מאבטחים מגנים על מקרון עם מטריה
צילום: אי-פי

3 ימים לאחר הניצחון: מפגינים זרקו עגבניות על מקרון

הנשיא הצרפתי סייר בשוק בעיירה סרז'י כשהפירות הוטחו לכיוונו מההמון. אדם שהיה בסמוך אליו פתח מעל לראשו מטרייה והגן עליו בהצלחה • בשנה האחרונה ספג מקרון פגיעה של שתי ביצים שהושלכו לעברו מתוך הקהל והותקף בידי מפגין שסטר לו
בן יניב
27 באפריל 2022
16:58

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שנבחר לכהונה נוספת רק ביום ראשון, ביקר היום (רביעי) בעיירה סרז'י שבפאתי פריז, ובזמן שסייר בשוק הושלכו לעברו מתוך ההמון מה שנראה כמו עגבניות שרי. בתיעוד שפורסם ב-BFM TV הצרפתי, נראים הפירות עפים מעל ראשו של מקרון ופוגעים בכתפיהם של שני אנשים שעמדו לידו. אחד ממאבטחיו של הנשיא הצרפתי כיסה את ראשו ולאחר מכן אדם אחר פתח מעליו מטרייה שחורה והגן עליו בהצלחה מפני פגיעה.

מקרון הובל הצידה בידי אנשי הביטחון והמשיך להלך בסמטאות השוק לאחר זמן קצר. הוא אמר כי החליט לבקר בשכונה המזוהה עם מעמד הפועלים, כחלק מהבטחתו לאחד את צרפת אחרי הבחירות.

זאת אינה הפעם הראשונה בה הקהל הצרפתי תוקף את מקרון. בסוף חודש ספטמבר, הושלכה לעברו ביצה במהלך ביקור בעיר ליון. ביוני תועד מפגין סוטר לנשיא בעת ביקור בדרום המדינה. גם ב-2017, לפני מערכת הבחירות הקודמת לנשיאות, נזרקה לעבר הנשיא הצרפתי ביצה.

ביום ראשון נבחר עמנואל מקרון לכהונה נוספת. לפי תוצאות המדגמים בצרפת, הוא זכה ל-58.2% מהקולות בסיבוב השני של הבחירות, ויישאר בארמון האליזה לחמש שנים נוספות. מקרון הוא הנשיא הצרפתי הראשון ב-20 השנים האחרונות שזוכה בכהונה שנייה.

בנאום הניצחון שלו, למרגלות מגדל אייפל בפריז, הודה מקרון לבוחריו: "תודה שבחרתם בי להנהיג את המדינה בחמש השנים הקרובות, אני יודע שרבים הצביעו לי כדי לחסום את הימין הקיצוני. מעתה ואילך, איני מועמד לנשיאות מטעם מפלגה פוליטית. אני הנשיא של כולם", אמר. עוד הבטיח הנשיא המכהן כי יקדם את צרפת ויהפוך אותה "לאומה גדולה וירוקה".

בזמן נאומו נשמעו קריאות ״מקרון מנותק״ בכיכר הרפובליקה בפריז. עימותים פרצו בין מפגיני שמאל קיצוני למשטרה במספר ערים במדינה. לפנות בוקר אירעה תקרית חריגה בגשר פון נף בבירה, כששוטרים פתחו באש לעבר מכונית שהאיצה לעברם והרגו שניים מנוסעיה.