-

חשש מדלקת כבד בילדים: חמישה מהמקרים החשודים - בני פחות מ-5

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים בישראל לדווח על מקרים אפשריים בישראל - עד כה נמסר על 12 מבתי החולים שניידר ושערי צדק • עשרות מקרים של דלקת כבד שמקורה לא ידוע דווחו ברחבי העולם • במשרד בודקים האם מדובר בתסמונת פוסט קורונה
ורד פלמן ונוב ראובני
20 באפריל 2022
02:43
עודכן ב 10:15

בתי החולים שערי צדק ושניידר דיווחו הלילה (רביעי) למשרד הבריאות על 12 מקרים אפשריים של דלקת כבד בקרב ילדים, שמקורה לא ידוע. חמישה מהמקרים החשודים - בקרב בני פחות מ-5, טופלו בבית החולים שערי צדק, שלושה מהם חלו בקורונה.

הדיווחים הללו מגיעים לאחר שמשרד הבריאות הנחה אתמול את מוסדות הרפואה לגלות ערנות ולדווח לו על מקרים אפשריים, בעקבות הודעה של ארגון הבריאות העולמי על עשרות ילדים שחלו בכמה מדינות בעולם. 

מדובר במקרים של ילדים, רובם בגילים צעירים מאוד, שלקו בדלקת כבד חריפה בלי סיבות או גורמים מוכרים וברורים. ארגון הבריאות העולמי התריע על התופעה כבר לפני כמה ימים, ואתמול גם משרד הבריאות הנחה את בתי החולים וקופות החולים להיות ערניים, ואף לבחון רטרואקטיבית במטרה לאתר מקרים חשודים. 

לפי ההנחיה שנשלחה - התסמינים המחשידים כוללים הופעת צהבת, הקאות והפרעה בתפקודי כבד. חלק מהמקרים שדווחו בעולם, הגיעו גם למצב של אי ספיקת כבד ונדרשו להשתלת כבד. הסיבה לתחלואה הזו שכבר דווחה בבריטניה, ספרד וארצות הברית, אינה ידועה בשלב הזה. לפי משרד הבריאות נבחנת האפשרויות של תסמונת פוסט-קורונה ובפרט זן 2-BA, נגיף לא מוכר, אדנו וירוס, וסיבות אפשריות אחרות. לא ידוע על מקרי פטירה בקרב כלל המקרים שדווחו עד כה.

ביום שישי האחרון דיווח ארגון הבריאות העולמי כי הוא עוקב אחר 84 מקרים של דלקת כבד שדווחו בבריטניה החל מ-5 באפריל. אתמול נמסר כי הזן המסתורי אותר גם בספרד, הולנד, דנמרק, אירלנד וגם בארצות הברית.