ולדימיר פוטין

פוטין: השיחות עם אוקראינה חזרו למבוי סתום

דיווח: רוסיה קיבלה טילים, נשק ותחמושת מאיראן. לפי הגרדיאן הבריטי המערכות והתחמושת הועברו דרך עיראק באמצעות רשתות הברחה איראניות • עיתונאים אוקראיניים דיווחו כי הכוחות הרוסיים השתמשו בנשק כימי במריופול. סגנית שר ההגנה האוקראינית אמרה כי הדיווחים נבדקים
מאיה ראכלין ויואב זהבי
11 באפריל 2022
23:14
עודכן ב 16:29

המלחמה באוקראינה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (שלישי) לשיחות המשא ומתן עם אוקראינה, ואמר כי הן חזרו למבוי סתום. לדברי פוטין, "קייב נסוגה מכל ההבנות שהושגו באיסטנבול, הם שינו את עמדתם לגבי עניינים מסויימים".

עוד אמר היום נשיא רוסיה כי "אין ספק שהמבצע הצבאי באוקראינה ישיג את מטרותיו הנעלות". לדברי פוטין, העימות עם הכוחות האנטי-רוסיים באוקראינה היו בלתי נמנעים, וכי "לרוסיה אין כוונה לבודד עצמה משאר העולם".

הגרדיאן הבריטי דיווח היום כי רוסיה קיבלה כלי נשק ובהם מערכות טילים, תחמושת וחומרה צבאית מאיראן. לפי הדיווח הנסמך על גורמים במיליציות הפרו-איראניות בעיראק וגורמי מודיעין אזוריים הנשק שמקורו בעיראק הגיע לידי הרוסים באמצעות רשתות הברחה איראניות.

כתבים אוקראינים דיווחו אתמול כי כוחות רוסיים פיזרו נשק כימי, לטענתם מסוג סארין, על אזרחים וכוחות צבא אוקראינים באמצעות מל"טים בעיר מריופול, שם גברה הלחימה בימים האחרונים. גם שגרירות אוקראינה בטורקיה הודיעה הודעה דומה, וציינה כי הנפגעים סובלים מבעיות נשימה.

מקורם של הדיווחים ממריופול הם מגדוד אזוב בצבא האוקראיני, שמגן על העיר. מלבד קשיים בנשימה הם מדווחים גם על תסמינים פיזיולוגיים.

מנגד, מפקד הכוחות הבדלנים הפרו-רוסיים בדונייצק אומר כי כוחותיו לא עשו שימוש בנשק כימי בניסיון להשתלט על מריופול. סגנית שר ההגנה של אוקראינה אמרה כי הדיווחים על השימוש בנשק כימי נבדקים וכי מידע רשמי יימסר בהמשך היום.

ארצות הברית ובריטניה מסרו כי לפי שעה אי אפשר לאמת את הדיווחים. בתוך כך הודיעה התביעה הכללית באוקראינה כי היא חוקרת יותר מ-6,000 חשדות לפשעי מלחמה שעשתה רוסיה.

נשיא אוקראינה זלנסקי התייחס לסוגייה בנאומו הלילי והמוקלט, ואמר שאנשיו מתייחסים לחשדות ברצינות. זלנסקי התייחס למהלך המלחמה הכולל, ואמר שהכוחות הרוסיים מתמקדים בכיבוש מזרח המדינה. הוא גם הזהיר שעם נסיגתם מאזורים בצפון המדינה, הכוחות הרוסיים השאירו אחריהם מוקשים. בפנטגון ובמשרד החוץ הבריטי הודיעו שהם עוקבים אחר הדיווחים, אך טרם איששו את טענות האוקראינים. דובר משרד החוץ האמריקני ציין שהיה מידע מהימן לכך שהרוסים עלולים להשתמש בנשק כימי, כחלק ממאמציהם להסב נזק, ולהחליש את האוקראינים שנותרו במריופול.

לפני כשבועיים אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי נאט"ו תגיב במקרה שבו תעשה רוסיה שימוש בנשק כימי: "נגיב אם פוטין ישתמש בזה. אופי התגובה יהיה תלוי באופי השימוש", כך הכריז. 

בתוך כך, 11 בני אדם, ביניהם ילד בן שבע, נהרגו אמש בהפגזה רוסית לעבר אזור חארקיב, שבצפון-מזרח המדינה. בארגון יוניצ"ף טוענים שקרוב לשני שלישים מכלל ילדי אוקראינה נמלטו מבתיהם בששת השבועות של המלחמה, וכי מתחילת המלחמה נהרגו 142 צעירים אוקראינים. במועצת הביטחון התקיים הלילה דיון על מצב זכויות האדם באוקראינה, ונאמר שעלה מספר העדויות למעשי אונס ואלימות מינית.