ליצמן. אולי הפעם
(צילום: מיכל פתאל, פלאש90)

המצלמות שלא יעזרו לחולים הסיעודיים

בעקבות פרשת ההתעללות, הודיע ליצמן שיתקין מצלמות בבתי האבות הסיעודיים. אבל הוא כבר החליט על צעד דומה לפני 5 שנים, ושום דבר לא השתנה
עמית תומר
19 בפברואר 2017
15:04
עודכן ב 15:05

תחקיר ערוץ 2 שפורסם אתמול חשף התעללות קשה כלפי קשישים השוהים בבית האבות "נאות כיפת הזהב" שבחיפה. את המסך מילאו תמונות הזנחה, תנאים הגייניים לא נאותים והחמור מכל – אלימות כלפי המטופלים. בעקבות הממצאים המדאיגים הודיע הבוקר שר הבריאות יעקב ליצמן שייזום החמרת פיקוח על המוסדות הסיעודיים, ובראשם – בחינת התקנת מצלמות במוסדות, שיאפשרו למשרד הבריאות לעקוב אחרי המתרחש בהם. "אני המום ומזועזע מהתמונות ששודרו, מדובר באיבוד כל צלם אנוש ופגיעה נוראית בחסרי ישע. עלינו לפעול למנוע מקרים כאלה לאלתר. הנחיתי ליישם באופן מיידי צעדים להגברת הפיקוח על כלל המוסדות ומקביל החלטתי לבחון התקנת מצלמות במוסדות הסיעוד בפיקוחנו", אמר ליצמן.


ההודעה בת החמש וההודעה מהבוקר

ליצמן יודע על מה הוא מדבר: בביקורת פתע להערכת רמת הסיעוד שערך משרד הבריאות בבית האבות לפני שנה, הוא העניק לו ציון 96 מתוך 100. כנראה שיש צורך בשיטות בקרה חדשות. אלא שלא מדובר ברעיון חדש. הוא נהגה כבר לפני למעלה מארבע שנים, גם אז על ידי ליצמן – שהיה אז סגן שר הבריאות בקדנציה הקודמת שלו – וגם אז בעקבות פרשת התעללות. במקרה ההוא היה מדובר על המוסד הפסיכיאטרי "נווה יעקב" בפתח תקווה, בו נעצרו אנשי צוות רבים בחשד שהתעללו בחוסים, השתמשו נגדם באלימות ופגעו בהם מינית. ההצהרה של ליצמן אז הייתה דומה מאוד: "מחובתנו לדאוג לאומללים שבאזרחים ולא נרשה הישנות מקרים, לא כאן ולא במקום אחר".
ליצמן לא הסתפק רק בהצהרה: משרד הבריאות הקים ועדה להפקת לקחים מהפרשה. הוועדה הצטרפה להמלצה על התקנת המצלמות, אבל בינתיים הממשלה נפלה וליצמן עזב את כיסאו. עם עזיבתו, החלו להישמע קולות אחרים מהמשרד.
בדיקה משפטית של הצעד חשפה את חוסר היעילות שבו: מצלמות ניתן להציב בשטחים ציבוריים בלבד, בהם בדרך כלל לא מתרחשת ההתעללות במוסדות אלו. ליצמן מחה על ההחלטה, אלא שכשהוא מונה לשר שוב לא מיהר לשנות אותה וליישם את תוכניתו.
כעת הוא קורא לבחון שוב צעד דומה, אמנם הפעם כלפי המוסדות הסיעודיים – שהפעם נמצאים בכותרות – אבל רוב המידע, הן המשפטי והן התקציבי, כבר נאסף בעבר. בסביבתו של ליצמן אמרו היום כי "בעבר ליצמן דרש את החלת הצעד, ואפילו השיג לכך כבר תקציב. הוא מעולם לא אמר שלא צריך להציב מצלמות, אבל יש לו סדר עדיפויות ודברים נוספים לטפל בהם. כעת בעקבות ההחרפה החליט להחזיר את הנושא לסדר היום, כשהפעם תיבדק גם האפשרות להצבת המצלמות במוסדות הסיעודיים, שמטפלים באוכלוסייה שונה ועל כן להם מעמד אחר שיש לבחון בנפרד למה שנעשה".

עד למועד הפירסום, לא התקבלה תגובת משרד הבריאות.