המפכ"ל יעקב שבתאי
-

המפכ"ל בוועדת החקירה לאסון במירון: "אני אחראי, השאלה אם אחריות היא אשמה"

רב ניצב יעקב שבתאי העיד: "יש מפקד טריטוריאלי שמכיר את השטח טוב מכולם. יש חוסר רצון של הדרג המדיני להסדיר את האירוע והאתר עצמו" | שידור חי
משה שטיינמץ
11 באפריל 2022
10:14
עודכן ב 14:43

המפכ"ל יעקב שבתאי העיד הבוקר (שני) בפני ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון. המפכ"ל נשאל אם הוא רואה עצמו אחראי למה שקרה והשיב: "אני אחראי על כל מה שקורה במשטרת ישראל, השאלה היא אם אחריות היא אשמה. עשיתי כל מה שיכולתי על מנת שהאירוע יצליח".

שבתאי התכונן לעדותו חודשים מראש, והוא מלווה בעורכי הדין עודד גזית ואלירם בקל. לדבריו, "לדעתי חוסר היכולת של משרדי הממשלה להגיע לנוסח תקנות קורונה היה שיקוף של הקושי המלווה את אירוע מירון. חוסר הרצון והיכולת של הדרג המדיני להסדיר את האירוע והאתר עצמו". לדבריו, "היום הייתי מקבל בדיוק את אותן החלטות. למרות היקפו וגודל, האירוע במירון הוא עדיין מחוזי כמו הר הבית ברמדאן ומצעד הגאווה בתל אביב".

המפכ"ל אמר עוד כי "ההיערכות למירון מאז ומעולם היא במחוז הצפוני, כך היה גם ב-2021. אירועים ברמה מחוזית כמו הר הבית או מרתון תל אביב זה אירוע שמטופל במחוז מסוים, הוא תחת פיקוד של אותו מפקד מחוז טריטוריאלי".

שבתאי הוסיף כי "ההתרשמות שלי הייתה שהמחוז מבצע את העבודה בצורה טובה. שמעון לביא הוא אחד המפקדים המוכשרים והמנוסים במשטרה, היה לי אמון מלא בכישוריו, הוא הוכיח ומוכיח את יכולתו להתמודד עם האתגרים של המחוז".

המפכ"ל תקף בעדותו את ראש אג"ם לשעבר, ניצב בדימוס אמנון אלקלעי, שהעיד נגדו בוועדה, והדגיש שנסיונו להציג דיון שהתקיים לפני האסון כדיון סוער ודרמטי, חוטא למציאות. "ראש אג"ם לא אמר בישיבה שום דבר יוצא דופן. החשש שהביע בעניין הצפיפות היה ידוע לכולם. אין איש שלא דיבר על הצפיפות. כולם סברו שהתוכנית של מפקד מחוז הצפון טובה ומתאימה".

לדברי שבתאי, הכשל מתחיל בכשל הנדסי. "למה כוונתי, באירוע כמו המכביה ב-1997 או ורסאי ב-2001 היה ברור לנו לחלוטין שמדובר בכשל הנדסי. ראינו תמונה של גשר או תקרה קורסת, הכשל בוורסאי או מכביה לא היה קורה אם לא היו אנשים. בשביל שיקרה אסון עם שילוב כשל הנדסי צריך צפיפות ומזה אני לא מתחמק. התמונה מתעתעת כי לא קרס טריבונה וגשר דב לא קרס נשאר כמעט שלם אבל זה לא משנה את מהות העובדה שהכשל הנדסי, השיפוע הרוחב החלקלקות של הגשר", הסביר המפכ"ל.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | עוד יום

הילולת ל"ג בעומר הגדולה הסתיימה בשנה שעברה החולפת באסון האזרחי הגדול ביותר מאז קום המדינה. 45 בני אדם, בהם נערים וילדים, נמחצו למוות בהר מירון, עת שהמונים נכלאו במעבר צר וארוך שבסופו נבלמה התקדמותם. את ההילולה סיקרו במשדר מיוחד בכאן מורשת, אליו התראיינו בכירי משרד הדתות, גאים בהישג שבקיום האירוע ללא הגבלות קורונה.

בימים אלו פועלת ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון בראשות השופטת בדימוס, דבורה ברלינר, שהייתה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב. היא החליפה את השופטת בדימוס מרים נאור, שהלכה לעולמה.

ממלא מקום המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס מוטי כהן, שכהונתו הסתיימה בתחילת 2021, אמר בוועדה לפני כשלושה חודשים כי בחפיפה לכניסתו לתפקיד ובחפיפה עם יציאתו הנושא של אירועי מירון לא עלה. לדבריו, הנושא גם לא צריך לעלות בחפיפה.

מי שולט בהר | עוד יום

עוד אמר כהן כי הלקח שלו מאירועי מירון 2019 היה שצריך להיות מנהל לאירוע. הוא הוסיף כי אחרי האירוע ב-2020, שנחוג עם מספר קטן של משתתפים בגלל הקורונה, הוא קיים דיון על הפקת לקחים, אך לא יותר מכך. ממלא מקום המפכ"ל לשעבר אמר כי בגלל הבחירות לכנסת "לא היה עם מי לדבר בתקופה הזו".