t
ילנה, שנמלטה מאוקראינה, בשבת בתל אביב
צילום: אביחי לוי, מגזין מטאליסט

הפסטיבל של קהילת המטאל בישראל עבור אוקראינה: "לא יכולנו להישאר אדישים"

שורת להקות השתתפה בפסטיבל שנערך במועדון הגגרין לגיוס תרומות עבור אוקראינה • להקת Hotbox שרוב חבריה יוצאי אוקראינה: "מה שהם עוברים כרגע זה סיוט גדול" • פליטה מאוקראינה שנכחה בקהל הועלתה באופן אקראי לבמה והתרגשה מהתמיכה הישראלית בציבור האוקראיני: "מרגש לראות שתומכים גם כשאין קשר לסיפור"
נועה אקסינר
06 באפריל 2022
13:52

מאות מעריצים התכנסו בשבת האחרונה בפסטיבל "Metal For Peace", שהתקיים במועדון הגגרין בתל אביב. במהלכו הופיעו להקות חדשות לצד להקות ותיקות ופופולריות, כשכל ההכנסות מהמופע נתרמו לעמותת Israeli Friends of Ukraine. עד תום הפסטיבל גויסו כ-50 אלף שקלים ונתרמה כמות גדולה של ציוד לסיוע הומניטרי שהצליחה למלא משאית גדולה.

עמותת Israeli Friends of Ukraine הוקמה בעקבות הקרבות במאידאן בשנת 2014 ומאז היא מסייעת באופן רציף לאנשי אוקראינה. ולדיסלב פלדמן, מייסד העמותה אמר לכאן חדשות: "לאורך השנים סייענו לפצועי מלחמה, הבאנו רופאים להשתלמויות בארץ, הזמנו משפחות של אלמנות ויתומים לטיול בישראל, כל זאת בשביל להשיב להם את הנורמליות לחיים". "כשהחלה המלחמה בפברואר, תוך שבוע פתחנו כ-30 יחידות איסוף, אספנו עשרות אלפי ארגזים של ציוד לסיוע הומניטרי והתחלנו לשלוח אותו לאוקראינה", הוסיף פלדמן.

ידידתו של ולדילסב מזורנקו, סולן להקת DEFACE, היא רופאה שטסה לעזור לפצועים במלחמה. "היא ראתה שם זוועות עולם. ידיים קטועות, רגליים קטועות. הדבר הכי עצוב הוא שאת האנשים האלה, אפשר היה להציל ולא היה את הציוד להצילם. היא חזרה לא במיטבה. זה מה שגרם לי להתחיל את המסע הזה".

"בגלל שאני בסצנת המטאל, חשבתי להקים הופעה קטנה, בין החבר'ה", סיפר מזורנקו. הוא שוחח עם אנה וולצ'וק, מנהלת מועדון הגגרין שתרמה את אולם ההופעות בחינם. ולדיסלב פנה לתומר מוסמן, מקים קהילת "מיליציית המטאל", שמייד התגייס למשימה ותוך כחמש דקות כבר החלו לעבוד על ההופעה. יחד עם המפיק הוותיק טל (סוואי) ניסן, ההופעה הקטנה צמחה והפכה לפסטיבל גדול בו משתתפות עשרות להקות.

בתמונה מימין לשמאל: ולדילסלב פלדמן, תומר מוסמן וולדיסלב מזורנקו (צילום: אביחי לוי, מגזין מטאליסט)

אל הערב הגיעה ילנה, פליטה אוקראינית שנמלטה מהמדינה. אחיה, רומן פרוזורובסקי, הצליח להביאה לארץ יחד עם אמו ושתי האחייניות שלו, מהעיר קרמינצ'וק. "זה לא היה עניין של בחירה, היה לי ברור שאני חייב לנסוע לשם. הצלחתי להיכנס לאוקראינה ולהגיע אליהם לאחר מסע של ארבעה ימים". אחרי קשיים בירוקרטיים, אותם הצליחו לפתור בסיוע של מזורנקו שפנה לכל הגורמים הרלוונטיים בישראל, הם הגיעו לארץ בשבוע שעבר.

רומן וילנה הגיעו לפסטיבל עם דגל אוקראינה. במהלך ההופעה של להקת Subterranean Masquerade היא הוזמנה באופן אקראי לעלות לבמה. "זיהיתי מהבמה בקצה המועדון, אישה עטופה בדגל אוקראינה", סיפר סולן הלהקה, דויאבי (וידי) דולב. "הזמנתי אותה להצטרף אלינו ונתתי לה חמניה, פרח שכל כך מאפיין את הנוף האוקראיני. במשך כל השיר היא עטפה את עצמה בדגל כמו תפילין, אוחזת פרח ועיניה עצומות".

"כשירדנו מהבמה שאלו אם ידעתי שהעליתי פליטה מאוקראינה", הוא הוסיף. "לא היה לי מושג שמדובר באישה שנשלפה לפני שבוע מתופת המלחמה יחד עם שתי בנותיה. סיפרו לי שהתרגשה עד מאוד מן המחווה ואנחנו נדמנו מהתרגשות. זכינו לא רק להיות חלק מקהילה שעובדת יחדיו בכדי לעזור לזולת, אלא שכל הטעם של הערב התרכז לכדי רגע אחד וליבה של אישה אחת". אחיה של ילנה, רומן, הוסיף: "היא אמרה שמרגש לראות אנשים שתומכים גם כשאין להם קשר לסיפור".

ילנה - מאוקראינה לבמה בתל אביב, בשבת (צילום: אופיר אברהמוב) 

בין עשרות הלהקות שפקדו את האירוע, לא היה ניתן להתעלם מ-HOTBOX, להקה עולה שחבריה, רובם יוצאי אוקראינה, מופיעים עם מסכות גרב. גם את הריאיון אנחנו מקיימים בעודם עוטים את המסכות, אותן צבעו בצבעי דגל אוקראינה. על המראות שנחשפים בימים האחרונים בבוצ'ה, הם כבר שמעו מהחברים שלהם שנמצאים שם.

דני, סולן הלהקה, נמצא בקשר רציף עם משפחתו וחבריו שנמצאים שם. "מה שהם עוברים כרגע זה סיוט גדול ולא מדברים על זה בחדשות על זה כמו שצריך", הוא סיפר. "יש הרבה פייק ניוז על האוקראינים, יש ערים שהושמדו לחלוטין, אני רואה את זה דרך העיניים שלהם. יש לי חברים אמנים שבמקום להופיע, הם נאלצו לקחת נשק ולהילחם למען המדינה שלהם. כואב לי הלב עליהם, אני באמת דואג להם".

"הבאנו עכשיו לארץ את בת הדודה שלי עם שני ילדיה", הוסיף דני. "זה עלה לנו הרבה כסף, תהליך מאוד יקר ואם לא היה לנו את הכסף כנראה שזה לא היה אפשרי בכלל. כואב הלב שהבעלים של בנות הדודות שלי עדיין נמצאים שם ומסכנים את חייהם. חברים התקשרו להיפרד ממני ואמרו 'אם אנחנו לא ניפגש יותר - תזכור אותנו צעירים ושמחים'".

סקיני, מתופף הלהקה, ביקר את התנהלות הממשלה בנושא הפליטים: "זו בעיני בושה שמדינה שיודעת טוב מאוד מה זה להיות בשעת צרה, רוצה כל כך הרבה כסף על פליטים - מה יעשו אנשים בלי כסף? ישלחו את המשפחה שלהם למות?".

"יש לנו מעריצים אוקראינים רבים, הם כתבו לנו שהם מודים על התמיכה בפסטיבל ובהופעה. אנחנו מייצגים במוזיקה שלנו את כל מי שזקוק לעזרה וכל מי שלא יכול לייצג את עצמו. זו הזכות שיש לנו כשאנחנו על במה. עכשיו גם זה הרבה יותר אישי בשבילנו", הוסיף סקיני. 

להקת HOTBOX במחווה לאוקראינה (צילום: אביחי לוי, מגזין מטאליסט)

האירוע המרכזי בערב היה האיחוד של הלהקה המיתולוגית Distorted, להקת המטאל הראשונה בישראל שבראשה עמדה אישה. הפעם האחרונה שחבריה הופיעו יחד הייתה לפני 13 שנים. מירי מילמן, סולנית הלהקה נזכרה בתחילת הדרך: "התחלתי מאוד צעירה ובאמת שהייתי לבד. לבד בבקסטייג', לבד על הבמה, לבד בפרונט, גברים אמרו - 'מה היא רוצה, מה היא עושה שם, היא לא יודעת לעשות הדבנג, מה היא שרה?' היום, אני גאה לראות כוח נשי עולה במטאל. חמישה הרכבים עם נשים הופיעו במהלך פסטיבל".

"הקורונה עשתה משהו לכולם", סיפרה. "חוסר היכולת לצאת מהבית גרם להרבה אנשים לבעבע, וגם אנחנו הרגשנו את זה. עברה שנה מאז הפעם הראשונה שחזרנו לנגן בשביל הפאן. אנשים רבים נשארו עם האהבה ל-Distorted וחיכו לנו כל אותן שנים. זה מאוד מרגש עבורנו".

"במהלך כל השנים ניסינו ליצור מחדש את החיבור וזה לא צלח", סיפר רפי מור, גיטריסט הלהקה. "לאחרונה חזרנו לחזרות רציניות והקורונה הייתה קרקע פוריה לכך. אני ממש נרגש ולא מאמין, בכל זאת, לא היינו כאן הרבה מאוד זמן". הלהקה בחרה לעשות את המופע הראשון לחזרתה לפעילות בפסטיבל. "רצינו מאוד לעזור ולכן התגייסנו למטרה. זו גם הזדמנות לעשות טיזר לקראת ההופעות שלנו בקיץ", הוסיפה מילמן.

להקת Distorted, בהופעה (צילום: אביחי לוי, מגזין מטאליסט)