-

נחת בשלום: איתן סטיבה חזר מהחלל

הישראלי ושלושת עמיתיו בחלל חזרו אחרי משימתם שנמשכה כשבועיים
איתי שיקמן
25 באפריל 2022
01:28
עודכן ב 20:28

בסיום מסע בן כ-16 שעות, חזרה הערב (שני) מהחלל החללית "דרגון", שעליה גם הישראלי איתן סטיבה. קצת אחרי השעה 20:00 נחתה החללית במים, מול חופי ג'קסינוויל בפלורידה באמצעות מצנחים. מחיאות הכפיים הנרגשות בקעו מחדר הבקרה של רקיע עם פתיחת המצנחים. אחרי הנחיתה במים, סירה שהמתינה בסמוך אספה את החללית ואת הצוות בתוכה ועגנה ביבשה. רופא של נאס"א נכנס ראשון לחללית כדי לוודא את מצב האסטרונאוטים, ולאחר מכן הם החלו לצאת ממנה, בהם סטיבה.


החללית עשתה דרכה חזרה לכדור הארץ אחרי שהתנתקה לפנות בוקר מתחנת החלל הבין-לאומית. מנועים קטנים כיוונו את החללית אל מחוץ לתחנת החלל ואל תוך המסלול המתוכנן. זו הייתה הטיסה המסחרית המלאה הראשונה לתחנת החלל הבין-לאומית, בה שהה הצוות במשך 15 ימים.

"איתן סטיבה, האסטרונאוט הישראלי - ברוך השב לכדור הארץ", בירך הנשיא יצחק הרצוג והוסיף: "צעד קטן לאדם, צעד גדול למדינת ישראל ולמשימת החלל של האנושות". גם שרת המדע אורית פרקש הכהן מיהרה להגיב: "איתן, שמחים שחזרת לכדור הארץ. משימת רקיע הושלמה, הניסויים שבוצעו יעזרו לקדם את תעשיית החלל ואת המדע הישראלי שנים רבות קדימה״.

לוח הזמנים בשעון ישראל:

> 19:53 | כניסה לאטמוספרה
> 20:00 | יצירת קשר עם החללית
> 20:02 | פתיחת מצנחים
> 20:06 | נחיתה במים
> 20:51 | הוצאת החללית מהמים ולאחר מכן יציאת צוות האסטרונאוטים ממנה

בטקס הפרידה של תחנת החלל מצוות Ax-1, שיתף סטיבה: "איחרתי לפגישה כי בדיוק היה מעבר מעל ישראל, שמים בהירים. זה היה כיף גדול לראות את הארץ מצפון עד דרום. עשרת הימים פה היו מיוחדים במינם, שיתוף הפעולה הבין-לאומי הזה מרשים ומיוחד במינו. למדנו המון, מרגיש כאילו רק התחלתי, ואני מוכן להישאר פה עוד איזה חודש".

ב-8 באפריל המריא האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה לתחנת החלל הבין-לאומית (ISS) כחבר צוות AX-1 ובמסגרת משימת 'רקיע'. צוות Ax-1 הוא הצוות הראשון בהיסטוריה שמורכב כולו מאסטרונאוטים פרטיים והמריא ממרכז קנדי שבקייפ קנרבל בפלורידה, בחללית  דרגון 2 של SpaceX.