וואסים א-סעיד

כתב אישום הוגש נגד רוצח בני הזוג כדורי בירושלים

וואסים א-סעיד, תושב חברון בן 34, מואשם גם ברצח אזרח מולדובה בחודש שעבר בבירה וכן בניסיון רצח הנערה הדר בצלאל בינואר 2019 • בחקירתו עלה כי פעילותו נבעה מתמיכתו באידיאולוגיית המדינה האסלאמית, אליה נשבע אמונים בעבר
סולימאן מסוודה
18 באפריל 2022
11:47

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד וואסים א-סעיד, תושב חברון בן 34, בגין שלושה מעשי רצח - רצח בני הזוג תמר ויהודה כדורי בינואר 2019 בשכונת ארמון הנציב ורצח אזרח מולדובה בבירה בחודש שעבר, וכן מעשי טרור נוספים ובהם ניסיון רצח של הנערה הדר בצלאל בינואר 2019.

מכתב האישום עולה כי א-סעיד הגיע בינואר 2019 לשכונת ארמון הנציב ושוטט ברחובותיה בניסיון לאתר קורבן יהודי. הוא זיהה נערה צועדת ברחוב והחל ללכת אחריה במהירות. כשהשיג אותה, שלף סכין והחל לדקור את צווארה בניסיון לשסף אותו. היא צעקה והוא נמלט מהמקום.

יום לאחר מכן חזר לשכונה וסמוך לשעה 21:30 הבחין ביהודה כדורי שחבש כיפה לראשו יוצא ממכוניתו. הוא עקב אחריו לבניין וכשיצא כדורי מדירתו בחזרה לרכבו, נכנס אליה א-סעיד. הוא מצא את תמר כדורי במיטתה בחדר השינה ודקר אותה בצווארה עד למותה. אז הסתתר באחד החדרים, הפתיע את יהודה כדורי בפתח הדלת ודקר אותו עד שמת. הוא נשאר בדירה עד שעות הבוקר ואז יצא כשהוא לוקח כמה טבעות בשווי אלפי שקלים מחדרה של הנרצחת וכסף מזומן מארנקו של בעלה.

האישום השלישי בגין רצח מתאר כיצד נכנס הנאשם בחודש מארס 2022 לישראל, שלוש שנים לאחר שתי הרציחות הקודמות. הוא נשא בתיקו מספרי תיל, שוקר חשמלי, גז פלפל, וסכין באורך כ-15 ס"מ כשהוא עוטה כפפות על ידיו. הנאשם טיפס על גדר ההפרדה בין א-רם לבית חנינה ונכנס לישראל.

הוא שב לשכונת ארמון הנציב, נכנס לבניין, פתח את דלת הכניסה של אחת הדירות בבניין כשהוא אוחז את הסכין ואת השוקר בידיו. הוא הבחין באיוון טרנווסקי, אזרח מולדובה, ובשני אנשים נוספים, ישנים במיטותיהם. א-סעיד סבר שהם יהודים ודקר את טרוונסקי בצווארו בעודו ישן. לאחר מכן דקר גם את האדם שלידו. טרוונסקי קם ממיטתו וא-סעיד נמלט. טרוונסקי חזר לדירה, התמוטט ומת.

המשטרה הודיעה על פענוח מקרי הרצח ביום חמישי שעבר. א-סעיד היה במעצר מנהלי של שלוש שנים, בגין שייכות לארגון דאעש. הוא נעצר ארבעה ימים לאחר ששוחרר, הפעם על שהייה לא חוקית בישראל ובתיקו נמצאה סכין שעליה דמו של האזרח המולדובי. בבית אמו נמצאו נעליים שעקבותיהן זהות לאלו שנמצאו בזירת הרצח של בני הזוג כדורי ועליהן די-אן-איי של שני הנרצחים.

בחקירתו של א-סעיד עלה כי פעילותו נבעה מתמיכתו באידיאולוגיית המדינה האסלאמית, אליה נשבע אמונים בעבר. כוחות הביטחון סבורים כי המחבל פעל לבד ולא במסגרת תשתית ארגונית.