-
צילום: ליבה פרקש, מרים אלסטר, וגילי יערי • פלאש 90

תשכחו מהוזלות והקלות: המחיר הכלכלי של המשבר הפוליטי

להתפטרות של עידית סילמן יש השלכות מהותיות על הכלכלה הישראלית, גם בטווח המיידי וגם בטווח הארוך יותר. מדמי אבטלה לעצמאים ועד חוק המטרו - אלו הרפורמות שכנראה כבר לא יצאו לפועל
שאול אמסטרדמסקי
06 באפריל 2022
21:50
עודכן ב 22:07

להתפטרות של עידית סילמן יש השלכות מהותיות על הכלכלה הישראלית, גם בטווח המיידי וגם בטווח הארוך יותר. בטווח המיידי, הנה מה שככל הנראה כבר לא יקרה: הצעת החוק של ח"כ אביר קארה לדמי אבטלה לעצמאים? תשכחו מזה. גם החוק להעלאת שכר המינימום הלך לפח. התוכנית שליברמן הציג לפני חודש ומשהו? נקודות זיכוי להורים עם ילדים בני 6 ומעלה, הגדלה של מס הכנסה שלילי לעובדים עם הכנסות נמוכות – צר לי אם בניתם על הכסף הזה, אתם יכולים לשכוח מזה, לפחות כרגע.

גם הרפורמה ששר החקלאות רצה לעשות בענף הביצים תיגרס. גם ההפחתה של חלק מהמכסים על פירות וירקות תיגנז. האננס אולי הוזל, אל תיתלו תקוות במלפפון. גמלאי צבא הקבע ימשיכו ליהנות מהתוספת שנתנו להם הרמטכ"לים באופן לא חוקי לפנסיה התקציבית שלהם, כי תהליכי החקיקה של הסיפור הזה ייתקעו.

כל החוסכים לפנסיה – כולנו – נמשיך לשלם דמי ניהול כפולים בפנסיה, כי הרפורמה שהייתה אמורה לעשות בזה סדר תיתקע, ויש עוד המון דברים כלכליים שהממשלה הזו התחילה, וכבר לא תשלים כנראה לעולם. וכשנגיע לחודש ינואר, ולא יהיה תקציב מדינה מאושר, שוב יתחיל הסרט הזה שהיינו בו בקורונה, כשאין מספיק כסף לכל מה שצריך.

את ההשפעות הכלכליות של ההתפטרות של סילמן נרגיש גם בטווח הארוך. בהיעדר ממשלה, ובהיעדר תוכנית רצינית בנושא, מחירי הדירות ימשיכו לעלות בקצב מהיר. עלייה של 13% בשנה החולפת? הקצב הזה עוד עלול להתברר בתור הפרומו למה שיקרה לִמחירי הדירות ב-2022. מערכת החינוך, כנראה המערכת הציבורית שזקוקה הכי בדחיפות לרפורמות שיתאימו אותה לעולם החדש - היא תמשיך להעלות אבק, ואת המחיר ישלמו הילדים והילדות שלנו.

ואחרון חביב: חוק המטרו, החוק שהיה אמור להוציא לדרך את פרויקט התשתית הגדול והיקר ביותר במדינת ישראל - הקמת מטרו בכל אזור המרכז בעלות של 150 מיליארד שקל - החוק הזה לא יאושר, והפרויקט הזה לא יתקדם. בעוד עשר שנים או 20 שנה, כשהילדים שלנו יהיו תקועים בפקק שלא נגמר ממטולה ועד אילת, ספרו להם שזה כי עידית סילמן התפטרה על הסיפור של החמץ.

אני מקצין את זה כמובן, אבל זאת המשמעות של המהלך הזה - תקיעה של כל הרפורמות האפשרויות שהמשק הישראלי משווע להן, בגלל פוליטיקה קטנה. אני לא פרשן פוליטי ולא יודע כיצד הדרמה הפוליטית הזו תתפתח מכאן, אבל, בפעם הבאה שמשרד האוצר יביא לאישור הממשלה ואחרי זה לכנסת חוק הסדרים גדוש בהמון המון רפורמות, אני מקווה שלא נשמע יותר את הביקורת הרגילה של "חוק ההסדרים הורס את הדמוקרטיה", "אין לח"כים מספיק זמן לדיונים רציניים" וכל הטיעונים האלה.

במדינה שבה המערכת הפוליטית לא יודעת לתפקד יותר מכמה חודשים ברציפות, חוק ההסדרים הוא רע הכרחי. בלעדיו, אפילו המעט שקורה, לא היה קורה בכלל והמשק היה נתקע לגמרי.