בני הזוג כדורי
צילום: מרדכי אסרף

פיגוע בהשראת דאעש: פוענח רצח בני הזוג כדורי

המחבל, ווסים אסעיד, שוהה בלתי חוקי בן 34 מחברון, אחראי גם לניסיון הרצח של הדר בצלאל ולרצח אזרח מולדובי בשכונת ארנונה בבירה • אסעיד נעצר במקרה ע"י כוחות מג"ב, מבלי שידעו כי יש לו קשר למקרים, ובתיקו נמצאה סכין ועליה דם האזרח המולדובי • אסעיד היה במאסר בכלא הישראלי בין השנים 2018-2015, ובמעצר מנהלי בין 2022-2019 • שיטת הפעולה: נכנס לדירה של הקורבנות כשהדלת הייתה פתוחה ושיסף את גרונם
סולימאן מסוודה
14 באפריל 2022
13:09

אחרי שלוש שנים - פוענח רצח בני הזוג כדורי: היחידה המרכזית של משטרת ירושלים ושב"כ הודיעו היום (חמישי) כי שני מקרי הרצח של תמר ויהודה כדורי וניסיון הרצח של הדר בצלאל בשכונת ארמון הנציב בירושלים בוצעו על ידי מחבל דאעש. המחבל, ווסים אסעיד, שוהה בלתי חוקי בן 34 מחברון, אחראי גם לרצח של אזרח מולדובי בבירה ב-21 במארס 2022, שחשד שהוא יהודי. 

שוטרי מג"ב חשדו שאסעיד הוא שוהה בלתי חוקי ועצרו אותו באזור נווה יעקב, שעות לאחר רצח האזרח המולדובי. הוא הועבר לחקירת שב"כ מבלי שהיה ידוע כי יש לו קשר למקרים - ורק לאחר מכן נמצא בבדיקות פורנזיות דם הקורבן על סכין שהייתה בתיקו.


 ווסים אסעיד

כך נתפס המחבל

• שוטרי מג"ב עצרו את אסעיד בנווה יעקב, בעקבות חשד שהוא שוהה בלתי חוקי, שעות ספורות לאחר רצח האזרח המולדובי, איוון טרנובסקי. ב-17 במארס 2022, ארבעה ימים בלבד לפני הרצח שביצע ב-21 במארס, הוא שוחרר ממעצר מנהלי של יותר משלוש שנים - מהמעצרים המנהליים הארוכים ביותר בישראל 

• אסעיד הועבר לחקירת שב"כ מבלי שהיה ידוע כי יש לו קשר למקרים

• בחיפוש בתיקו נמצאה הסכין באמצעותה רצח את טרנובסקי

• בבדיקות פורנזיות התגלה על הסכין דמו של הקורבן

• כוחות הביטחון ערכו חיפוש בבית אימו של המחבל, בו מצאו שקית ובה נעליים שעקבותיהן זהות לעקבת הנעל שנמצאה בזירת הרצח של הזוג כדורי

• בבדיקה פורנזית של הנעליים נמצא דנ"א של הקורבנות

• במחסן נמצא גם תיק הדומה לזה שנשא החשוד בניסיון רצח הנערה הדר בצלאל

מפקד ימ"ר ירושלים נצ"מ אבי כהן מספר על המעצר: "אירועי הרצח הוגדרו כפיגועים לכל דבר. המחבל הודה ואף שיחזר את שלושת האירועים. מדובר באחת החקירות המורכבות והארוכות שניהלנו יחד עם שב"כ".

אסעיד היה במאסר בכלא הישראלי בין השנים 2018-2015 בגלל פעילות בתשתית דאעש שתכננה לבצע פיגועים בישראל. כששוחרר הוא נעצר ברשות הפלסטינית לכמה חודשים ובינואר 2019, כמה ימים לאחר שחרורו, הוא נעצר שוב על ידי כוחות הביטחון והועמד לדין בגין הסתה וחברות בארגון עוין. עם סיום תקופת המאסר - הועבר למעצר מנהלי ארוך של כשלוש שנים, ממנו שוחרר לאחרונה. בשלוש שנות מעצרו, לא זוהה הקשר שלו למקרי הרצח, למרות שבחקירה העידו כ-600 עדים. בנוסף, לא זוהה שהוא מתכוון לבצע פיגועים נוספים. 

למחבל היה דפוס פעולה ברור: הוא עבר בין בניינים, חיפש דלת פתוחה ושיסף את הגרון של הקורבנות בדירתם, אליה נכנס בלי הפרעה. בתחילת חקירת הרצח הכפול של הזוג כדורי, החוקרים סברו כי הם נרצחו על ידי אדם שהכירו בגלל שלא נמצאו בדירה סימנים לפריצה, וארבעה מקרוביהם הובאו לחקירה. 

ב-9 בינואר 2019 ניסה אסעיד לרצוח את הדר בצלאל - היא ניצלה כי לבשה בגד עם צווארון רחב שהיה מורם כלפי מעלה, וזה הגן עליה מדקירת הסכין. היא התחילה לצעוק והוא וברח.

לאחר מכן, חזר לשכונת ארמון הנציב, וחיפש קורבן נוסף. הוא ראה את יהודה כדורי מעלה שקיות מהרכב לביתו ונכנס אחריו לבית. כשיהודה יצא מהבית פעם נוספת, המחבל ראה את תמר ודקר אותה למוות. הוא הסתתר בחדר בזמן שיהודה ישב לאכול פסטה במטבח, וכשקם להתפנות יצא ממחבואו. השניים נאבקו - והמחבל הרג אותו באכזריות "כמו שחיטת גמל", לדבריו.

לאחר הרצח הוא נשאר לישון בבית של בני הזוג. בבוקר הוא לקח את המפתחות לדירה ותפוח לאכול בדרך. הוא נעל את הדלת מבחוץ, זרק את הצרור לפיר ועשה דרכו לא-ראם. הוא שטף את הידיים בבית כדורי, אבל היה עם כפפות, ולא הותיר אחריו ראיות.

השר לביטחון הפנים עמר בר לב בעקבות פיענוח הרצח: "אני מברך את משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי על פיענוח רצח הזוג כדורי וניסיון הרצח של הדר בצלאל, שהגיע בעקבות פיענוח הרצח של אזרח מולדביה איוון טרנובסקי. חוקרי וחוקרות המשטרה הוכיחו גם במקרה זה נחישות ראויה לציון, ואני גאה בהם על כך. יש על מי לסמוך".