שלמה פילבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פילבר עשה הכול כדי לא לספק כותרת. לא הצליח

דבר לא היה רגיל בעדות של שלמה פילבר השבוע: מי שהתאמץ לעבור את החקירה כמה שיותר בשקט, מצא עצמו כמעט עד עוין. אחרי החגים לא יהיה לו קל יותר | סיכום שלב חקירתו על ידי התביעה
תמר אלמוג
07 באפריל 2022
09:17

שלב ההוכחות ושמיעת העדויות בתיקי נתניהו החל בדיוק לפני שנה. כשנתניהו הגיע אז לבית המשפט המחוזי בירושלים, הוא עוד היה ראש ממשלה, שבועיים אחרי עוד סבב בחירות ודרמות פוליטיות. מי שירצו, ימצאו אולי סמליות בכך ששנה אחרי, באותו תאריך, מסתיימת חקירתו של שלמה פילבר על ידי התביעה בתיק 4000, ושוב דרמות פוליטיות ואולי בחירות באופק.


נכון, בשנה שחלפה נשמעו עד תביעה מרכזי (אילן ישועה), עוד כמה עדים ועד מדינה אחר שהיה מקורב מאוד (ניר חפץ), אבל גם הדרמה שבעדותם מתגמדת מול זאת שסיפקה עדות פילבר. אתמול הסתיים שלב חקירתו של פילבר על ידי התביעה.

בימים כתיקונם היינו אומרים: חקירתו הראשית. אבל בעדות פילבר דבר לא היה "כתיקונו" או כמתוכנן. ביום השלישי של העדות בפרקליטות ביקשו להכריז על פילבר עד עוין. עד שהוזמן מטעם התביעה, אבל עוין אותה. בהגנה אמרו שהעד עוין אותם. כל הצדדים היו עויינים לרעיון שפילבר יוכרז ככזה, בראש ובראשונה הוא עצמו. בית המשפט מצא דרך ביניים מקובלת: פילבר לא הוכרז עד עוין, אך התביעה קיבלה רשות לחקור אותו כאילו זאת חקירה נגדית. ובשפה פחות משפטית, לא שאלות פתוחות אלא מדריכות ובעיקר - אפשרות לעמת אותו עם גרסאותיו במשטרה.

ואוהו כמה שנדרשו לזה בתביעה. אם צריך לסכם את עדותו של פילבר, אחת מהכותרות הבולטות תהיה שהוא עשה הכול כדי שאי אפשר יהיה לצטט מפיו אמירה כותרתית. פעם אחר פעם השיב בדרך שאילצה בסוף את התובעת לומר בעצמה את הכותרת שאמר פילבר בעבר, כשפילבר על דוכן העדים רק מוסיף "מאשר". כשממש גיוון, השיב במשפטים דוגמת "לא שיניתי את עמדתי" או "אמרתי אמת בחקירה".

אבל בכל זאת, על העיקר פילבר חזר, מזה לא יכול היה להתחמק: עדותו כי נתניהו הנחה אותו לסייע בבזק, אחרי שציין בפניו שאלוביץ' פנה אליו. פילבר העיד גם כי פעל ברוח הנחיה זו, מיידית, לטובת מיזוג בזק-יס. וההנחיה, לצד שיקולים מקצועיים, גם ליוותה פעולת אחרות לכאורה לטובת בזק.

לא סתם הוזכרו שתי המילים "שיקולים מקצועיים", הן חזרו שוב ושוב בעדות. גם התביעה לא התווכחה עם פילבר שהיו לו כאלה, אג'נדות שרצה לקדם. "רציתי לעשות טוב למדינת ישראל" אמר פילבר. השאלה שבמרכז העדות אינה אם היו שיקולים מקצועיים, אלא הטענה שהם היו רק חלק ממארג השיקולים, ממארג הפעולות שכללו – לפי עדות פילבר עצמו – האצת הליכים לטובת בזק, פעולות מול ראשיה ללא ידיעת ואף בניגוד לעמדת גורמי המקצוע במשרד התקשורת ועוד. גם כאן לא חסרו ביטויים דרמטיים של פילבר כמו "הייתי עם הגב לקיר".

ועוד משהו. ייתכן שפילבר סינדל את עצמו ואת נתניהו בהצהרות על אהדתו לראש הממשלה לשעבר. אם אדם שכל כך בעד נתניהו כבר אומר משהו לרעתו, הדבר יכול לקבל משנה תוקף. בהגנה אמרו, פילבר לא שומר על נתניהו. הוא שומר רק על עצמו.

בסיכום הביניים הזה, עם סיום החקירה מטעם התביעה, בפרקליטות מרוצים, ויש להם סיבה טובה. אבל גם שם יודעים שמעבר לפינה, מעבר לפסח, מחכה החקירה הנגדית, וזאת הולכת להיות חקירה נגדית כמו שהסנגורים יודעים לעשות. לפני שניר חפץ העיד, ההערכות היו שחקירתו הנגדית תהיה קשוחה ביותר ושזאת של פילבר - פחות. כעת, אפשר להניח שבדיוק ההפך.

קו הגנה אחד חשפו סנגורי נתניהו ואלוביץ' כבר בדברי ההתנגדות שהשמיעו תוך כדי החקירה הראשית: פילבר שיקר בחקירה וחוזר כעת על שקריו מתוך לחץ ואף איום, אמרו שוב ושוב. בעניין הזה צפויים בהגנה להתמקד בנקודה משמעותית: שינוי הגרסאות של פילבר לפני הסכם עד המדינה ואחריו. בניגוד לאחרים, דוגמת חפץ, פילבר לא בדיוק טוען שלא אמר את כל האמת בהתחלה ודייק אחר כך; וסביר גם שהסנגורים יראו התבטאויות פומביות של פילבר בעבר. גם המילים "שיקולים מקצועיים" שעלו בחקירה הראשית, צפויות להיות במרכז החקירה הנגדית.

בהגנה צפויים לעסוק גם בפגישת ההנחיה. פגישה, יאמרו  - הייתה, הנחיה - לא. מחצי דקה ותנועת יד של נתניהו אי אפשר ללמוד משהו, יטענו, וגם זה בהנחה שזה בכלל קרה. פילבר יוצא לחופשה, וכך גם הדיונים. כשאלו יתחדשו, זמן קצר לפני שתתחדש עבודת הכנסת, הכותרות המשפטיות והפוליטיות צפויות להתערבב שוב אלו באלו.