אברהם אביאל ומשפחתו
צילום: מתוך אתר יד ושם

"הדמעות כבר נגמרו": נער, פרטיזן, עד במשפט אייכמן ושורד שואה

במשדר מיוחד בכאן רשת ב לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה שוחחנו עם אברהם אביאל, אחד מכמה עדים למשפט ההיסטורי שנותרו בחיים • כל העדויות מהתוכנית המיוחדת ששודרה מתל אביב ומאושוויץ
יאיר ויינרב ויואב קרקובסקי
28 באפריל 2022
11:13

יעל רוזנר סיכנה את חייה וחיי יהודי שבא לחלץ אותה מהגטו - בגלל הבובה שלה שהיא שכחה מאחור. הפרופ' יהושע זק הפך מניצוד לצייד - מיד אחרי השואה גויס לצבא האדום ונלחם בגרמנים. בלה פיש בכל שנה ביום הזה בדיוק מכנסת את כל משפחתה - ולא כדי לדבר על השואה. חוה ניסימוב הוסתרה כל ימי המלחמה בידי משפחה פולנית. וולטר בינגהאם הוא העיתונאי הפעיל הוותיק ביותר בעולם - שגם חקר את שר החוץ הנשיא יואכים פון ריבנטרופ. אברהם אביאל הוא שורד שואה ששמע לראשונה על מחנות ההשמדה רק אחרי המלחמה. 

בין תל אביב לאושוויץ - משדר מיוחד בכאן רשת ב בהשתתפות יואב קרקובסקי ושליח כאן חדשות למצעד החיים יאיר ויינרב

"היום אני בוכה. אז לא בכינו, הדמעות כבר נגמרו"

אברהם אביאל, ניצול שואה, שמע לראשונה על מחנות ההשמדה רק אחרי המלחמה. אביאל גם לא הכיר את אייכמן, לא שמע עליו, אבל העיד במשפטו. הוא אחד העדים האחרונים במשפט שעדיין בחיים. 

היום בגיל 94, סבא לשבעה נינים, הוא אומר שזאת חובתו וזכותו לספר לכל מי שרוצה לשמוע וכל עוד הוא יכול על בני קהילתו בראדון שנטבחו בבור הריגה מול עיניו. כיצד נמלט ליערות, פגש פרטיזנים שהצילו אותו מהנאצים, אבל שנאו יהודים בעצמם.

הוא הפך לפרטיזן בעצמו, לקח בשבי חיילים גרמנים וסרב להרוג אותם כי אנחנו זה לא הם. אברהם, מאז השואה הוא לא אדם מאמין, אבל שמר בקנאות על התפילין שאימו נתנה לו בגיל 13 ושרדו יחד איתו את התופת.

"לא רוצה לזכור. שייתנו לי מנוחה" 

יעל הייתה אז ילדה בת שנתיים בלבד, אולי בת שלוש. היא עברה את התופת בגטו ורשה כמעט לבד. ילדה בת 3 לבד, בתוך מרתף. כל מי שביקר ביד ושם פגש בה, בבובתה זושיה. במשך הרבה שנים היא בחרה שלא לדבר, לא לספר את הסיפור שלה. 

"הרבה שנים לא דיברתי. לא רציתי לדבר. לא רוצה להוציא כלום. לא רוצה לזכור. לא רוצה שום דבר. שייתנו לי מנוחה". במשדר הבאנו דברים שאמרה בערב זיכרון בסלון, אחרי שניתן לנו אישור מיוחד לשדרם ברדיו. 

"סבא היה בוכה. אני הייתי רואה איך הוא בוכה, איך הדמעות זולגות לו על הזקן", סיפרה יעל על השבר שחש סבה החרדי בשל חוסר יכולתו להביא אוכל למשפחה. היא סיפרה גם על הפרידות הקשות מאמה, כשנותרה במרתף האטום בזמן שהאם הלכה לעבוד ולהילחם במחתרת: "לא העזתי להגיד לה אל תלכי. כך זה נמשך בזמן שהייתי לבד במרתף הזה". 

יום אחד ראתה בחלון הקטן הצמוד לתקרת המרתף ילד נופל ומת. אחרי כמה זמן, ראתה שהגיעו עכברושים שהחלו לכרסם ברגליו של הילד שמת ברעב. "פחדתי ללכת לישון. פחדתי שבזמן שאשן העכברים יבואו ויאכלו לי את הרגליים". 

הפרופסור שיקבל את פרס ישראל והדליק משואה ביד ושם

לפרופ׳ יהושע זק שבוע מאוד מרגש. זה יתחיל בהדלקת משואת הזיכרון במוצאי יום הזיכרון לשואה והגבורה במוזיאון לוחמי הגטאות, וכעבור שבוע במוצאי יום העצמאות הוא יקבל את פרס ישראל לחקר הפיזיקה.

יהושע שורד שואה שנחלץ מהגטו ביחד עם אחיו, עבר מסע מופלא של הישרדות וניצחון, ובסיומו הוא שהיה ניצוד על ידי הגרמנים, הופך צייד. הוא מגוייס לשורות הצבא האדום ולוחם בוורמאכט הגרמני.

ניצולת השואה והסופרת חוה ניסימוב: "אני מדברת עם המוות"

היא נולדה בשנת 1939, וגדלה לתוך מציאות של מלחמה. היום יש אנשים ששואלים אותה מה היא זוכרת, והיא עונה שהזיכרון אינו רק תמונות בראש, אלא גם צרוב בתודעה. הסופרת חוה ניסימוב נתקלה לאורך השנים באנשים שאמרו לה "תכתבי על הפרפרים, על הפרחים". להם היא עונה -"אני מדברת עם המוות". 

"אני את חיי איבדתי, אבל לפחות אתה את חייך תחייה"

שמואל בלומנפלד הוא ניצול שואה ואחד הסוהרים של אדולף אייכמן. קבענו לראיין אותו לתוכנית ששודרה היום. המועד נקבע לחול המועד פסח. אולם לפני הפגישה המתוכננת, שמואל התאשפז ונפטר. בנו, אריה, אמר לנו: "אבי דיבר על הזמן. לא הפסיק לדבר. רק על השואה". 

"אבא שלי, למרות כל הטראומה שהוא עבר היה אבא דואג, תמיד אפשר היה לסמוך עליו. הוא היה אומר - 'אני את חיי איבדתי, אבל לפחות אתה את חייך תחייה'", סיפר אריה. שמואל בלומנפלד כתב את זכרונותיו מהמפגשים עם אייכמן והפקיד אותם ביד ושם. "הוא ציווה אותי לאחר מותו לפרסם את כל זיכרנותיו". 

"רציתי לחנוק אותו": הילד מהקינדר-טרנספורט שחקר את פון ריבנטרופ

וולטר בינגהאם הוא העיתונאי הפעיל המבוגר ביותר בעולם, בן 98. אך לא בגלל זה דיברנו איתו. בסוף המלחמה, למשך חצי שעה, חקר את יואכים פון ריבנטרופ - שר החוץ של גרמניה הנאצית. 

כילד שגדל בגרמניה, הוא חזה בבית הכנסת בעירו בוער בליל הבדולח. הוא עבר ללונדון כחלק מה"קינדר-טרנספורט". "זה היה טראומטי, היו שם ילדים בני ארבע שבכו ברכבת וזעקו להוריהם - שהיו אמיצים בהפקדתם". 

הוא התגייס לצבא הבריטי והוצב במודיעין הבריטי. "יום אחד ישבתי במשרדי, והביאו לשם אדם גבוה ובלתי מגולח. ישבו שנינו יחד. אני והשר הנאצי, שהיה אחראי בין היתר על האיינזצגרופן. הייתי זהיר, יכולתי רק לשאול שאלות אבל ברגעים מסוימים רציתי לחנוק אותו". 

"מבצע משחקי מהמעלה הראשונה": סדרה חדשה על אייכמן

בימים אלה מושלמת העריכה של סדרת דוקו דרמה ייחודית בעולם על משפט אייכמן. יוצר הסדרה קובי סיט סיפר שבסדרה ייחשף ריאיון גנוז והקלטות שנחשבו אבודות - בהן נשמעים דברים שאמר אייכמן ארבע שנים לפני המשפט. "דברים שונים לחלוטין ממה שאמר במשפט", סיפר סיט. 

מדובר בריאיון מתוך סדרה של מפגשים של אדולף אייכמן עם חברי הקהילה הגרמנית בארגנטינה, בהן הוא מתפאר בחלקו בפיתרון הסופי. מי שיגלם בסדרה את אייכמן הוא השחקן הוותיק אלי גורנשטיין: "זה היה מבצע משחקי מהמעלה הראשונה".

"להכניס את הגוף שלך לתוך מחשבה של אידיאליסט רצח. שהיה מסור למשימה, זה היה מדהים לשחק את זה". עשיתי שפתיים לקול של רוצח המונים. ושמתי לב שכשהוא מדבר אידיאולוגיה - הקצב נהיה איטי, אך זיכרונותיו עולים בשטף".