שביל סובב כנרת

מכרסמים לנו בים: מסע בחופים ששייכים לכולנו - והולכים ומצטמצמים

בשנים האחרונות אנחנו מאבדים עוד ועוד מרצועת הים שלנו - ולא רק בגלל משבר האקלים • מי הם בעלי האינטרסים הפרטיים שנוגסים בנכס של כולם? | נדל"ן על המים
יפעת גליק
05 באפריל 2022
08:59
עודכן ב 05 יוני 14:36

נדל"ן על המים: חופי ישראל הם הנכס הציבורי של כולנו. אלא שבשנים האחרונות רצועת הים הולכת ומצטמצמת, ולא רק בגלל משבר האקלים. בסדרת הכתבות נדל"ן על המים של מוסף הזמן הירוק, יצאנו למסע מחוף לחוף בניסיון לברר איך בעלי אינטרסים פרטיים נוגסים בשטח הציבורי של כולנו.

פרויקט נדל"ן על המים הגיע לכנסת: יפעת גליק הציגה בוועדת פניות הציבור את מפת האינטרסים ששולטת בים של כולנו

פרק 1: כך יזמים מרחיבים את בתי העסק שלהם ברצועת החוף

חופי נתניה מתפרשים על פני 13 קילומטרים. זהו אזור מבוקש שבו עוברים מדי קיץ עשרות אלפי מתרחצים. את פוטנציאל הקו הראשון למים זיהו מזמן יזמים ובעלי עסקים. כדי לבנות צריך היתרי בנייה, אז יש מי שבונים ללא היתר, גם כשהחוף מוגדר כשמורת טבע. וזה לא רק הסיפור של נתניה אלא גם של ראשון לציון, אשקלון ומקומות רבים נוספים. בנייה לאורך החופים בישראל מצמצמת לנו את הים וכל קיוסק מפעם הוחלף בבטון יצוק של מסעדות.

פרק 2: מלונות הענק שנבנים באחד החופים היפים בארץ

לפני כמעט עשרים שנה הוחלט בישראל להפסיק לבנות, על פי חוק, במרחק של פחות ממאה מטרים מחוף הים. אלא שעשרות תוכניות ברחבי ישראל אושרו לפני שעבר החוק, והמשיכו להיבנות כרגיל גם כשעבר. עיריית נתניה למשל מתכננת להקים בתי מלון בסמוך למסדרון האקולוגי בחוף פולג. באשדוד, בנו יזמים של בתי מלון סמוך מאוד למים, וכעת מבקשים תוספת של חדרים וקומות. 

פרק 3: כך השתלט צה"ל על יותר מ-30 קילומטרים מרצועת החוף בישראל

מערכת הביטחון מחזיקה יותר משליש מאדמות המדינה - חלקים רבים מהם על אתרי טבע ובים. יותר מ-30 קילומטרים מרצועת החוף של ישראל נכבשו על ידי מערכת הביטחון. עד שבקריית ים הבינו עד כמה הים ייחודי ומשמעותי לתושבים הם נתקלו בבעיה - 4 קילומטרים מרצועת החוף נכבשו בידי מערכת הביטחון. וקריית ים לא לבד. בחיפה, בסיס של חיל הים מונע את פתיחתה של הטיילת החדשה ובראשון לציון, מתוך רצועת חוף של שבעה קילומטרים, הותיר צה"ל למתרחצים קילומטר אחד בלבד.

פרק 4: בעלי הכוח שחוסמים את שביל סובב כנרת

שביל סובב כינרת משתרע לאורך 60 קילומטרים, וכולנו רשאים לטייל לאורכו. רשאים, על הנייר. היזם המקומי אבי דהאן, רכש עם "קבוצת תצפית נדלן" את החוף ממש בשנה האחרונה. בפרסומים דיברו על סכום צנוע: 50 מיליון שקלים. זה לא בדיוק שהתבטל השביל. פשוט היזם שם פה גדר - נגדה עומד צו הריסה מינהלי.

פרק 5: הקיבוצים שניכסו לעצמם את החופים ששייכים לכולנו

האם חופי הים שייכים לכולנו? תלוי איפה תבדקו. בקיבוץ פלמחים וקיבוץ שדות ים למשל, שגובלים בחופים מרהיבים, לא תמיד מאפשרים לציבור להיכנס אליהם - בניגוד לחוק. גם בקיבוץ עין גב נהגו באותה דרך, עד שבית המשפט אילץ אותם להסיר את הגדרות שהציבו. יפעת גליק יצאה לבדוק למה הקיבוצניקים לוקחים לציבור את החוף, ולא מחזירים. והיא גם גילתה מי בכל זאת רשאי להיכנס: קיבוצניק, חבר של קיבוצניק, וגם - חבר של חבר של קיבוצניק.