-

"שום דבר בטלוויזיה לא מייצג אותי": הצעירה האוטיסטית שתעשה היסטוריה על המסך

גפן קמינר, בת 18 על הרצף האוטיסטי, מגלמת צעירה אוטיסטית בסדרה חדשה בכאן 11 לצד יהודה לוי. בריאיון היא מספרת על ילדות מורכבת עם אבחון מאוחר, על ההבדל בינה לבין מה שהיא מכנה "אנשים רגילים", וגם על תפקיד חייה
גאולה אבן סער
29 באפריל 2022
23:29
עודכן ב 09:04

השחקנית בת ה-18 גפן קמינר בדרך לקבוע תקדים בישראל - היא תהיה הצעירה האוטיסטית הראשונה שתשחק דמות על הרצף בסדרת טלוויזיה. זה יקרה בסדרה החדשה של כאן 11 "איסט סייד", לצדו של השחקן יהודה לוי. בריאיון עם גאולה אבן-סער ששודר אתמול (שישי) היא סיפרה כיצד הגיעה לתפקיד חייה ועל החוויה המורכבת כנערה על הרצף. 

"יום אחד מישהו כתב בקבוצה לאימהות של ילדים על הרצף - אני מחפש שחקנית בגיל 18 לשחק דמות אוטיסטית", מספרת גפן כיצד התחילה לפלס את דרכה לעבר המסך הקטן. "כל פעם עברתי עוד אודישן. אמא התקשרה אליי ואמרה לי התקבלת". גפן מספרת כי הסדרה נתנה לה הרבה ביטחון בהיבטים החברתיים בחייה: "הבמה נותנת לי כוח, אני שמה את כל הדרמות, כל הבעיות בצד, ואני עושה מה שאני עושה. משחק זה תמיד משהו שבער בי, זה כלי שמאוד עוזר למישהי כמוני". 

בשנים האחרונות הוצגו דמויות של צעירים על הרצף בסדרות טלוויזיה בישראל, אך אף אחת מהן לא גולמה על ידי שחקן אוטיסט. "הרגשתי שכל דבר בטלוויזיה לא מייצג אותי", סיפרה על כך גפן. "זה לא אני, זה לא כמוני, אני לא מרגישה שייכת לדמות הזאת - ומשייכים אותי אליה".  

גפן מספרת על הקושי בהתבגרות כאוטיסטית: "זה מאוד מתסכל להיות אוטיסט מתבגר, גיל ההתבגרות לא פוסח עלינו. זה גיל מאוד חברתי ומאוד מורכב. יש את הסטיגמה הזו על האוטיסטים המתבודדים אבל מאז שהגעתי לבית הספר הנוכחי שלי יש לי הרבה חברים, לפני זה הייתי במקום שהוא לא טוב לי. הרגשתי כאילו לא רוצים אותי. בכיתה ח' המורות אמרו לי 'אנחנו לא יכולות לטפל בך בכפפות של משי'". 

"הרגשתי הרבה זמן שלא מבינים אותי", מוסיפה גפן. "זאת הייתה תקופה מאוד אפלה בחיים שלי. הייתי ילדה קשה. הייתי זורקת ספסלים, שולחנות ,כיסאות. דוחפת תלמידים ומורות. זה בגלל שהיה לי הרבה קושי ולא יכולתי לבטא את זה. ומהשפל הכי גדול הגעתי למקום שאוהבים אותי בו".

בהמשך אמרה: "בעיקר אני מרגישה שאני לא כמו כולם. אני לא יודעת מה שונה אצלי כי אני לא יודעת מה קורה אצלכם, אבל מה שלכם נראה מובן מאליו, כל הקטע של 'החיים האמיתיים', שזה לצאת החוצה, למצוא עבודה, להתחתן, לעשות צבא - לנו זה לא מובן מאליו".