פידא

בני משפחתה של פידאא: קוראים שלא לחזור על השמועות

בכיר במשרד החוץ לכאן רשת ב: גזר דין מוות לישראלי זה משהו שאי אפשר לחיות איתו. עורכת דין של המשפחה: "היא עצורה מזה שנה ונמצאת במצוקה נפשית קשה"
ערן זינגר
06 באפריל 2022
14:32
עודכן ב 18:24

בני משפחתה של פידאא כיוואן, שנידנה למוות באמירויות, אומרים הערב (רביעי): "קוראים שלא לחזור על שמועות מבלי לחקור את האמת ולהתחשב ברגשות המשפחה. אנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטיים לסייע בביטול עונש המוות ולהגיע לחקר האמת – להתערב כדי להציל את חייה של פידאא".

סמנכ"ל האגף הקונסולרי במשרד החוץ, אייל סיסו, אמר היום לאסתי פרז בכאן רשת ב: "יש ציפייה שמדינת ישראל תבוא ותציל את כולם, גם בגלל מקרים לאורך השנים. אבל יש לצערי כמעט 400 אסירים ישראלים בחו"ל בגין עבירות מכל הסוגים. אנחנו מבקרים כל אסיר כזה ומוודאים שהוא בסדר".

עם זאת, הוא הוסיף: "גזר דין מוות זה משהו שמדינת ישראל לא יכולה לחיות איתו לגבי אזרח שלה, בטח על עבירה בסדר גודל כזה של פידא. אנחנו לא נשקוט ואנחנו כבר פועלים. אנחנו לא נתערב בחוק". סיסו חתם בקריאה לאזרחים לקראת פסח: "אני מבקש מאזרחים ישראלים שיוצאים לחופשות בחו"ל - ללמוד את החוק והתרבות המקומיים ולהימנע מצרות. לצערי אין יום בלי אירוע אחד או שניים".

האזינו לריאיון עם סמנכ"ל האגף הקונסולרי במשרד החוץ, אייל סיסו, בתוכנית "בחצי היום"

לדברי עו"ד תמי אולמן, שמסייעת למשפחה, בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, "צריך להפעיל הרבה קשרים כדי להציל אותה. היא נמצאת במצוקה נפשית קשה מאוד. עו"ד חיצוני לא יכול להופיע בבית משפט מקומי. עו"ד מקומי פנה כבר לערכאת הערעור הראשונה. היא עצורה מזה שנה, המשפחה התביישה להוציא את זה. הם לא ידעו מה לעשות. אנחנו מברכים את השר פריג' על ההירתמות".

כיוואן, בת 43 מחיפה, עברה לאיחוד האמירויות לפני כשנה לצורך עבודה בתחום הצילום והגרפיקה. היא נעצרה ונשפטה בגין החזקה של חצי קילו קוקאין, ובסוף השבוע האחרון נגזר עליה עונש מוות. אנשי משרד החוץ שוחחו עם כיוואן כמה פעמים מאז גזר הדין, אך טרם ביקרו אותה.

לצד זאת, השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' צפוי לנסוע לאיחוד האמירויות בימים הקרובים, וייפגש עם כיוואן ועם גורמים מקומיים בניסיון להביא להקלה בעונשה. בשיחה עם כאן חדשות אמר השר פריג' כי על אף שעקב אחרי ההליכים נגדה, ועל אף שידע על החומרה שבה רואים בעולם הערבי בכלל ובאיחוד האמירויות בפרט עבירות סמים - הופתע מחומרת העונש, וסבר כי גזר הדין יסתכם בשנתיים מאסר.