t
שלמה גרוניך, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

משפחתו של גרוניך: "הוא סובל מדמנציה"

גרושתו של הזמר: "הוא סובל מניתוקים ובלבול, מייחסת את ההתבטאות לכך" • בתו: "אני יודעת שאבא שלי לא גזען" • ראש עיריית דימונה וסגן יו"ר מרכז השלטון המקומי הצהיר כי ימנע מגרוניך להופיע בעירו וקרא לשאר ראשי הרשויות להחרים אותו • ירדנה ארזי: מתביישת בעובדה שאנחנו קולגות • אביב גפן: אין לי סימפטיה לגזענים
דורית אסרף מזרחי
20 באפריל 2022
08:21
עודכן ב 14:13

גרושתו של שלמה גרוניך, מיכל אדלר, הגיבה היום (רביעי) לסערה בעקבות ההתבטאות הגזענית שלו אתמול וחשפה כי הוא סובל מדמנציה והוא מטופל. לדבריו, "היינו קצת בהכחשה אבל לצערי בחודשים האחרונים הייתה החמרה ממש. הוא סובל מניתוקים ומבלבול ואני מייחסת את ההתבטאות אתמול לניתוקים האלה. הוא בכלל לא זכר אחר כך מה הוא אמר".

ממשפחתו הוסיפו כי "בשנה האחרונה חלה התדרדרות במצבו ובימים האחרונים הוא אובחן על ידי מומחים רפואיים בבית חולים. יש לו ניתוקים שמאפיינים את המחלה, והוא אינו תמיד מודע לדברים שהוא אומר. הוא מתנצל מכל הלב על האמירה אמש. אנו מבקשים להזכיר ששלמה שר כל חייו לכולם וקיים שיתופי פעולה רבים ובעת הזאת מבקשים להבין את הרגישות למצבו". 

ים גרוניך, בתו של הזמר, כתבה בפוסט באינסטגרם: "אני עצובה משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שאנשים באמת נפגעו מאבא שלי. המילים האלה צרמו לי בדיוק כמו שהם צרמו לכל ישראלי שאוהב את החברה שהוא חי בה, ואני אוהבת את החברה שאני חיה בה, את כולם. אני לא יודעת אם ההתנצלות שלי שווה הרבה - כי הרי אני לא אמרתי את המילים האלה. אבל היא כן שווה משהו, אז אני כל כך מתנצלת. בכל זאת, אבא שלי.

"והסיבה השנייה- אבא שלי. בשונה מהאנשים שמגנים אותו, חלקם אפילו תוקפים בצורה לא פרופורציונלית לאירוע, אני מכירה את אבא שלי מצוין. אני יודעת שהוא תמיד השמיע באוזניי שגזענות זה דבר מכוער שחייבים לגנות בכל הזדמנות. אני יודעת שאבא שלי לא גזען, ושהבוקר הזה לא קל עבורו ועבור המשפחה שלנו - לצפות במפעל חייו נהרס בשל האמירה עצובה, שלא משקפת אותו. ויש פה מקום להתבוננות פנימית וצמיחה. ובואו לא נשכח שאבא שלי הוא בן 75 ובעל דימנציה שמתפתחת מיום ליום, עבר אירועים לבביים וחוויות שהשאירו אותו לא כמו פעם. מקווה שבסופו של דבר יזכרו אותו על כל הטוב שעשה ולא על הפליטה הרגעית הזו".

מגישת הטלוויזיה ומנחת פסטיבל עין-גב נסלי ברדה הגיבה הבוקר לדבריו של הזמר הוותיק שלמה גרוניך אמש בפסטיבל. "רבים ממי שראיתי הזדעזעו, זה היה ברור שצריך להעמיד את הדברים במקומם", אמרה בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. "חיכיתי לסוף של הבדיחה, זה לא הגיע. האוזניים שלי, ושל כל מי שיש לו שכל בקודקוק, התחילו לבעור", הוסיפה ברדה.

אמש אמר גרוניך לקהל בהופעתו: "אתם אשכנזים כאלה. אין פה אפילו צ׳חצ׳ח אחד, ווזווזים. כזה קהל אני רוצה". אחרי שמנחת האירוע נסלי ברדה אמרה "לא שמת לב שעם ישראל כולו נמצא כאן בקהל", התנצל גרוניך ואמר "אני באמת מצטער על האמירה המטופשת, לא יודע מאיין באה לי בדיחה גרועה זו, אני מתנצל מעומק הלב. לאור שיתופי הפעולה שלי לאורך השנים אי אפשר לחשוד בי שאני גזען".

האזינו לריאיון עם נסלי ברדה בכאן רשת ב

ראש עיריית דימונה וסגן יו״ר מרכז השלטון המקומי, בני ביטון, הצהיר כי ימנע מגרוניך להופיע בעירו וקרא לראשי רשויות אחרים להחרים אותו: ״אמנע משלמה גרוניך להופיע בדימונה, וכסגן יו"ר השלטון המקומי אני מצפה מעמיתיי לנהוג כמוני״, כתב בפייסבוק. זמן קצר לאחר מכן הודיעה ראשת עיריית כפר יונה, שושי כחלון כידור, כי הופעתו של גרוניך בשבתרבות הקרובה - בוטלה.

שר התרבות חילי טרופר גינה את אמירתו של גרוניך: ״מתעצב על הדברים המכוערים, המשסעים והמיותרים הערב של שלמה גרוניך. אנחנו אוהבים קהל שיש בו את כולם. אנחנו אוהבים את כל עם ישראל. טוב שהיתה שם נסלי ברדה שידעה לעמוד מול הכיעור בזמן אמת כדי להזכיר את המובן מאליו, וטוב שגרוניך התנצל״.

ראש המועצה האזורית עמק הירדן ויו"ר פסטיבל עין-גב עידן גרינבאום גינה את הדברים אף הוא: "כל אמירה משתלחת בציבור כזה או אחר הינה פסולה ואיננו מקבלים אותה כלל. מנחת המופע התבקשה להתנצל ולגנות את הדברים על הבמה בפני הקהל באירוע והמאזינים בבית, ואף אנו מוסרים את התנצלותנו. זוהי אינה דרכו של פסטיבל עין גב, הפסטיבל הוותיק בישראל, ואינה רוחו של שום אירוע כלשהו בארצנו".

גם עמיתיו של גרוניך בתעשיית המוזיקה מיהרו להגיב לדברים. הזמר אביב גפן צייץ אמש בטוויטר: "אין לי סימפטיה לגזענים", כפרפרזה על שירו של גרוניך. הזמרת ירדנה ארזי, שהופיעה אף היא בפסטיבל אמש, כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "כאשכנזיה אסלית ההתבטאות של שלמה גרוניך הערב תקעה לי חץ בלב. האמירה המרושעת, השגויה עובדתית והמטופשת בו זמנית, גורמת לי להתבייש בעובדה שאנחנו קולגות למרות שאין בינינו כל קשר אישי".

איגוד אמני ישראל הביע הסתייגות מההתבטאות של גרוניך, אך קרא לנקוט כלפיו גישה סלחנית: "הכעס שחש הקהל הרחב מוצדק ומובן, אולם יש לזכור גם כי 'לטעות זו חולשה אנושית ולמחול זו מעלה אלוהית'".