ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה קריות חשודים בשוחד, מרמה והלבנת הון
חן ביאר
07 באפריל 2022
13:29

סגן ראש עיריית חיפה לשעבר שי אבוחצירה נחקר השבוע במסגרת חקירת פרשת שחיתות בוועדה לתכנון ובנייה בקריות. אבוחצירה, שכיום עובד בחברת הבנייה "סלע בינוי", מנכ"ל החברה רועי בן שלוש ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה קריות חשודים בשוחד, מרמה והלבנת הון.

עו״ד אורי קורב, המייצג את אבוחצירה, מסר: "אבוחצירה היה אחד מבין נחקרים רבים בפרשה. במהלך החקירה לא הוטח בו כל חשד ספציפי. אבוחצירה שיתף את החוקרים בכל הידוע לו ולמיטב הבנתנו חלקו בעניין צפוי להסתיים בכך. צר לנו ששמו משורבב לפרשה שאין לו כל קשר אליה".

בפרק השלישי בסדרת הכתבות "ארץ עיר" נחשף כי מאחורי הקלעים של פרויקטי בנייה בעיר נשר, עומדים חברים של בכירי העירייה, ביניהם גם אבוחצירה עצמו, ויזמים שתרמו לראש העירייה בקמפיין הבחירות שלו. הגילויים האלה מעלים חשש לניגודי עניינים בקבלת ההחלטות בעירייה.

צפו בקטע מתוך סדרת הכתבות "ארץ עיר"

אחת החברות שבונות מגדל באזור תעשייה נחשב בנשר היא חברת "סלע בינוי" של אבוחצירה. אבוחצירה - חבר קרוב של ראש העיר לוי, של מנכ"ל העירייה צחי שומרוני ושל היועץ המשפטי של העירייה, אורי גרינברג, מימיהם באגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. "אח ושותף", הגדיר שומרוני את המנכ"ל בפוסט בפייסבוק ב-2015.

בשיחה עם כתב כאן חדשות אורן אהרוני הודה אבוחצירה בקשרים החבריים עם ראש העירייה: "חברים טובים מאוד, 20 שנה אנחנו חברים", אך הכחיש כי יש קשר בין תוכניות הבנייה לקשר החברי ביניהם: "מעבר לחברות ארוכת שנים, אין שום קשר בין הדברים. כרגע עוד לא בנינו שם שום דבר. אני לא חברה בורסאית, אני לא צריך לדווח לך". 

ראש העירייה עצמו אמר לכאן חדשות על קשריו עם אבוחצירה: "העירייה לא נתנה שום דבר מעבר למה שהיא נותנת לכל אחד אחר. מנהל מקרקעי ישראל שיווק את הקרקעות. 'סלע בינוי', לצערי הרב, לא הגישה בקשה לתב"ע". על ההיענות לבקשות להוספת קומות השיב לוי: "בלי שהם יתאימו את הגבהים של הבניינים, לא יהיה חיבור לטכניון ולרכבל. הלוואי שיתנו להם 100 קומות, ולא 64".

"הייתי מצפה מראש העירייה שיצהיר על ניגוד העניינים מעצמו", אמר יו"ר האופוזיציה בעירייה, שלומי זינו. ראש העיר מצידו טוען כי ליו"ר האופוזיציה זינו יש ניגוד עניינים בשל היותו מתווך נדל"ן, ומצביע על אינטרסים שלו לכאורה, שלא כחוק. זינו מכחיש זאת. 

חברת סלע בינוי מסרה בתגובה לכתבה כי היא "חד המגרשים שאותם רכשה החברה בשנים האחרונות ממנהל מקרקעי ישראל, אכן נמצא בשטח המוניציפלי של העיר נשר.הוא חלק ממתחם שבו נמצאים יזמים רבים אחרים, ועל כן תמוה בעינינו ההקשר האישי. החברה עדיין לא קידמה תוכנית למגרש, וכשתעשה זאת הכול ייעשה על פי חוק.

ראש עיריית נשר רועי לוי מסר כי הסמכות בנושא היתרי הבנייה בעיר נתונה רק לוועדה חיצונית לתכנון ובנייה: "צר לי שרכילות הפכה להיות עניין חדשותי. כל הקשרים החברתיים דווחו בהסדר ניגוד עניינים בכל השטחים המדוברים בכתבה".