המפכ"ל שבתאי

המפכ"ל יוזם: הצעדים שיקלו על שוטרים החשודים באלימות כלפי אזרחים

פרסום ראשון | בתוכנית: יתאפשר קידום בדרגה או במינוי עד למועד הגשת כתב אישום. המפכ"ל שבתאי בכנס: "זכות החפות תהיה לשוטר בדיוק כמו כל אזרח אחר במדינה"
משה שטיינמץ
13 באפריל 2022
21:14

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי יוזם מהלך חדש שיאפשר להקל על שוטרים החשודים באלימות כלפי אזרחים. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו הערב (רביעי) לראשונה עיקרי התוכנית. המפכ"ל הדגיש בכנס "שנת השוטר": "גיבוי לשוטרים זה אחד הדברים הבסיסיים, זה יותר חשוב מהכספים. זכות החפות תהיה לשוטר בדיוק כמו כל אזרח אחר במדינה".

על פי התוכנית, יתאפשר קידום בדרגה או במינוי עד למועד הגשת כתב אישום. צעד זה מותנה באישור של ועדה מחוזית או אגפית. צעדים נוספים: בחצי השנה הראשונה לא יופחת שכרו של שוטר שהועבר מתפקידו ושוטר שזוכה - יקודם רטרואקטיבית ויתוגמל כאילו נשאר בתפקידו. 

שבתאי התייחס לצעדים שיינקטו בנאום לקצינים בכירים: "לא יכול להיות מצב שאנחנו שולחים שוטרים לשייח ג'ראח או לתל אביב או בצפון ואותם אנשים מתעמתים עם כל מיני יוצרי פרובוקציות למיניהם שיודעים לעשות שימוש מצוין בתקשורת ופתאום קצין או שוטר מצטיין תקוע עם תיק במח"ש. עד היום לא יכולנו לקדם אותו בדרגה, לא העלנו אותו בכלל לשולחן הדיונים כי יש לו תיק פתוח. תיק יכול להיסגר אחרי שלוש שנים".

בשיחה אמר שבתאי בפני הקצונה הבכירה במשטרה: "יש כאלה גופים בעלי אינטרס שמנסים להציג את הפשיעה החקלאית כאילו עכשיו זה הטרור העכשווי". 

המפכ"ל הבהיר כי אחד הדברים שחשובים למשטרה הוא שהמפקדים לא יפחדו לעשות את עבודתם, אך הדגיש כי עליהם לעבוד נכון ועל פי החוק. "שיביאו צלם שיהיה צמוד אליהם - לצלם את הצד שלהם. צריכים להיזהר לא ליפול למלכודות. אנחנו שולחים את השוטרים למשימות, יש לנו אחריות לדאוג שהם יחזרו מהמשימה כמו ששלחנו אותם", הוסיף שבתאי בנאומו בכנס.