הר הבית
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

בנט במסר מרומז לירדן: מצפים מכולם לא לעודד אלימות נגד יהודים

רה"מ: מתנהל נגדנו מסע הסתה פרוע בהכוונת חמאס. מצפים מכולם לא להצטרף לשקרים • ירדן זימנה את סגן השגריר הישראלי להעביר אגרת מחאה על האירועים בהר הבית • גורמים מדיניים: מאוכזבים מהירדנים, ישראל עשתה מאמצים גדולים למנוע התלקחות
כתבי כאן חדשות
18 באפריל 2022
08:41
עודכן ב 19:58

מתיחות מול ירדן: ברקע אירועי הימים האחרונים בהר הבית ובמזרח העיר, ראש הממשלה נפתלי בנט שלח מסר מרומז לירדן. "בשבוע האחרון מתנהל נגדנו מסע הסתה פרוע בהכוונת חמאס", מסר בנט. "הנה האמת: ישראל עושה הכול כדי שכולם יוכלו לחגוג את החגים בבטחה - יהודים, מוסלמים ונוצרים. אנחנו מצפים מכולם שלא להצטרף לשקרים, ובטח לא לעודד אלימות נגד יהודים. ישראל תמשיך לשמור על בירתנו ירושלים פתוחה לכל". בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם תדון מחר במהומות בהר הבית. 

משרד החוץ תקף את התבטאויות הירדנים ומסר כי הם נותנים רוח גבית למתפרעים, ומסכנים את חיי היהודים והמוסלמים. לפי הודעת המשרד, "אנו קוראים לכולם לסייע לישראל במאמצים להשכין שקט בירושלים ולאפשר חופש פולחן בהר הבית. כל שותף אחראי צריך להכיר בכך ולא לקחת חלק בהפצת ידיעות שקריות לחלוטין, שרק מתסיסות את האווירה. הצהרות תמיכה במעשי אלימות, כולל ידוי אבנים, הן בלתי נתפשות ותורמות להסלמה".

משרד החוץ הירדני זימן היום לשיחה את סגן השגריר הישראלי ברבת עמון. משרד החוץ הירדני מסר שבפגישה הועברה אגרת מחאה בנוגע "להפרות הישראליות הלא חוקיות במסגד אל-אקצא". האגרת כוללת דרישה להפסיק באופן מידי את הניסיונות של ישראל לשנות את הסטטוס קוו במסגד - כך לפי דובר משרד החוץ הירדני.  

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', כינה את ההתבטאויות של בכירים בירדן היום "לא אחראיות". בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב הוא הוסיף כי "כל אחד במעמדו, אם זה מלך, חבר כנסת, אימאם או מורה – תפקידנו להרגיע". עוד הוא אמר: "70% מהאוכלוסייה הירדנית היא פלסטינית. כל עוד נמשיך לדחוק את הבעיה הפלסטינית הצידה, המצב בירדן ימשיך להיות מתוח. אנחנו לא יכולים להתעורר רק בחודש הרמדאן".

האזינו לריאיון המלא עם השר פריג' בכאן רשת ב

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר מוקדם יותר שסגן השגריר הוזמן לאחר שזימנו את השגריר הישראלי, אך זה אינו נמצא בממלכה. גורמים מדיניים הביעו אכזבה מהירדנים ומסרו: "ישראל עשתה מאמצים גדולים למנוע התלקחות בהר הבית - וגם שורה של גורמים ישראלים בהם גנץ, לפיד וגורמים נוספים שוחחו עם המלך ובכירים ירדנים. מצפים שהווקף ישתף פעולה בהרגעת הרוחות". 

לשכת מלך ירדן, עבדאללה השני, הודיעה כי המלך שוחח בטלפון עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וכי במהלך השיחה דנו השניים בהסלמה הישראלית בירושלים, לשון ההודעה. המלך שוחח בטלפון גם עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, והשניים הדגישו את הצורך לעצור את כלל הפעולות הישראליות הבלתי חוקיות והמתגרות, כלשונם, במסגד אל-אקצא.

ראש ממשלת ירדן, בישר אל-ח'סאוונה, שנאם בישיבת הפרלמנט הירדני, שיבח ובירך בדבריו "כל פלסטיני ואת כל עובדי הווקף האסלאמי הירדני שעומדים בצורה נעלה כמו צריח, ואת אלה שמשליכים אבנים על כל הפרו-ציוניים, המטמאים את מסגד אל-אקצא באבטחת ממשלת הכיבוש הישראלי". 

במקביל, הפרלמנט הירדני הגיש לממשלה מזכר שנחתם בידי 87 חברים שדורש לגרש את השגריר הישראלי מעמאן במחאה על מה שכונה "התקיפות הישראליות במסגד אל-אקצא". בעבר כבר הוגשו לא מעט מזכרים כאלה מצד הפרלמנט לממשלת ירדן, שלא זכו להיענות.

אלפים הגיעו הבוקר לרחבת הכותל המערבי בירושלים כחלק ממעמד ברכת הכהנים המסורתית של חג פסח. האירוע פוצל לשני מעמדים בהתאם להנחיות הבטיחות וקיבולת רחבת הכותל המערבי - האחד הבוקר והשני ביום רביעי.


כחלק מההיערכות הביטחונית נפרסו מאות שוטרים ולוחמי מג"ב ברחבי העיר העתיקה וצירי התנועה שסביבה. המשטרה הציבה מחסומי בידוק וויסות קהל, כדי לנתב את כניסת הציבור ברחבת הכותל. רחובות רבים בעיר העתיקה וסמוך לה נחסמו ובהם: כביש עוקף העיר העתיקה, דרך מעלה השלום, שער יפו, גת שמנים-דרך העופל, רוקפלר וסולטן סולימאן. במשטרה ביקשו מהציבור להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה בכלי רכב פרטיים במהלך כל ימי חג הפסח ולהסתייע בתחבורה הציבורית.

יו"ר סיעת הציונות הדתית, ח"כ אורית סטרוק, התייחסה הבוקר לאירועים האלימים בעיר העתיקה בירושלים ואמרה כי ההתקפה אתמול על יהודים הייתה אנטישמית ומזעזעת. סטרוק, שהודיעה שתשתתף הבוקר באירוע ברכת הכהנים עם עמיתיה לסיעה, אמרה לדב גיל-הר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב שאסור לאפשר לטרור לנצח. היא קראה לממשלה "לעשות סדר ולנהוג כמו שצריך".

האזינו לריאיון עם ח"כ סטרוק בכאן רשת ב

יו"ר רע"ם לשעבר, עבד אל-מאלכ דהאמשה, התייחס בתוכנית לעימותים בהר הבית ואמר: "הפרת הסטטוס קוו היא שמביאה לתגובה בתוך מסגד אל אקצא. העלייה של יהודים היא הפרה. ממשלת ישראל נכנעת לקיצונים הימניים, שהם חלק מזערי ביהדות ובמדינה. המצב הזה לא יכול להימשך".

האזינו לריאיון עם יו"ר רע"ם לשעבר בכאן רשת ב 

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, רועי קייס ועקיבא ווייס