חמושים יורים ברהט הבוקר

המפכ"ל נזף בראש עיריית רהט: אל תקרא לכיכר על שמו של חשוד שניסה לפגוע בשוטרים

שבתאי בהערכת מצב בעיר: "מי שיסכן אזרחים תמימים שידע שדמו בראשו" • חמושים ירו על בתים וחנויות מתוך כלי רכב ובתים, ומהוואדי בעיר. בת 14 נפצעה בינוני. שלושה חשודים נעצרו. אם הנערה שנפצעה: "ירו כל הלילה, לא ראיתי ניידת אחת"
משה שטיינמץ, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
24 באפריל 2022
08:34
עודכן ב 19:22

המפכ"ל יעקב שבתאי נזף היום (ראשון) בראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן. שבתאי אמר לאבו סהיבאן שלא יקרא לכיכר על שמו של חשוד שאחז בנשק וניסה לפגוע בשוטרים. לאחר כיממה של ירי לעבר בתים וחנויות בעיר, המפכ"ל קיים היום הערכת מצב בה ואמר כי "כל מי שישא נשק לא חוקי ויסכן אזרחים תמימים שידע שדמו בראשו". 

שבתאי הוסיף כי "משטרת ישראל רואה בירי לעבר בתי קפה והיכל תרבות כטרור ולא משנה מה המניע לירי. לא נעבור לסדר היום מציאות שבה תושבים שמעוניינים לחיות בשקט ובביטחון, יחששו לצאת מבתיהם. נשקיע ברהט כוחות גדולים לצד אמצעים רבים בכדי להעמיד את העבריינים לדין".

הבוקר המשיכו חמושים לירות ברחבי רהט, עם סיום סעודת האיפטר. חשודים ירו על בתים וחנויות מתוך כלי רכב ובתים ומתוך הוואדי בעיר - כחלק מסכסוך בין המשפחות אל-בחירי ואל-עוברה. במסגרת הסכסוך הזה בוצע הירי לבית הקפה בעיר לפני כשבועיים. נערה בת 14, רימס אבו עלי, נפצעה בינוני מהירי. 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב, שוחח עם ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבן, והבטיח להחזיר את הסדר בעיר על כנו וכי יוזרמו כוחות לעיר.

עד כה נעצרו בעיר שלושה חשודים בלבד - ראש משפחה כבן 50 ושניים נוספים כבני 25. סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ', אמר בריאיון לאורי לוי בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "התמונות קשות ומחייבות טיפול מיידי שלנו. המשטרה צריכה לפעול באגרסיביות, אבל לקבל גם גיבוי של ההנהגה המקומית".

האזינו לריאיון המלא עם סגן השר סגלוביץ'

נחמידו, אימה של הנערה שנפצעה, סיפרה בבית החולים: "היו יריות כל הלילה. לא הייתה משטרה. התקשרנו ודיווחנו, ובכל פעם אמרו לנו שזה בטיפול. היא נפצעה ב-05:00 בתוך הבית. מתחילת הירי ועד שהגעתי לבית החולים לא ראיתי שום ניידת ברהט. רק אחרי שבבית החולים דיווחו להם שהיא נפצעה - הם באו. הירי נמשך עוד שעה אחרי שירו בה. אין ביטחון במדינה הזאת לערבים".

אבו סהיבאן אמר הבוקר בריאיון לליאת רגב בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב: "יש עכשיו מלחמה, ירי ברחובות, יורים על עסקים. אנחנו במערב פרוע". ראש העיר קרא להכניס כוחות למקום. "שיביאו את כל הכוחות, היבשתיים והימיים, מסוקים, יחידות ורחפנים. אין משטרה. התקשרתי לסגן השר סגלוביץ' והוא אמר לי שמטפלים בזה. המשטרה עצרה שבעה חשודים, הם שוחררו למעצר בית כי לא היו ראיות ויצאו לירות". 

האזינו לריאיון המלא עם ראש עיריית רהט בכאן רשת ב

אתמול פגעו היורים במכוון בשנאי גדול של חברת חשמל, מה שגרם להפסקת חשמל ברהט ובקיבוץ משמר הנגב. ב-04:00 נעשה ניסיון להגיע להסכמות בין המשפחות, אך הירי התחדש מייד. המשטרה נכחה בחלק מהמוקדים. חבר מועצת העיר מאזן אבו סיאם אמר: "בחיים שלי לא הרגשתי דבר כזה".

מאחורי הטרור הפלילי ביישובים הבדואים בנגב | עוד יום