אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד

חשיפה | ההזדמנות שהוחמצה: התוכנית לחילופי שבויים ונעדרים מעזה

מסמך "סודי ביותר" מעלה כי לפני שלוש שנים וחצי קיימו ראשי מערכת הביטחון דיון בנושא עסקה להשבת השבויים והנעדרים בעזה • בצעד נדיר, חתמו אז ראש המוסד, ראש השב"כ והרמטכ"ל על תוכנית שגיבשו, ועשויה להוביל לעסקה, והציגו אותה לרה"מ דאז נתניהו • משפחת גולדין: "נתניהו שיקר, גנץ ובנט חוזרים על אותן הטעויות"
רועי שרון
26 באפריל 2022
19:52

חשיפה: בסבב הלחימה שפרץ בין ישראל לחמאס באוגוסט 2018 ונמשך יומיים שוגרו 180 רקטות לשטח מדינת ישראל. מסמך שסווג "סודי ביותר", שנחשף היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, מעיד כי כמה ימים אחרי סבב הלחימה, ביום ראשון, 19 באוגוסט, התקיימה פגישה דרמטית של ראשי מערכת הביטחון בנושא השבויים והנעדרים. זה היה, ככל הידוע, ההזדמנות הכי קרובה מאז מבצע "צוק איתן" ועד היום להתקדם לעסקת שבויים עם חמאס.

המשתתפים באותו דיון היו – ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ראש המוסד יוסי כהן, מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום והרמטכ"ל גדי איזנקוט שיזם את הדיון. בכירי מערכת הביטחון הגיעו למסקנה שהתנאים הקיימים, הם הטובים ביותר עבור ישראל להגיע לעסקת חילופי שבויים, שתחזיר הביתה במחירים סבירים את שני חללי צה"ל סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול שנפלו במבצע "צוק איתן", ואת שני האזרחים המוחזקים חיים ברצועה - אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

המסמך מ-2018

כותרת המסמך הסודי מאז הייתה "יוזמת ראשי הגופים הביטחוניים ומתאם השבויים והנעדרים להשבת השבויים והנעדרים מרצועת עזה", ובו הציגו בכירי המערכת תוכנית סדורה לגיבוש עסקה, ובעיקר הגיעו להסכמה על המחירים שישראל תשלם.

לפי התוכנית שגובשה בדיון, השלב הראשון כלל הפסקת אש הדדית ועצירת הסנקציות האזרחיות מצד ישראל, בין היתר פתיחת מעבר כרם שלום והרחבת מרחב הדיג בעזה. המשך התוכנית כלל הרחבת החשמל לרצועה ופתרון בעיית המשכורות במימון קטרי.

השלב הבא נגע לעסקה עצמה: ישראל תשחרר אסירי חמאס, ביניהם כאלה שנעצרו במבצע "צוק איתן", למעט כאלה שעסקו בפעילות טרור משמעותית. אחד הסעיפים קובע ש"לא ישוחררו מחבלים עם דם על הידיים". בתמורה, ישחרר חמאס את ארבעת השבויים והנעדרים. השלב השלישי בתוכנית עסק בקידום צעדים אזרחיים וכלכליים לשיקום רצועת עזה.

במסמך החתום נקבע במפורש כי "דחיית עסקת שבויים ונעדרים והפרדתה מתהליך ההסדרה עלולה להוביל להרחקת הפתרון להשבת השבויים והנעדרים שנים קדימה".

"מדינת ישראל תעשה הכול" | האזינו להסכת עוד יום

על המסמך מתנוססים סמלי השב"כ המוסד וצה"ל, והוא נשלח לראש המל"ל מאיר בן שבת, ולראש הממשלה באותם ימים בנימין נתניהו. בדיון שהתקיים בנוכחות נתניהו הוצגה התכנית, אבל לא התקבלו החלטות. לפי גורם שהיה מעורב בגיבוש התוכנית, נתניהו סיכם את הדיון והתחייב לקבל החלטה, אבל דיון נוסף לא התקיים, נתניהו לא אישר לקדם את התוכנית, ועסקת שבויים לא התרחשה.

במסמך המלא שנאסר לפרסם, מפרטים ראשי מערכת הביטחון מה לדעתם ישראל צריכה להיות מוכנה לתת לחמאס בתמורה להשבת השבויים והנעדרים. בדיון שעסק בתוכנית דרש נתניהו לצמצם את מספר המחבלים שישוחררו.

מטרת המסמך הייתה לתת לראש הממשלה ״גב ביטחוני״ לעסקת שבויים. וזו נקודה חשובה, כי מעת לעת אנחנו שומעים על התנגדויות של גופי ביטחון לשחרור מחבלים - ופה הגיעו להסכמה נדירה גם על הסעיף הכי רגיש שיהיה בכל עסקה.

תגובת משפחת גולדין: "מתברר שגם שכל ראשי שירותי הביטחון ראו הזדמנות פז להביא את החיילים והאזרחים בתנאים שלנו - נתניהו סירב. באותו זמן הבטיח למשפחות 'לא תהיה הסדרה ללא החיילים', ושיקר. עשה הסדרה ולא הביא את החיילים והאזרחים. הציעו לו להתנות את הכסף הקטארי - סירב. היום, גנץ ובנט חוזרים על אותן טעויות".