בית החולים הדסה עין כרם, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מחדל: בית החולים הדסה עין כרם איבד בדיקה של אישה שהתלוננה כי נאנסה

תמר (שם בדוי) סיפרה על האונס שעברה בידי אדם שהכירה באפליקציית היכרויות • על אף שביצעה את הבדיקות הנדרשות בחדר האקוטי של בית החולים הדסה עין כרם במסגרת הזמן הנדרשת, גילתה לתדהמתה כי בית החולים איבד את הבדיקה שנועדה לגלות הימצאות של סם אונס בגופה • בבית החולים מודים כי הבדיקה אבדה; המשטרה: חקירת המקרה נמצאת בסיומה
ורד פלמן
20 באפריל 2022
14:37

בית החולים הדסה עין כרם איבד בדיקת שתן של אישה שהתלוננה כי נאנסה ועלה חשד לשימוש בסם אונס. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בנוסף, האישה טוענת כי המשטרה לא זימנה עדים שהיו יכולים לשפוך אור על האירוע וכי החוקרת אמרה לה: "כך לא נשמעת אישה שנאנסה".

האזינו לריאיון עם תמר (שם בדוי) בכאן רשת ב

לפני תשעה חודשים הכירה תמר (שם בדוי) אדם באפליקציית היכרויות שהציג עצמו כגרוש בן 40. לדבריה, בדייט שבו נפגשו אירעו שני אירועי אונס, כשבאחד מהם הייתה "במצב מעורפל". "תוך כדי הערב התחלתי להרגיש מן משהו מאוד מטושטש, משהו שלא כשורה", אמרה תמר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. התחלתי להיות מעורפלת, מן חולשה בגוף. אמרתי לו שאני לא יודעת מה יש לי והוא ניסה למשוך אותי למגע לא הולם בו ועצרתי אותו. אמרתי שאני לא מעוניינת בשום מגע מיני".

לדבריה, כשביקשה שיחזיר אותה לביתה - תקף אותה מינית ברכבו תוך כדי שדרשה שיפסיק. "הגוף לא מגיב. את נורא חלשה. הראש צועק, יורדות לך דמעות והוא ממשיך בשלו תוך התעלמות מוחלטת", אמרה בריאיון. היא הוסיפה כי במקום לקחת אותו לביתה, הוא המשיך בנסיעה לבסיס חטמ"ר גוש עציון שבו הוא משרת, שם איבדה נרדמה ואיבדה את הכרתה.

"פתאום אני מתעוררת לתוך סצנות אלימות, מיניות, קשות שהוא עושה בי", סיפרה תמר. "ואת לא יכולה לזוז. ואז את נעלמת שוב, ושוב את מתעוררת לתוך סצנה מינית קשה אחרת. זה נמשך כך עד הבוקר. את רגע פותחת עיניים לתוך סיטואציות איומות ואז את נעלמת. יורדות לך דמעות אבל הגוף לא מגיב. את כמו בובה".

תמר פנתה למרכז "בת-עמי", החדר האקוטי בבית החולים הדסה עין כרם. "אני זוכרת שאמרתי לרופאה שאני אפילו לא יודעת אם זה עונה להגדרה של אונס, ואז היא עונה לי: 'תמר את נאנסת בברוטליות, את אמרת לא'". במרכז האקוטי ביצעו לתמר את כל הבדיקות הדרושות, בראשן הבדיקות של ערכת האונס וכן בדיקות שתן ודם.

תמר (שם בדוי): "אלה הבדיקות היחידות שיכולות להתחקות אחרי חומר משנה תודעה, שזה החשד שמה שקרה לי. איך אני אמורה להתנהל הלאה מול מערכת עם כל כך הרבה כשלים?"

למחרת הגישה תלונה במשטרה בליווי נציגה ממרכז סיוע. לדבריה נתקלה בשאלות מביישות ומביכות במהלך החקירה המשטרתית. "אין רגישות, 'אז איפה הוא נגע בך? מה הוא עשה לך? למה לא אמרת לו 'אתה אונס אותי'? תחזרי על זה שוב", הוסיפה. חודש וחצי לאחר הגשת התלונה, התברר לתמר כי החשוד נעצר ושוחרר. ובנוסף שמדובר בגבר נשוי בן 29. כשהיא פונה שוב למשטרה, לאחר שהתבררה לו זהותו אמיתית של החשוד, אמרה לה חוקרת המשטרה: "כך לא נשמעת אישה שנאנסה, אנחנו לא מאמינים לך".

בשלב הבא תמר התבקשה למשוך את הבדיקות שביצעה בבית החולים הדסה עין כרם ונשלחו לתל השומר לפענוח. אלא שאז פונה אליה נציגה של משרד הבריאות, שבישרה לה לתדהמתה כי בית החולים איבד את הבדיקות. "אלה הבדיקות היחידות שיכולות להתחקות אחרי חומר משנה תודעה, שזה החשד שמה שקרה לי", אמרה. "איך אני אמורה להתנהל הלאה מול מערכת של כל כך הרבה כשלים?".

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד לנטען, המשטרה חקרה את התלונה ביסודיות וביצעה את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת. במסגרת החקירה, בוצעו כל הבדיקות והפעולות הרלוונטיות ביחס לממצאים שעלו במהלך החקירה. מטעמי צנעת הפרט לא נפרט מעבר לכך, אולם נציין כי חקירת המקרה נמצאת בסיומה, ובקרוב יועבר התיק לעיון והחלטת הפרקליטות כמקובל".

ממרכז בת עמי נמסר: "מרכז בת עמי בהדסה מהווה כתובת עבור נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ומגיש טיפול מיידי ומקצועי, תוך שמירה על מלוא הרגישות בסיטואציה המורכבת. לצערנו, דגימת שתן של מטופלת במרכז, אשר נדרשה להעברה אל מעבדות תל השומר, אכן לא נמצאה במעבדת הדסה.

"עקב המקרה המצער, במרכז הרפואי חודדו נהלים, ודגימות הנלקחות מנפגעות תקיפה מינית מסומנות באופן בולט וייחודי - נוהל שהוכיח את עצמו עד כה. כמו כן הגבירה הדסה את תדירות העברת הדגימות למעבדה בתל השומר, ודורשת הקפדה יתרה בכל שלבי ההובלה שלהן".