פידאא כיוואן

"מצבי הנפשי קשה, נפלתי למזימה זדונית": הנידונה למוות בדובאי בהקלטה מהכלא

בשיחה עם אחיה מתוך המעצר, פידאא כיוואן מחיפה קוראת ליורש העצר של איחוד האמירויות לעשות לה משפט צדק ולהשיבה לחיק משפחתה. "אני מפוחדת מגזר דין המוות", היא משתפת את האח וטוענת לחפותה: "נקלעתי למזימה של איש שהכרתי ברמאללה. מטרת הנסיעה הייתה הקמת מיזם אינטרנט, ומתברר שהוא סוחר סמים גדול"
ערן זינגר
28 באפריל 2022
19:38

פידאא כיוואן, הישראלית מחיפה שהורשעה בדובאי בסחר בסמים ונדונה למוות, אומרת כי מצבה הנפשי קשה מאוד, וכי היא נקלעה למקום הלא נכון בזמן הלא נכון. בהקלטה מבית הכלא שבו היא מוחזקת, מתוך שיחה עם אחיה גאלב, כיוואן קוראת ליורש העצר של האיחוד, מוחמד בן זאיד אלנהיאן, לעשות לה משפט צדק ולהשיבה לחיק משפחתה.

"אני מפוחדת ומבוהלת כתוצאה מגזר דין המוות", אומרת כיוואן לאחיה. "אני לא סוחרת סמים. אני מאמינה שייעשה צדק, מערכת המשפט באיחוד האמירויות מתקדמת. אני בטוחה שאם שייח' אלנהיאן יתערב בעוול שנגרם לי - אחזור לארץ בקרוב".

כיוואן טענה כי רוב הפרסומים לגביה מוטעים והדגישה: "אני לא אשמה. אני הייתי בזמן הלא נכון במקום הלא נכון - נקלעתי לסיטואציה ומזימה זדונית על ידי איש בשם יאסין נגאר אותו הכרתי ברמאללה יחד עם משפחתו. מטרת הנסיעה הייתה הקמת מיזם אינטרנט, ומתברר שהאדם הוא סוחר סמים גדול".

פידאא הודתה לישראל ולמשרד החוץ "על התמיכה והניסיונות להוציא את צדקתי לאור, ומודה לנשיא המדינה יצחק הרצוג שמטפל בתיק שלי באופן אישי, ולכל השרים וחברי הכנסת על המאמצים והטיפול בתיק". היא מדגישה שהיא "מקבלת יחס אישי וטוב מכל הצוות שבכלא", אך שרוייה במתח כבד ופחד כתוצאה מגזר הדין.

"מדינת ישראל לא תחייה עם גזר דין מוות לאזרח שלה"

באמצע החודש הבא צפוי להתקיים הדיון בערעור שהגישה כיוואן על גזר הדין. כיוואן, בת 43 מחיפה, עברה לאיחוד האמירויות לפני כשנה לצורך עבודה בתחום הצילום והגרפיקה. היא נעצרה ונשפטה בגין החזקה של חצי קילו קוקאין, ובתחילת החודש נגזר עליה עונש מוות. אנשי משרד החוץ שוחחו עם כיוואן כמה פעמים מאז גזר הדין, אך טרם ביקרו אותה.

סמנכ"ל האגף הקונסולרי במשרד החוץ, אייל סיסו, אמר בתחילת החודש לאסתי פרז בכאן רשת ב: "יש ציפייה שמדינת ישראל תבוא ותציל את כולם, גם בגלל מקרים לאורך השנים. אבל יש לצערי כמעט 400 אסירים ישראלים בחו"ל בגין עבירות מכל הסוגים. אנחנו מבקרים כל אסיר כזה ומוודאים שהוא בסדר".

האזינו לריאיון של סמנכ"ל האגף הקונסולרי במשרד החוץ בכאן רשת ב

עם זאת, הוא הוסיף: "גזר דין מוות זה משהו שמדינת ישראל לא יכולה לחיות איתו לגבי אזרח שלה, בטח על עבירה בסדר גודל כזה של פידא. אנחנו לא נשקוט ואנחנו כבר פועלים. אנחנו לא נתערב בחוק". סיסו חתם בקריאה לאזרחים לקראת פסח: "אני מבקש מאזרחים ישראלים שיוצאים לחופשות בחו"ל - ללמוד את החוק והתרבות המקומיים ולהימנע מצרות. לצערי אין יום בלי אירוע אחד או שניים".