פידא כיואן

משפחת הישראלית שנידונה למוות באמירויות תבקר אותה בימים הקרובים

אנשי משרד החוץ שוחחו עם כיואן כמה פעמים מאז גזר הדין שהוטל עליה בגין החזקת חצי קילו קוקאין • גם השר פריג' צפוי לבקר את הישראלית כדי לנסות להביא להקלה בעונש
עמיחי שטיין וחן ביאר
05 באפריל 2022
21:16

בני משפחתה של פידא כיואן, הישראלית שנידונה לגזר דין מוות באיחוד האמירויות, צפויים לבקר אותה במאסר. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

כיואן, בת 43 מחיפה, עברה לאמירויות לפני כשנה לצורך עבודה בתחום הצילום והגרפיקה. היא נעצרה ונשפטה בגין החזקה של חצי קילו קוקאין, ובסוף השבוע האחרון נגזר עליה עונש מוות. עוד פורסם בחדשות הערב כי  אנשי משרד החוץ שוחחו עם כיואן כמה פעמים מאז גזר הדין, אך טרם ביקרו אותה.

לצד זאת, השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' צפוי לנסוע לאיחוד האמירויות בימים הקרובים, וייפגש עם כיואן ועם גורמים מקומיים בניסיון להביא להקלה בעונשה. בשיחה עם כאן חדשות אמר השר פריג' כי על אף שעקב אחרי ההליכים נגד כיואן, ועל אף שידע על החומרה שבה רואים בעולם הערבי בכלל ובאיחוד האמירויות בפרט עבירות סמים - הופתע מחומרת העונש, וסבר כי גזר הדין יסתכם בשנתיים מאסר.

בישראל אומרים כי לא מדובר במשבר מדיני מול איחוד האמירויות, אלא באירוע קונסולרי-הומניטרי. ישנן עוד שתי ערכאות ערעור אחרי גזר הדין הנוכחי, ולכן ההערכה היא כי בהמשך יומר העונש למאסר.

גורמים נוספים המכירים את ההליך המשפטי, אומרים כי למרות התקווה להקלה בעונש, נראה שההרשעה מבוססת על דינים משפטיים יציבים, ושמלבד הסמים שנתפסו ישנן עדויות שסותרות את גרסתה של כיואן. יש לציין כי אזרח ישראלי נוסף, תושב לוד, עצור באמירויות לאחר שנתפס עם כמות גדולה הרבה יותר של קוקאין מהכמות שאיתה נתפסה כיואן.

חאלד, אחיה של פידא, סיפר לכאן חדשות כי אחותו שובתת רעב במאסר. לדבריו, היא סיפרה שעברה התעללות וספגה מכות בכלא באמירויות כדי שתודה בדברים שלא עשתה: "לא נתנו לנו לראות אותה. היא מדברת בטלפון עם אמא שלי. היא עצורה לבד, כל התיק נפל עליה. פנינו למשרד החוץ".

עו"ד תמי אולמן, שנשכרה לייצג את כיואן, מסרה: "המשפחה פנתה אליי אתמול ואני פונה לרשויות בישראל כדי שיפעילו את היכולות שלהם מול הרשויות בדובאי. ראש הממשלה הקודם הביא במטוס ישראלית שנידונה למאסר ברוסיה ולכן יש למדינה יכולת להתערב. פידא הכחישה ובית המשפט לא קיבל את עמדתה ומצא אותה אשמה, אחרי שנה שהיא במעצר".