-

הרצוג לסטיבה: "בימים אלה אתה נקודת אור מזהירה בשמיים"

הישראלי המבקר בתחנת החלל הבין-לאומית החל היום לנסות את הראשון בשורת הניסויים אותם הוא מבקש לערוך בחלל
איתי שיקמן
10 באפריל 2022
18:40
עודכן ב 19:33

איש העסקים הישראלי המבקר בתחנת החלל הבין-לאומית, איתן סטיבה, שוחח הערב (ראשון) עם נשיא המדינה יצחק הרצוג, בהתוועדות וידאו. סטיבה סיפר על הלילה הראשון בחלל ואמר כי ישן טוב. הנשיא הרצוג אמר לו כי בימים לא פשוטים אלה על הקרקע, הוא נקודת אור מזהירה בחלל.

סטיבה שהגיע אתמול לתחנה יחד עם חבריו לצוות המשימה אקסיום 1, החל לבצע כמה מהניסויים אותן תכנן לערוך בתחנה. הניסוי אותו ביצע היום סטיבה מבקש לבחון את השפת תנאי המיקרו-כבידה על תפקוד הראייה. סטיבה ביצע "בדיקת ראייה פונקציונלית-דיגיטלית" במחשב טאבלט שבחנה את חדות הראייה שלו. הניסוי מאפשר לחוקרים לבחון את מידת המהימנות של אפליקציית הבדיקות ושלבו הראשון הסתיים בהצלחה. בהמשך ימי המשימה יבצע סטיבה שתי בדיקות ראייה נוספות. את הניסוי מלווים הפרופסורים אורי פולת ויוסי מנדל מאוניברסיטת בר אילן, יחד עם ד"ר ערן שנקר מהמכון הישראלי לרפואת חלל ותעופה. 

ארבעת האסטרונאוטים ששוגרו בחללית 'דרגון' הגיעו אל תחנת החלל הבין לאומית בתוך פחות מיממה מהמראתם ביום שישי. הם התקבלו בטקס בידי שבעת אנשי הצוות המאיישים את תחנת החלל והוענקה להם סיכת אסטרונאוט. עם כניסתו לתחנה אמר סטיבה כי הוא שמח להגיע וציין כי זו הפעם הראשונה שמדברים בתחנה בעברית. עוד אמר כי הוא מחכה בכיליון עיניים להתחיל בעבודה המדעית, הטכנולוגית והחינוכית.