-

"אני חייב להבין מה עומד מאחורי הפחדים שלהם": בין סח'נין לאושוויץ

משלחת היסטורית של ערבים מישראל יוצאת למצעד החיים בפולין. משלחת של מי שמאמינים שאם יכירו את שואת היהודים, יוכלו להבין יותר את הפחדים ואת החרדות של שכניהם | בין סח'נין לאושוויץ
ערן זינגר
28 באפריל 2022
22:35

הם לא ידעו הרבה על השואה. בבתי הספר שלמדו בהם, הרדיפות שעברו היהודים באירופה ובמדינות ערב, לא היו חלק מרכזי מתוכניות הלימוד שלהם. ועכשיו הם בפולין, מקיימים בפעם הראשונה טקס זיכרון בערבית, באושויץ. ערן זינגר מביא את סיפורם של הערבים והערביות שמאמינים שאם יכירו את שואת היהודים, יוכלו להבין יותר לא רק את ההיסטוריה, אלא גם את ההווה, את הפחדים ואת החרדות של השכנים היהודים שלהם.

אמיר אבו ריא, בן 31 מסח'נין שבגליל, מתמלא גאווה בכל פעם שהוא נזכר בסבא שלו, קאסם אבו ריא, ערבי-מוסלמי שלחם לצד היהודים עוד לפני קום המדינה. "אני מאוד גאה בסבא שלי, בהיסטוריה שלו", הוא אומר. "באותן השנים, סבא שלי עזר להבריח יהודים ונשקים למחתרות ואמר זו הדרך, זה העתיד שלי. הוא המשיך בדרך הזאת שלו ועד היום הוא קיים בזכרוננו, ואני רוצה להנציח אותו".

אמיר הוא אחד המשתתפים במשלחת היסטורית של ערבים מישראל אל מצעד החיים בפולין. בעבורו, המסע למחנות ההשמדה בפולין וההיכרות עם ההיסטוריה של היהודים – הם חלק מהחינוך שקיבל בבית. חברי המשלחת הם מוסלמים, נוצרים ודרוזים, שיוצאים למסע ביוזמה של עמותת "ביחד - ערבים זה לזה". קודם לכן, הם ערכו ביקור הכנה למסע ביד ושם. לפני ארבע שנים השיקה העמותה את מיזם "זכרון בסלון בערבית", ובשנה שעברה אף קיימה אירוע זכרון לשואה בדובאי. השנה – צפויים חברי המשלחת להשתתף בטקס זכרון בשפה הערבית, באושויץ.

"המשפחה צריכה לדעת מיהו יהודי", סבור אביו של אמיר, מחמוד אבו ריא. "אנחנו חיים את זה, דור אחרי דור. אנחנו חיים את האמת, אנחנו ישראלים לכל דבר, ואמורים להתנהג כמו ישראלים".

"גדלתי בין יהודים ושמעתי סיפורים מחברים שלי מכל העולם, שהייתה רדיפה, רצו לרצוח ולהשמיד אותם", מספר אמיר. "כשהם רואים איזושהי התארגנות של ערבים שרוצים לפגוע בהם או ארגון טרור שרוצה להשמיד ולרצוח יהודים ולפגע במיוחד רק בגלל היותם יהודים - יש פחד, חרדות. יש פלאשבקים של מה שסבא וסבתא אמרו, והנה זה חוזר על עצמו".

"גדלתי במשפחה ביטחוניסטית, צה"ליסטית. יש לי אח כרגע בצה"ל. למדתי הרבה מאבא שלי: דרך ארץ, לקבל את האחר איך שהוא, בלי להיות גזען, למרות שהאחר לא קיבל אותי. ככה חונכתי. יש לי הזדמנות לשמוע כל בנאדם, לתקן", מוסיף אמיר.

למה אתה נוסע לפולין?

"אני רוצה להכיר את הכאב של היהודים שאני עובד וחי איתם ביום יום, אני חייב להבין את הכאב שיש להם ומה עומד מאחורי הפחדים שלהם. אם אני נוסע, אני מבין את ההיסטוריה, את הפחדים של היהודים ממה שקורה עכשיו והפיגועים. החשש לקיום המדינה וקיום היהודים, זה החשש העיקרי. אני לא יכול לחיות במדינה בלי להכיר את הצד השני. אני מאמין שכדי להכיר את הצד השני, צריך להיכנס לנעליים שלו".

לדברי מחמוד האב, "אנחנו קשרנו את חיינו כמשפחה עם היהודים. מעניין אותי לדעת מקרוב מה התרחש במחנות ההשמדה. אני רוצה שהילדים שלי יראו, ולא רק ישמעו כמוני, שירגישו כאילו המשפחה שלהם הייתה שם".