הפצצת צה"ל אמש ברצועה

גורם ביטחוני בכיר: חמאס לא מצליח למנוע שיגורים, נערכים לירי נוסף מעזה

בחמאס העבירו מסר לישראל לפיו הירי אתמול לעוטף עזה היה ללא הסכמת החמ"ל המשותף להם ולג'יהאד. בישראל נערכים לאפשרות לירי רקטי נוסף בין היתר בגלל שחמאס לא הצליח למנוע את הירי • דיווח בעזה: ארגוני הטרור מזהירים מקיום מצעד הדגלים בירושלים – "ידינו על ההדק"
כתבי כאן חדשות
19 באפריל 2022
20:14

המתיחות הביטחונית: במערכת הביטחון נערכים לירי נוסף של רקטות מרצועת עזה, כך אמר היום (שלישי) גורם ביטחוני בכיר לכאן חדשות. בחדשות הערב בכאן 11 דווח מפי הגורם כי חמאס לא מצליח למנוע את הירי מעזה, ושמערכת ההגנה האווירית נמצאת בכוננות ודריכות שיא. 

בתוך כך, תחנת רדיו אל-אקצא של חמאס הודיעה כי ארגוני הטרור בעזה החליטו להעלות את רף הכוננות ביומיים הקרובים. דובר חמאס אמר לאתר חדשות המזוהה עם הארגון כי "הודגש בישיבה כי יש להמשיך בכוננות ולהעלות רף 'הכוננות הלאומית'". הארגונים הזהירו מפני צעדת הדגלים – "ידינו על ההדק". 

במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים לקראת הצעדה שארגוני ימין מתכוונים לקיים מחר בירושלים ובעיר העתיקה. לפי שעה, המשטרה לא מאשרת את המסלול המבוקש של המארגנים, אך הם מתכוונים לקיים אותה בכל מקרה. בינתיים, מתקיים משא ומתן בין המשטרה למארגנים כדי להגיע למתווה מוסכם.

זמן קצר לאחר ירי הרקטה אתמול לעבר המועצה האזורית אשכול, המצרים העבירו לישראל מסר מחמאס לפיו הירי בוצע ללא אישורו וללא תיאום במסגרת החמ"ל המשותף של הארגונים הפלסטינים - חמאס וג'יהאד אסאלמי. 

הגורם גם אמר למצרים, שבמידה שחמאס היה יודע על הכוונה לבצע ירי לעבר ישראל - הוא היה פועל בכדי לעצור אותו. מאחר ובשורה התחתונה הירי בוצע על ידי "סוררים", ללא אישור החמ"ל המשותף של הארגונים הפלסטינים בעזה, בישראל נערכים לאפשרות לירי רקטי נוסף בין היתר בגלל שחמאס לא הצליח למנוע את הירי. 

בחמאס פרסמו הערב תיעוד של שיגור טיל כתף נגד מטוסים לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו ברצועת עזה אתמול בלילה. בתקיפת צה"ל ברצועה, בתגובה לירי הרקטה, הושמדה סדנה לייצור אמצעי לחימה של ארגון הטרור. 

ניסיון להרגיע את הרוחות מול בעלות הברית המוסלמיות

שגריר ישראל באמירויות אמיר חייק זומן היום לשיחה במשרד החוץ באבו דאבי על ידי השרה רים אל האשמי, שנחשבת לקול ביקורתי יחסית כלפי ישראל. בישראל רואים בכך "מעין כרטיס צהוב" למדיניות כלפי הפלסטינים. במקביל, השיחה בין ארדואן להרצוג הוגדרה כטובה וחיובית, ללא גינוי משמעותי וחריף לישראל. המשבר הזה נתפס גם כהזדמנות בעיני הטורקים, להראות שניתן לצלוח גם משברים בסוגייה הפלסטינית כשישראל וטורקיה נמצאות בתהליך של התקרבות.

עוד גורמים שמנסים להביא לרגיעה באזור הם האמריקנים: שר החוץ בלינקן דיבר היום עם לפיד, אבו מאזן ושר החוץ הירדני א ספדי. גם שר הביטחון גנץ שוחח עם בכירים באמירויות, בחריין וירדן בניסיון להרגיע את הרוחות. 

נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח הערב עם מקבילו הטורקי ארדואן על ההסלמה הביטחונית. הרצוג ביקש ממקבילו לסייע בהרגעת הרוחות. מטעם נשיא טורקיה נמסר לאחר השיחה: "שוחחתי עם נשיא ישראל הרצוג אודות האירועים האחרונים בשטחים הפלסטיניים שנגרמו בשל 'כמה קבוצות ישראליות רדיקליות וכוחות ביטחון'. אמרתי להרצוג שאני 'נעצב מאוד' מפציעת פלסטינים או הריגתם בגדה המערבית או באל אקצא ברמדאן".