כוחות הביטחון בפיגוע בתל אביב
צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

המחבל זוהה רק בשתיים בלילה - וחוסל כעבור 3 שעות

סייען הסיע את המחבל לאום אל פחם, משם לקח אוטובוס. הוא ירה 12 קליעים ופגע ב-7 מבלים • המלצת מערכת הביטחון לדרג המדיני: לא לבטל את ההקלות לפלסטינים
גילי כהן ומשה שטיינמץ
08 באפריל 2022
19:56
עודכן ב 20:45

מחקירת הפיגוע וההערכות עלה כי המחבל הגיע לישראל מג'נין אתמול דרך פרצה בגדר בקו התפר עם הנשק. דיווחים ראשונים על הפיגוע הגיעו סביבות השעה 21:00. רק בשעה 2:00 הלילה (שישי) השיג שב"כ זיהוי ודאי של המחבל וכעבור כשלוש שעות הוא חוסל ליד מסגד ביפו. 

שישה לוחמים התחלקו לזוגות וסרקו את השטח. אחד מהם זיהה את המחבל ליד המסגד, קרא בשמו והמחבל פתח לעברם באש. המחבל, פלסטיני בן 28 מג'נין בשם רעד חאזם, חוסל במהלך חילופי האש.

מחקירה של הפיגוע עלה כי המחבל ירה 12 קליעים בבר אילקה ופגע שם בשבעה בני אדם. במערכת הביטחון יודעים מי סייע לו, אבל לא ברור עדיין אם עשה זאת כשהוא מודע לכוונותיו. הסייען הסיע את המחבל לאום אל פחם, משם המחבל לקח אוטובוס בתל אביב. החשודים בסיוע ובני משפחתם ייעצרו וההיתרים שלהם צפויים להישלל - אבל זה לא יקרה באופן מיידי. המחבל היה מסורב כניסה לישראל, אבל לא מסיבות ביטחוניות. 

האופן שבו נוהל האירוע הביא למתיחות בין המשטרה לצה"ל, כשגורמים במשטרה טוענים כי לא היה צורך בכל כך הרבה חיילים בשטח. מנגד, במערכת הביטחון אמרו שמדובר בחיילים שפועלים תחת פיקוד המשטרה בימי הכוננות - כך שכאשר הוזנקו כוחות משטרה גדולים לאזור, הם הגיעו איתם. במהלך הלילה המשטרה סרבה להצעה לתגבר בכוחות חיילים נוספים, למרות הלחץ שהפעיל ראש הממשלה נפתלי בנט.

איך בולמים גל טרור? | עוד יום

ההמלצה לדרג המדיני: לא לבטל את ההקלות לפלסטינים

המלצת מערכת הביטחון שתובא בקבינט המדיני-ביטחוני לדרג המדיני היא לא לשנות את מדיניות ההקלות לפלסטינים ברמדאן ולהמשיך לנקוט במדיניות של בידול בין האוכלוסיה לטרור כניסיון "לקרר את השטח". אירועי הר הבית ביום שישי הראשון עברו יחסית באופן רגוע ונכנסו לשטחי ישראל כ-11 פלסטינים. כ-5,000 היתרים שניתנו למשפחות נמצאים בבדיקה, אבל טרם בוטלו.

כפי שדווח בשבוע שעבר ב"השבוע" עם גאולה אבן-סער בכאן 11, למרות המשכות גל הטרור והפיגוע בבני ברק, החליטו מערכת הביטחון והדרג המדיני שלא להטיל סגר על השטחים - סגר, שלפי הערכות, עלותו עומדת על כ-500 מיליון שקלים לשבוע. הקבינט יעסוק בעניין קו התפר ובמציאת מקור תקציבי של עשרות מיליוני שקלים כדי לפחות להתחיל השנה במבצע לחסימת הפרצות בגדר. העלות של סגירת כלל הפרצות עומדת על יותר מ-2.5 מיליארד שקלים.

תומר מורד ואיתם מגיני מכפר סבא וברק לופן מקיבוץ גינוסר נרצחו אמש בפיגוע. באירוע נפצעו יותר מעשרה בני אדם. שלושה בני אדם שנפצעו קשה יצאו מכלל סכנה ומאושפזים ביחידות טיפול נמרץ, וארבעה פצועים נוספים במצב קל-בינוני.