פקקים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

איך ההתפטרות של עידית סילמן הולכת לתקוע את הנכדים שלכם בפקקי ענק?

זה הזמן להיפרד מכל הפרויקטים שנתקעו ברגע, רק בגלל שחברי הכנסת שכחו בשביל מה הם הולכים לעבודה
שאול אמסטרדמסקי
07 באפריל 2022
19:10

רוצים לראות משהו שמתסכל אותי? הינה משהו מתסכל. זאת המפה של קווי המטרו שאמורים לפעול בגוש דן. זה פרויקט ענק. שלושה קווים שאמורים להיות יותר מ-100 תחנות ויסיעו יותר משני מיליון נוסעים. זה לא רק תל אביב, זה מצפון השרון, כפר סבא–רעננה עד צומת ביל"ו בדרום. זה פרויקט מפלצתי בהיקף שלו וכל הטוב הזה לא הולך עכשיו לצאת לדרך כי עידית סילמן התפטרה, לכאורה, על החמץ בבתי החולים.

הסיפור הזה הולך ככה: בחוק ההסדרים האחרון, שהגיע לכנסת יחד עם התקציב משרד האוצר הביא גם את חוק המטרו. זה חוק ענק של 70 עמודים, שכל התכלית שלו היא לוודא שרשויות מקומיות לא מפריעות לפרויקט הזה לצאת לדרך. החוק הזה היה כל כך גדול עד שחברי הכנסת ומשרד המשפטים אמרו למשרד האוצר: "אה אה אה אה, זה גדול מדי, את זה אי אפשר להכניס בחוק ההסדרים. בואו נפצל אותו מחוק ההסדרים ונדון בו בנפרד".

אמרו ועשו. הקימו ועדה מיוחדת בראשות חברת הכנסת יוליה מלינובסקי והוועדה דנה 17 דיונים בחוק המטרו ועשתה שינויים ומה שאתם לא רוצים ובפברואר האחרון אישרו אותו לקריאה שנייה ושלישית. כל מה שהיה צריך לעשות זה לקחת את זה למליאה ולהצביע, זה הכול.

ועכשיו, כשעידית סילמן התפטרה והקואליציה מתפרקת, אין שום סיכוי שהדבר הזה יעבור. גם אם החוק הזה היה עובר בזמן, וכולם היו עובדים בשיא המהירות, המטרו הראשון היה יוצא לדרך בעוד 10 שנים. עכשיו, כשהקואליציה מתפרקת, הילדים והנכדים שלי יהיו תקועים בפקק אין-סופי גם בעוד 20 שנה,

מה אני אגיד להם, שעידית סילמן התפטרה על החמץ בפסח? למישהו זה נשמע הגיוני? הסיפור הזה של המטרו הוא רק משל, הנמשל הוא נבחרי ונבחרות הציבור שלנו ששכחו מה צריך לבוא קודם ומה אחר כך. אז חברי וחברות הכנסת, הרשו לי להזכיר לכם, אתם נבחרתם קודם כול בשביל לעשות את העבודה הזו בשבילנו. אחר כך אתם יכולים ללכ ולריב את הריבים הקטנוניים שלכם ולחרטט את מסיבות העיתונאים המחורטטות שלכם. קודם כול, הניחו לנו לחיות.