-
צילום: מתוך פייסבוק

היורה בסמ"ר יונתן גרנות הורשע בהמתה בקלות דעת

השופטים קבעו שסמ"ר מ' ירה ברובה הרוגר למרות שלא הוכשר להשתמש בו ובכך גרם למותו של חברו לחטיבת הנח"ל. צה"ל: "נמשיך לפעול למיגור התופעה ולהוקעתה, וכן למיצוי הדין במקרי עבריינות בנשק"
איתי בלומנטל
28 באפריל 2022
12:55

סמ"ר מ', שירה בלוחם הנח"ל סמ"ר יונתן גרנות בשנה שעברה בבסיס בבקעת הירדן, הורשע היום (חמישי) על ידי בית הדין הצבאי בעבירה של המתה בקלות דעת. גרנות, בן 22, מקיבוץ עינת, שירת כלוחם בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל. בחודש פברואר 2021 נורה בראשו באימון.

בהכרעת הדין התקבלו טענות התביעה הצבאית ונקבע כי סמ"ר מ׳ ביצע שורת פעולות בנשק מסוג "רוגר", הגם שלא הוכשר להשתמש בו, ובפרט לחץ על הדק כלי הנשק באופן שהוביל לירי הקטלני שפגע בגרנות והביא למותו. עונשו של החייל ייגזר בהמשך.

מצה"ל נמסר שהוא "ימשיך לפעול למיגור התופעה ולהוקעתה, וכן למיצוי הדין במקרי עבריינות בנשק". סמ"ר מ' מרצה מאז שחרורו מהצבא מאסר בית מלא. הוא שוחרר משירות צבאי על רקע נפשי, בין היתר בשל סיבות שנגרמו מאירוע הירי. 

עו״ד אל״ם מיל׳ רן כהן רוכברגר, סנגורו של הלוחם שהורשע, מסר בתגובה: "גם ביום זה מבקש הלוחם לשלוח שוב תנחומים למשפחתו של יונתן גרנות ז״ל ולהביע את צערו הכבד על התאונה הנוראה שגרמה למותו של חברו. אנחנו נלמד את פסיקת בית הדין ואת האפשרות לערער עליה, שכן בראייתנו בטרגדיה הנוראה שאירעה בשל פליטת הכדור - ההרשעה צריכה להיות של גרימת מוות ברשלנות ולא עבירה חמורה יותר".

בחודש נובמבר התפרסמו ממצאי ועדת החקירה שמונתה לאחר התקרית. הוועדה קבעה כי הגורם הישיר לתאונה הטרגית הוא החייל מהיחידה של גרנות שירה בנשק, "שאינו מכיר ואינו מוסמך להשתמש בו, בניגוד גמור לפקודות".

מדובר בנשק מסוג רוגר, שמיועד לשימוש בהפרות סדר ושהיה עם כדור בקנה בניגוד לנהלים. החייל היורה, לו מיוחסת עבירה של המתה בקלות דעת, לקח את הרוגר ושיחק בו, מבלי להכיר אותו ומבלי שעבר עליו הכשרה. נוכח המסקנות, הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים פיקודיים, בראשן הדחה של מפקד הפלוגה, הדחה מפיקוד של קצינים שהשתחררו וכן ונזיפה למג"ב ולסגנו.