-

חשיפה: 3 שנים לפי רצח הזוג כדורי - המחבל הקים חוליית טרור

החולייה עמדה לבצע פיגוע באמצעות חומרי נפץ שייצרה • גורם ביטחוני: לרוצח הזוג כדורי - מאפיינים של רוצח סדרתי • אחותו של יהודה כדורי בריאיון לכאן 11: "מכעיס אותי הזמן שבוזבז" | צפו בריאיון
סולימאן מסוודה
14 באפריל 2022
17:29
עודכן ב 20:57

שלוש שנים לפני הרצח האכזרי של בני הזוג כדורי, המחבל שביצע את המעשה, ווסים אסעיד, הקים חולייה לביצוע פיגועים נגד ישראל והרשות פלסטינית – כך נחשף היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. החולייה עמדה לבצע פיגוע באמצעות חומרי נפץ, אך הדבר נמנע בעקבות היתקלות עם לוחמי צה"ל, שחיסלו את החולייה.

ב-2016 בית המשפט גזר את דינו של ווסים, שנעצר בשל תמיכה בדעאש. בגזר הדין נכתב: "הנאשם היה חבר ופעיל בחוליה צבאית שמטרתה פעילות נגד ישראל.... הוא גייס פעילים לחולייה והבהיר אודות מתווה הפעולה שלה, שתתמקד תחילה בפעילות נגד הרשות הפלסטינית לשם השגת אמל"ח, ובהמשך תקיפה של כוחות צה"ל..."

תיקו של המחבל הסתיים בהסדר טיעון, שמוזכר גם כן בגזר הדין: "הצדדים הציגו הסדר טיעון... הבאתי בחשבון את עברו הנקי של הנאשם, שקלתי את העובדה שחברי החולייה לא הוציאו אל הפועל פעילות אקטיבית המסכנת חיי אדם".

 תמונות מרכבו של המחבל שנתפס אחרי הפיגוע האחרון, בהן נראים חלק מהכלים שאיתם ביצע את הרצח

גורם ביטחוני אמר היום לכאן חדשות כי "לרוצח מאפיינים פסיכולוגיים של רוצח סדרתי. למשל העובדה שישן בדירה ואכל תפוח, לא התנהג כמו מחבל - הזירה לא נראתה כמו זירת פיגוע". לפי ההערכה, רצח האזרח המולדובי לא קשור לפיגוע בבאר שבע, שקרה יום לאחר מכן, התזמון מקרי, והמחבל מחורה לא היה בקשר עם אף גורם דאעשי.

רחל לוי, אחותו של יהודה כדורי, אמרה בריאיון למאיה ראכלין בתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי היא מקווה שעכשיו המשפחה תוכל למצוא מנוחה, לאחר שהמחבל נעצר. לדבריה, הכי מכעיס בפענוח המאוחר הוא הזמן שבוזבז והמעצרים המיותרים.

רחל ציינה כי ניתאי, בנם של יהודה ותמר, שבור מהחקירה. "14 יום בתא מעצר עם החקירות באש צולבת לא עשו לו טוב". על ההודעה שהתיק פוענח, אמרה רחל כי היא לא האמינה גם שהודיעו לה. "שאלתי על מי הולכים להלביש עכשיו את התיק, כל הזמן חשבתי שזה לא השוק האפור שהלבישו עליהם", ציינה.

רחל הוסיפה כי גם זה שפורסמה תמונתו של המחבל 17 חודשים לאחר האירוע זה מחדל. "מי יכול לזכור משהו אחרי 17 חודשים?".

היחידה המרכזית של משטרת ירושלים ושב"כ הודיעה היום שאחרי שלוש שנים פוענח רצח בני הזוג כדורי. על פי המשטרה שני מקרי הרצח של תמר ויהודה כדורי וניסיון הרצח של הדר בצלאל בשכונת ארמון הנציב בירושלים בוצעו על ידי מחבל דאעש. המחבל, ווסים אסעיד, שוהה בלתי חוקי בן 34 מחברון, אחראי גם לרצח של אזרח מולדובי בבירה ב-21 במארס 2022, שחשד שהוא יהודי. 

שוטרי מג"ב חשדו שאסעיד הוא שוהה בלתי חוקי ועצרו אותו באזור נווה יעקב, שעות לאחר רצח האזרח המולדובי. הוא הועבר לחקירת שב"כ מבלי שהיה ידוע כי יש לו קשר למקרים - ורק לאחר מכן נמצא בבדיקות פורנזיות דם הקורבן על סכין שהייתה בתיקו.

ווסים אסעיד