אורן אהרוני
צילום: כאן חדשות

מה קורה למי שחושף שחיתות בישראל?

מהשתיקה הרועמת של ניצן הורוביץ ועד ההתנכלות למי שניסה לעצור את הכול • זה הסיפור של כספי התרומות שהגיעו לביה"ח וולפסון
אורן אהרוני
15 באפריל 2022
13:20

תגידו, אם אתם מגלים שחיתות במקום העבודה שלכם אתם מדווחים? שאלה מורכבת, נכון? זה מפחיד. יכולים להתעמר בכם, לפטר אתכם. הקריירה שלכם. זה לא פשוט.

אז שימו לב איך שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל משרדו, הפרופסור נחמן אש מנסים להלבין שחיתות ציבורית, ואיך מדינת ישראל מפנה את העורף לחושפי שחיתויות ועושה הכול כדי להוציא אותם פראיירים.

לפני פחות משנה פרסמנו תחקיר שמראה איך ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית בית חולים וולפסון ועמותת הידידים של בית החולים מרשים לעצמם לפעמים לעשות בכספי תורמים מה שבא להם. הם לקחו תרומות שיועדו לרכישת ציוד רפואי והשתמשו בהן לצרכים אחרים לגמרי, כמו טיסות לחו"ל או ריהוט משרדי. לתורמים לא היה מושג כי הציגו להם קבלות שמראות שעם כספי התרומות שלהם רכשו ציוד. אבל לפעמים זה פשוט היה בלוף.

שלושה אנשים לא רצו להשתתף במצג השווא לכאורה של בית החולים וולפסון ועמותת הידידים: נטלי יששכר -  מנכ"לית עמותת הידידים של בית החולים, אסף גנץ - מבקר הפנים של ביה"ח ואירנה דביר - מנהלת הכספים של ביה"ח. הם הרגישו שהפעולות שמבקשים מהם לעשות - מנכ"לית בית החולים, ד"ר ענת אנגל והמנהל האדמיניסטרטיבי, יניב פוגל - הן לא חוקיות.

"לא היה לי ספק לרגע שצריך לעצור את זה", אומרת יששכר. "לא היה לי ספק לרגע שחייבים לחשוף את זה, כי בסופו של דבר לנגד עיניי עמדה קודם כול טובת המטופלים והגנה על הקופה הציבורית".

רוצים לנחש מה קרה לשלושת שומרי הסף האלה? נטלי יששכר עברה התנכלות למרות שקיבלה צו הגנה זמני ממבקר המדינה. בסופו של דבר היא פוטרה ונתבעה. אסף גנץ ואירנה דביר זומנו להערכת עובד, שזה ציון במגזר הציבורי שניתן לכל עובד מדי תקופה. הם קיבלו ציון מאוד נמוך, איזו הפתעה, מה שמכשיר את הקרקע לפיטורים עתידיים.

אבל מה שבאמת מעניין זה מי שביצע את אותן הערכות עובד, שני גיבורי השערורייה: ד"ר ענת אנגל ויניב פוגל - הכוכבים של התחקיר שלנו. החשב הכללי במשרד האוצר, יהלי רוטנברג לקח ברצינות את העדויות והתחיל לבדוק. לפני חצי שנה בערך הוא העביר למשרד הבריאות ולבית החולים וולפסון דוח חמור ממנו עולה חשד שמנכ"לית בית החולים וההנהלה הבכירה ביצעו מעשים הגובלים בפלילים, לכאורה.

אפילו מבקר המדינה ביקש שהמשטרה תחקור. הדוח הגיע למי שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהיה אמור להחליט אם לפתוח בחקירה משטרתית. אבל אתם יודעים מה אומרים על גלגלי הצדק - הם טוחנים לאט, וזה אם הם בכלל טוחנים.

מאז שפרסמנו את התחקיר נכנס למשרד הבריאות שר חדש שהביא מנכ"ל חדש. אפילו היועץ המשפטי לממשלה התחלף. אבל חקירה משטרתית עדיין לא נפתחה. מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש החליט לחקור את הסיפור בעצמו. הוא מכיר את ד"ר אנגל כמה שנים ולא נעים, בכל זאת, לא נעים להפיל עליה סתם חשדות בפלילים, לכאורה.

אתם מוכנים לממצאי הבדיקה של אש? מנכ"ל משרד הבריאות קבע שהוא לא מוצא חשדות לפלילים. "לכאורה מדובר בחריגה מסמכות, שכן הכרעה בנושא של פלילים שמורה לפרקליטות המדינה, משטרת ישראל ובתי המשפט", אומרת יששכר.

אש סירב להיפגש עם שומרי הסף של בית החולים, אסף גנץ ואירנה דביר במהלך הבדיקה שלו. בפועל, במקום לדאוג לתקינות המערכת שהוא עומד בראשה, מנכ"ל משרד הבריאות קובר את הסיפור וזה נהיה יותר גרוע. כבר חצי שנה השר הורוביץ ואש לא נותנים לאף אחד לראות את הדוח של החשב הכללי שממנו עולים חשדות לפלילים, לכאורה.

במקום להתייעץ עם היועצת המשפטית לממשלה ולתת למשטרה לחקור את החשדות - הם פשוט קוברים את זה. שר הבריאות הורוביץ, יו"ר מרצ, מפלגה שחרטה על דגלה את המלחמה בשחיתות, נלחם בוולפסון נגד שומרי הסף האלה. הוא נותן יד לניסיונות ההסתרה וההשתקה של פרשיות מנהלי וולפסון

כמו שאמרנו בהתחלה: בישראל פראייר מי שמנסה לחשוף שחיתויות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות פועל באחריות לקידום ערכת הבריאות הציבורית ולטיפול בעובדי המערכת. המנכ"ל מודע לחובותיו ואחריותו. תהליך הפקת הלקחים של הביקורת המדוברת היה ארוך ומעמיק. בכלים שהיו לגורמים שעסקו בהפקת הלקחים ולמנכ"ל המשרד, לא נמצא חשד לפלילים ומשכך לא היה מקום לפנות לגורם כלשהו. דוח העבודה הזו הועבר להמשך טיפול החשכ"ל, כמקובל. לא נעביר פרטים על הטיפול בעובדים".

תגובת עמותת הידידים של בית החולים וולפסון: "העמותה דוחה מכל וכל את הטענות. אין כידוע שום טענה, כאילו העמותה ו/או מישהו ממתנדבי העמותה נטל ולו אגורה שחוקה אחת לכיסו. כל התרומות שהתקבלו בעמתה שימשו אך ורק לטובת בית החולים וציבור המטופלים והשימוש בהן נעשה כחוק, תוך אישור מחמיר של רואה החשבון, גזבר, ועדת הביקורת ויועצים משפטיים. העמותה לא תיכנע למסע הלחצים וההשמצות המגמתי והפסול המתנהל בעניינה, ותמשיך לפעול ביתר שאת לקידום המרכז הרפואי וולפסון".

תגובת בית החולים וולפסון: "בית החולים דוחה את ההשמצות השקריות. ניהול כספי עמותת הידידים מעשה אך ורק על ידי מוסדות עמותת הידידים על פי חוק. אין לשום גורם מתוך הנהלת בית החולים הרשאות חתימה לכספי העמותה, ייעודם או ניהולם. הנחיות הנציבות הן שמנהלת בית החולים תעשה הערכת עובד ומשוב למבקר הפנימי ואילו הוא מנסה שנה אחרי שנה לחמוק מההנחיות באמתלות שונות ומשונות עוד לפני דוח החשב, תוך פנייה לתקשורת בנושא".